Jump to content

mi-a ramas cd-ul blocat in navigatie!


Recommended Posts

am avut o copie dupa cd-ul navi original de la un prieten, am bagat-o in spate in navi sa vad daca merge si acolo a ramas . nu mai iese deloc. botonul eject nu mai functioneaza in ruptul capului. pana acum nam avut nici o problema(am mai bagat cduri copiate) iesea cdul la prima apasare pe buton. din cauza asta a inceput sa mi se stinga si ecranul in masina la navi. sta aprins TMC rosu pe ecran si cand intru in navigatie din meniu scrie waiting sau cam asa ceva. deci tot incearca sa citeasa cd-ul ala si mie tare frica sa nu se stricede tot cititorul de cd din spate. cum sal scot???a mai patit cineva??

HELP!!!

Link to comment
Share on other sites

Naspa faza, oare nu are o gaurica cum au cd roomurile de calculatoare in caz ca se blocheaza sa poti scoate manual cd ul?

 

hm nu stiu ce sa zic.  :blink:

245160[/snapback]

 

 

daca nu are forced manual eject ...scoti aparatul de acolo si-l desfaci efectiv ...Cu mare grija, atentie , etc ....

Link to comment
Share on other sites

Catalin ce faci ? Ai scos discul ala ? Apropo e cd sau dvd ? Eu am patit astazi la unitatea mea am facut harta pe un DVD+R si mi s-a blocat, a trebuit s-o desfac si sa-i dau comanda manuala la motoras ca sa-l scoata afara. Pe DVD-R a mers perfect deci e posibil ca asta sa fi fost si la tine daca ai DVD Navi
Link to comment
Share on other sites

Catalin ce faci ? Ai scos discul ala ? Apropo e cd sau dvd ? Eu am patit astazi la unitatea mea am facut harta pe un DVD+R si mi s-a blocat, a trebuit s-o desfac si sa-i dau comanda manuala la motoras ca sa-l scoata afara. Pe DVD-R a mers perfect deci e posibil ca asta sa fi fost si la tine daca ai DVD Navi

246475[/snapback]

nu l-am scos... al meu e doar cu CD. se scoate greu? poti sa-mi explici si mie mai detaliat??? pls.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

pai sa incerc ...am scos alimentarile de la spate (al meu e touring deci nu stiu daca o sa ai acces la spatele aparatului asa usor ca la mine) si apoi le-am conectat inapoi dupa cateva minute ..acelasi rezultat ..mi-am dat seama ca datorita softului masinii care incerca sa-l citeasca nu prelua comanda de eject...atunci l-am soc de tot ..am scos cu atentie si firul ce lega modulul dvd de cel de navig ..l-am desfacut ...am separat partea mecanica de cea electtronica (ma rog nu chiar toata si-am cautat alimentarea de pe circuit eject si i-am dat un impul de tensiune de pe o sursa externa de curent :) ...a iesit instantaneu nemaifiind softul care sa-l blocheze. Acu daca n-ai mai desfacut cd-roame si alte chestii din astea s-au n-ai o sursa de tensiune mai bine nu incerca singur ci du-te la un atelier de electronica cu el ...nu dureaza mai mult de 5 min sa-ti scoata 4 suruburi si 2 pamblici de date :blink: ...succes
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Disc won't eject?

BMW Navigation systems tend to not want to eject if you've inserted a disc it didn't like (whether it be burned incorrectly or bad media). To get it to eject, with the car on, press and hold the eject button for ~3 minutes. Release it and immediately press-and-release it again. The disc should now eject.

 

incearca asa.sper sa mearga :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Am nimerit aici ca am fost in aceeasi oala...

Acum vreo 3 seri am intordus dvd-ul scris cu o imagine cu un link de pe aici (scuze ca nu mai stiu cine era pentru a-i multumi)...

Mi-a aparut mesajul no cd/dvd in the unit... Nu mai vroia sa iasa iar computerul lucra de parca era inchetat, cu latente mari...

Astazi, inarmat cu rabdare si cu cele citite pe aceste posturi, m-am dus sa-l scot din unitate... Apas si iese simplu... Il sterg de pantaloni si-l bag inapoi... Stupoare! Aveam harti...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Disc won't eject?

BMW Navigation systems tend to not want to eject if you've inserted a disc it didn't like (whether it be burned incorrectly or bad media). To get it to eject, with the car on, press and hold the eject button for ~3 minutes. Release it and immediately press-and-release it again. The disc should now eject.

 

incearca asa.sper sa mearga twoup.gif

Banuiesc ca a fost o gluma, nu ?

Oricum, am incercat PANA si asta; n-a mers.. evident as spune.

PS: citesc toate topicurile cu DVD-uri blocate in unitatea DVD. Am patit-o si eu azi cu MK4 pe un E46. Nu vrea sa mai iasa nicicum.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Si mie mi-a ramas blocat un CD! Sa va zic faza! :sorcerer:

 

Eu mereu am un CD in Player (CD NR.1), dar am dat masina tatalui meu intr-o zi si ii aparea pe ecran NO CD (cu toate ca era deja bagat unul).

A mai bagat unul vazand ca scrie NO CD si nestiind ca este deja unul in interior si l-a luat si pe acela.

Apoi a vazut ca nu iese CD-ul bagat si nu il citeste a incercat cu un alt CD sa il scoata pe cel bagat (CD NR.2) dar stupoare, l-a "inghitit" si pe acesta (CD NR.3) :super:

 

In concluzie, in acest moment in player sunt 3 CD-uri :smile: , iar butonul de EJECT nu reactioneaza?

 

Ce fac?

 

Astept cu interes sugestii! :brr:

 

PS: M-am saturat de ascultat Radio! :D

Link to comment
Share on other sites

Si mie mi-a ramas blocat un CD! Sa va zic faza! :sorcerer:

 

Eu mereu am un CD in Player (CD NR.1), dar am dat masina tatalui meu intr-o zi si ii aparea pe ecran NO CD (cu toate ca era deja bagat unul).

A mai bagat unul vazand ca scrie NO CD si nestiind ca este deja unul in interior si l-a luat si pe acela.

Apoi a vazut ca nu iese CD-ul bagat si nu il citeste a incercat cu un alt CD sa il scoata pe cel bagat (CD NR.2) dar stupoare, l-a "inghitit" si pe acesta (CD NR.3) :super:

 

In concluzie, in acest moment in player sunt 3 CD-uri :smile: , iar butonul de EJECT nu reactioneaza?

 

Ce fac?

 

Astept cu interes sugestii! :brr:

 

PS: M-am saturat de ascultat Radio! :D

 

 

Vorbesti despre modulul de navigatie sau despre magazia de CD-uri?! Ma indoiesc de faptul ca un modul de navigatie poate inghiti :popcorn: 3 CD-uri!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.