Jump to content

Caut mecanic BMW


Parintele Deceneu

Recommended Posts

Salut,

 

Caut un mecanic BMW pentru o eventuala colaborare. Ma intereseaza doar persoane care sa fi lucrat cu BMW-uri(la bavaria, filaret, dormag etc).

Modalitatea de lucru:

 

- ofer bilet dus/intors catre Londra in avans

- ofer cazare/mancare cat timp esti aici

- inchiriez garaj cu scule si elevator(testere, orice scula)

- ofer £250 lire / zi (8 ore de lucru)

 

Exemplu: in momentul de fata am masina mea personala BMW E60 M5 din 2008. Mi s-a stricat motorul si trebuie sa il schimb. Am cumparat un motor SH si-mi trebuie cineva care sa-l

monteze. Hotaram de comun acord cat timp iti ia si cand esti disponibil sa vi un weekend la Londra. Eu inchiriez garaj si cumpar bilete de avion. Tu te urci in avion

cu mana in buzunar(fara scule). Aici te astept la aeroport si a doua zi ne apucam de masina(te ajut eu). Cu alte cuvinte, poti face 1000 de lire

usor pe luna muncind 4 zile aici din cand in cand. Singura conditie este sa ai experienta cu BWM-uri sau potential macar(la faza cu potentialul decid eu dupa ce vorbim) si sa poti veni la Londra in weekend(pleci vineri seara in RO si te-ntorci

duminica seara).

 

Daca totul merge bine la primul job si ne intelegem iti fac rost de joburi in Londra asemanatoare(1,2 zile) cate vrei(am anturaj cu bmw-uri).

 

NOTA: sunt o persoana educata(fac parte dintre cei 10% de romani decenti) sunt serios si am cuvant. Ideea mi-a venit cand am

vazut cati bani vor englezii sa schimbe un motor. Eu zic ca pentru cineva care traieste in Romania, £250 lire /zi e

mega decent.

 

Multumesc

  • Like 2
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Parinte ,

Un baiat care se pricepe la BMW-uri , fara sa fi lucrat la o reprezentanta BMW niciodata , face acasa mai mult de 250 lire pe zi , fara sa demonteze motoare.

Tie iti trebuie un om care e si mecanic si sa se stie cu softul, sa-ti faca ECU si adaptarile si altele.

Succes !

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

cine e ala care face in Romania mai mult de 250 de lire pe zi ? chiar sunt curios...

nu stiu care este salariul mecanicilor din reprezentantele bmw, dar in nici un caz nu este 250 de lire pe zi, cred ca nici jumatate...

 

@ parintele: la ce preturi au englezii la masini, eu zic ca poti cumpara un alt m5 2008 si pe asta il vinzi la piese...si iesi cam la aceeasi bani

Edited by andreisaioc
Link to comment
Share on other sites

Parinte ,

Un baiat care se pricepe la BMW-uri , fara sa fi lucrat la o reprezentanta BMW niciodata , face acasa mai mult de 250 lire pe zi , fara sa demonteze motoare.

Tie iti trebuie un om care e si mecanic si sa se stie cu softul, sa-ti faca ECU si adaptarile si altele.

Succes !

Iti spun asa, decent, ce-mi trebuie mie stiu eu, nu te mai obosi sa-mi spui tu!

 

cine e ala care face in Romania mai mult de 250 de lire pe zi ? chiar sunt curios...

nu stiu care este salariul mecanicilor din reprezentantele bmw, dar in nici un caz nu este 250 de lire pe zi, cred ca nici jumatate...

 

@ parintele: la ce preturi au englezii la masini, eu zic ca poti cumpara un alt m5 2008 si pe asta il vinzi la piese...si iesi cam la aceeasi bani

Salut, Andrei, daca pateam asa la M5-ul cu volan pe dreapa fii sigur ca asa faceam. Mi-am cumparat din state si un M5 cu volan pe stanga care are motorul stricat. L-am cumparat in ideea in care dupa ce-mi iau cetatenia aici(cateva luni) ma mut in Spania. Masina are 50k mile si ma duce cu tot cu TVA(nu se platesc taxe vamale la masini fabricate in EU) si transport 12.000 euro. Ma mai costa schimbarea motorului vreo 4000 euro. Total 16.000 Euro cu volan pe stanga si doar 50.000 mile.(si in mod logic mai fac daca am noroc cate mii vanzand piesele motorului care e pe ea). Daca te uiti pe mobile.de cat costa un M5 din 2008 cam la 100.000 km o sa-ti dai seama ca e mult mai ieftin sa importi din state:) Masina e pe mare acum dar am sa fac un post cu toata peripetia mea poate inspira pe cineva...

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

cine e ala care face in Romania mai mult de 250 de lire pe zi ? chiar sunt curios...

 

Baietii care se ocupa de retrofituri , codari , resoftari, reparatii de module , diagnose , probleme electrice/electronice , mai putin probleme mecanice si nu fac in nici un caz demontat motoare sau schimbat pivoti.

Cu un mic service acasa , cu scule si cunostinte, faci banii astia.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Caut un mecanic BMW pentru o eventuala colaborare.

 

Eu zic ca pentru cineva care traieste in Romania, £250 lire /zi e

mega decent.

 

 

 

Mecanicul pe care il cauti tu sa il platesti atat de bine trebuie sa isi plateasca singur cazarea, mancarea si berea din weekend, nu!?

 

Cred ca trebuie sa explici si asa ceva, mai ales daca zici va faci parte din acei romani onesti care platesc atat de bine!

:popcorn:

 

O fi cele spuse mai sus vreun motiv ca pretul sa fie mult prea mare acolo!?!?

 

(nici un om/mecanic nu pleaca in vest pentru weekend-uri sa se "imbogateasca" platindu-si cazarea, in termenii descrisi in primul post..)

 

Nu ar strica sa stim niste preturi de stat (dormit) decent in Londra. ;)

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Mecanicul pe care il cauti tu sa il platesti atat de bine trebuie sa isi plateasca singur cazarea, mancarea si berea din weekend, nu!?

 

Cred ca trebuie sa explici si asa ceva, mai ales daca zici va faci parte din acei romani onesti care platesc atat de bine!

:popcorn:

 

O fi cele spuse mai sus vreun motiv ca pretul sa fie mult prea mare acolo!?!?

 

(nici un om/mecanic nu pleaca in vest pentru weekend-uri sa se "imbogateasca" platindu-si cazarea, in termenii descrisi in primul post..)

 

Nu ar strica sa stim niste preturi de stat (dormit) decent in Londra. ;)

Salut, se pare ca nu prea sti sa citesti. Mai cisteste odata anuntul si si daca vei mai avea nelamuriri iti desenez.

 

Mecanicii independenti buni au ajuns sa cam taxeze cam 150 de lei pe ora de manopera din ce am observat, deci s-ar cam apropia de 250 lire pe zi la 8 ore de munca. Mecanicul la care merg este mereu fully booked, chiar si-a dat demisia de la reprezentanta.

Salut, sunt de acord cu tine, sunt convins ca exista mecanici care fac si mai mult. In acelasi timp un mecanic nu prea poate muncii singur la majoritatea joburilor si mai imparte banii pe ici pe colo.

In fine, sincer eu m-am lepadat de romanisme si nu stau sa fac contabilitatea mecanicilor. Sunt convins ca pentru multi mecanici buni £250 lire (1250 RON) e un vis / zi. Azi se duce un prieten la filaret sa agaet mecanici(la filaret un mecanic bun face £800 pe luna). Apropo, ce inseamna "fully bucd"? eu sunt roman si nu inteleg..

 

Baietii care se ocupa de retrofituri , codari , resoftari, reparatii de module , diagnose , probleme electrice/electronice , mai putin probleme mecanice si nu fac in nici un caz demontat motoare sau schimbat pivoti.

Cu un mic service acasa , cu scule si cunostinte, faci banii astia.

Poate ca ai dreptate, dar e pe langa subiect, eu nu caut pe nimeni sa-mi fac retrofituri sau resoftari:)

  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut, sunt de acord cu tine, sunt convins ca exista mecanici care fac si mai mult. In acelasi timp un mecanic nu prea poate muncii singur la majoritatea joburilor si mai imparte banii pe ici pe colo.

In fine, sincer eu m-am lepadat de romanisme si nu stau sa fac contabilitatea mecanicilor. Sunt convins ca pentru multi mecanici buni £250 lire (1250 RON) e un vis / zi. Azi se duce un prieten la filaret sa agaet mecanici(la filaret un mecanic bun face £800 pe luna). Apropo, ce inseamna "fully bucd"? eu sunt roman si nu inteleg..

 

Pardon my french, nu aveam de unde sa stiu ca te deranjeaza doua cuvinte in engleza, intr-o fraza scrisa in romana. In principiu ai dreptate, 1250 e o suma frumoasa pentru Romania.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Romania....tara de bogatani. As vrea sa ii vad si eu pe mecanicii aia romani care castiga zilnic 250 lire, banul lor...probabil sunt cativa, care au un anumit renume, care sunt intr-o anumita nisa....dar nu cred ca sunt atat de multi sa castige acei bani.De fapt, acum lasand la o parte impozite, etc, care aici nu au relevanta, as vrea sa nu spuna colegii de forum din uk cati castiga suma aceea in uk, in conditiile in care nu trebuie sa plateasca cazare si masa.

 

Avand in vedere ca la acest job se ofera cazare,transport, si banii nu sunt impozitati, cred ca este o afacere corecta. Si dpdv personal, cred ca pentru un mecanic este o experienta interesanta dpdv profesional sa schimbe un motor de M5, ar mai iesi din universul schimbarii distributiilor n47, sudat racoarde flexibile, curatat egr si anulat dpf.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

daca eram mai tanar si fara obligatii, veneam imediat !!!

daca era aceasta propunere acum vreo' 20 de ani ??? :) :) :)

daca, daca, daca...

 

succes, in gasirea unui tanar doritor de munca platita bine !!!

nu vreau sa jignesc pe nimeni dar, e cam greu cu noua generatie... si munca si seriozitate.

 

bafta !

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

care sunt ma nene mecanicii aia independenti care iau 150 de lei pe ora, si care sunt clientii aia (care ar trebui sa aibe cel putin de la x5 x6 seria 7 in sus ca sa isi permita asa ceva) care sa dea unuia independent si fara nici un fel de garantie, 150 de lei pe ora, cand se poate duce la reprezentanta de banii astia, cu factura, garantie si altele...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai in conditiile in care platesti 150 de lei pentru ulei si filtre, care nu dureaza o ora... Si am fost la mai multi mecanici, dar toti ceilalti mi-au lasat un gust amar. Unul a incercat sa ma convinga de cand am luat masina sa imi schimb galeria de admisie ca e infundata (eroarea de swirl flaps), ca nu se curata ca astea se schimba cu totul. 3 ani mai tarziu, galeria e tot aia, doar ca am reusit sa o curat. Asa ca prefer sa platesc mai mult celui care imi face o constatare justa si reparatiile care chiar sunt necesare, decat sa schimb la piese degeaba. Ca sa nu mai zic cati bani am dat la reprezentanta si sa plec cu problemele nerezolvate (Banat Car).
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

de acord ca si reprezentantele dau rateuri, dar nu putem compara o lucrare cu factura si garantie cu orice mecanic. Daca e bun mecanicul sigur va lucra undeva bine, nu sa stea sa caute joburi asa cu ora/ziua pe net... deci cred ca ai slabe sanse sa gasesti pe cineva competent...

 

si nu comparam filtrele si uleiul cu schimbul unui motor.

Link to comment
Share on other sites

nu gasesti mecanic de nota 10+ in bmw sa vina la tine in UK !! regret sa iti spun asta .

cine e profesor aicea face bani frumosi ! dau pe afara de clienti si stau si la coada cu saptamanile stiu ce vorbesc ! ma refer la cei de nota 10+

exemplu : mecanic/sef cu service propiu cu 2-3 angajati exclusiv pe marca iti face programari peste 8-10 zile !! vorbesc de oameni seriosi care fac treaba ,nu de hahalere

e plina Romania de bmw-uri ultimele modele si de disperati care dau oricat numai sa si rezolve problemele .

succes

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prietene, cand cumperi M5, e clar ca nu te mai uiti la costurile de reparatie/intretinere. Daca si cand ai M5 te uiti la pret manopera/ora e clar ca nu ti-o permiti ;) NU vreau sa fiu rautacios, dar tu incerci sa faci din 2 masini una buna si s-o scoti cu 10K mai ieftin decat daca ai cumpara-o din Germania sau stiu eu ce. Eu zic ca vei plange langa ea cand iti va pica ceva la ea sau vei lua piese din dezmembrari sau alte improvizatii.
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

de acord ca si reprezentantele dau rateuri, dar nu putem compara o lucrare cu factura si garantie cu orice mecanic. Daca e bun mecanicul sigur va lucra undeva bine, nu sa stea sa caute joburi asa cu ora/ziua pe net... deci cred ca ai slabe sanse sa gasesti pe cineva competent...

 

si nu comparam filtrele si uleiul cu schimbul unui motor.

 

era un exemplu de pret, stiu ca nu e complicata operatiunea. Cine merge la Ciobi in Timisoara, stie ca trebuie sa il sune cu vreo saptamana inainte daca vrea sa repare ceva la masina sau sa faca o constatare pentru ca mereu e plin de masini, iar schimbatul unui motor chiar nu ar fi o problema pentru el.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Prietene, cand cumperi M5, e clar ca nu te mai uiti la costurile de reparatie/intretinere. Daca si cand ai M5 te uiti la pret manopera/ora e clar ca nu ti-o permiti ;) NU vreau sa fiu rautacios, dar tu incerci sa faci din 2 masini una buna si s-o scoti cu 10K mai ieftin decat daca ai cumpara-o din Germania sau stiu eu ce. Eu zic ca vei plange langa ea cand iti va pica ceva la ea sau vei lua piese din dezmembrari sau alte improvizatii.

Tu nu intelegi diferenta dintre a fi prost si ati permite un lucru. Indiferent ce masina voi avea mereu voi face mentenanta singur pentru ca sunt pasionat.

La motor imi trebuie cineva sa ma ajute asta e tot. La M5-ul meu cu volan pe dreapta mi-a picat throttle actuator. La reprezentanta cereau 1800 de lire pe bucata. Eu mi-am cumparat pinioanele cu 70 lire si l-am schimbat eu. Ar fi trebuit sa epatez romaneste si sa ma duc la reprezentanta sau dau 1800 de lire, dar pt. ca n-am facut-o nu-mi permit masina, asa e. Mi-e scarba de romanismele de rahat care inca mai bantuie societatea romaneasca! D-asta ai motor ba de 2l diesel pentru ca in loc sa-ti vezi de treaba ta mori de grija altora!

 

nu gasesti mecanic de nota 10+ in bmw sa vina la tine in UK !! regret sa iti spun asta .

cine e profesor aicea face bani frumosi ! dau pe afara de clienti si stau si la coada cu saptamanile stiu ce vorbesc ! ma refer la cei de nota 10+

exemplu : mecanic/sef cu service propiu cu 2-3 angajati exclusiv pe marca iti face programari peste 8-10 zile !! vorbesc de oameni seriosi care fac treaba ,nu de hahalere

e plina Romania de bmw-uri ultimele modele si de disperati care dau oricat numai sa si rezolve problemele .

succes

Vik, eu nu-l caut pe Einstein sa-mi schimbe un motor:)

 

Imi este foarte clar, este o greseala sa incerci sa initiezi orice legatura cu Romania. Noi suntem atat de idioti incat ne plasam unul impotriva celuilalt.

In loc sa ne ajutam facem contabilitatea altora, stabilim ce-si permit altii si suntem lipsiti de orice spirit constructiv. Va mai mirati de ce va rupeti masinile in gropi, de ce va dau oamenii chei pe masini si de ce traiti prost, d-asta ma, din cauza propriei atitudini de rahat! Ne mai miram de ce am ajuns sa fim vazuti pe afara pe aceiasi pozitie cu albanezii si mai rau ca bulgarii.

Imi cer scuze putinlor forumisti care au o alta atitudine decat cea descrisa mai sus!! I'm off:)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

nu inteleg care e problema cu a-ti repara un M5 E60 singur (daca stii) sau cu ajutor intr-un garaj cu elevator inchiriat.

 

modelu' in cauza a atins deprecierea maxima si e un autoturism extraordinar, una din cele mai emblematice modele M fabricate vreodata. de ce sa nu se poata cineva bucura de curba deprecierii, sa-l cumpere, si sa-l intretina bine dar mai putin costitistor decat in reprezentanta? nu de asta ne cumparam masini SH?

 

da, e recomandat sa-ti permiti intretinerea unei masini SH ca si cum ar fi noua, da' asta e doar un sfat, nu vad de ce trebuie sa ajungem sa-i jignim pe cei care au posibilitatea sa il ignore? (chit ca vorbim de know how sau de relatii)

masinile de lux care acum costa de 10 ori mai putin sunt recomandate celor cu rabdare, know-how si scule. si celor care nu cauta in ele un daily driver.

ce e cu adevarat condamnabil e sa nu-si poata permita intretinerea si asta sa o transforme intr-un pericol pe strada atat pt sine cat si pt ceilalti: anvelope chele, sisteme antipoluante "anulate" sau manarite, placute/discuri inlocuite tarziu, etc. in tarile civilizate nu-ti da nimeni ITP-ul (echivalent) in situatiile astea.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

n-are niciun sens sa trecem la jigniri, recunosc ca ideea topicului e una interesanta si cel mai probabil vei gasi un mecanic dispus sa faca asta.

Ma indoiesc ca v-a gasi acel mecanic sa lucreze la un M5.., asa cum au spus si altii; mecanicii buni sunt deja bine platiti, sau sunt prea ocupati ... sa lase tara pentru ideea ca ar putea face bani (ocazional)?

 

Mecanicii buni sunt rari iar acestia nu intra pe forum [sa explice altora cum se face una alta (?)] pentru ca sunt prea ocupati.

 

Cum intru de ceva vreme pe forumul asta mi-am dat seama (personal) cam cine presupune si cine se pricepe la o masina (fara a ofensa).

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ca de obicei discutiile degenereaza pe aici.

Deceneu tu ai venit cu niste arogante pe aici de zici ca ai cel puin toata colectia de M-uri si cauti un sclav sa le spele.

 

Six in line s-a aprins cam usor...

aroganta??? cred ca invidia din ochii vostrii(a unora) va face sa ma vedeti arogant. £250 lire / zi este o suma enorma in Romania. Eu consider ca e plate regeasca. N-am colectie de M-uri, am un F10 diesel ca daily driver si un M5 cu volan pe dreapta. Pt. ca vreau sa ma mut in Spania mi-am luat un M5 cu volan pe stanga cu motorul stricat de 3 ori mai ieftin decat puteam sa-l cumpar din europa. Si acum vreau sa dau £500 lire(bani pe care multi ii vedeti la TV in romania)

sa ma ajute cineva sa schimb motorul. Chiar atat de idiot e neamul romanesc inca nu intelegem lucruri simple?

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

bai oamenilor omul isi cauta un mecanc, a zis ce poate sa ofere, nu inteleg ce problema au alti, initial am zis ca ma abtin dar vad ca unii de pe acest forum o iau razna de tot, propun moderatorilor sa puna un test de IQ inainte sa ne facem cont pe acest forum, iar cine nu trece de un anumit punctaj sa poata doar citi nu si posta!!! Edited by claus555
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.