Jump to content

dilema 330xd vs 330d vs 335d


Allex18

Recommended Posts

dupa bac o sa imi vand masina deja am 2 cumparatori ...problema e alta vreau sa imi iau un coupe e92 si nuj inca ce motorizare benzina nu cred ca o sa fie pt ca un un 330i cred ca sare de 16-17 in oras si daca ma mai dau la el bate undeva la 20 .. asa ca o sa fie diesel macar stiu ca un diesel e92 330xd sare undeva la 13-14 daca te dai la el ziua in oras :blink: si cred ca o sa fie automata cu paddle shifter [ schimbator pe volan ]

 

dotarile sunt aceleasi pt toate modele si preturile cip ar fi am aproximat eu cu reducere de vreo 2.500e [ la E90 am obtinut 3000e si cine stie :) ]

 

330d = 43.000Cip

330xd =44.500cip

335=44.500cip ..........335d are fatza de astea -scaune sport , cutie automata , suspensii sport adik vreo 2.500e

 

 

tata mai are un vw passat 2004 v6 4motion 193 cai putere tiptronica si am mers cu ea destul de mult si pot sa zic ca nuj parca nu simti ca o conduci parca sta pe sine e prea fixa nu se lasa in curbe nuj da iti mult din placere de a conduce sistemu 4x4 stiu ca e permanent de urcat am fost la munte cu ea [caucicurile sunt all season] si a urcat fara probleme pe zapada gheata ...

 

acum 330d imi iau doar daca ii pui pachet M din fabrica......daca nu imi iau 335d si ii pun pe urma pachet M ca nu vreau sa ma duca mult pretu DDP

 

 

la 330d si 335d e cam aiurea ca au pt ca au cuplu foarte mare 500 respectiv 580 NM deci fortza este foarte mare si ma gandesc sa nu am probleme sa imi fuga curu sau ceva mai ales la cum uda astia strazile sau pe o ploaie ceva cu E90 n am avut probleme chiar deloc si o am de pe 1 decembrie am prins drumuri inghetate cu polei si n am avut probleme deloc acum nuj va intreb pe voi :-?? cum o fi cu 335d pe ploaie ca 330xd stiu ca sta ca pe sine :) pe astfel de conditii ,,,, nu vreau sa imi iau 335d si sa il tin in garaj ca de imi fuge curu cand ploua sau cand e putina mazga pe jos bine la un mers adecvat nu la 200km/h .....

 

ar mai fi ceva 335d are 286 cai / 580nm 6.1 0-100km si are evacuare dubla una stanga una dreapta ceea ce ii da o nota mai sportiva mai sexy :)

330xd are 231 cai/500nm 6.5 sec 0-100km are 2 tevi in stanga dar ma gandesc acum daca ii fac un chip o duc pe la 276 cai si 600nm.....dar o fortzez si e cam aiurea

 

335 este si BITURBO o sa am probleme cu ea asa ? eu nu prea merg tare doar sa zic 1 data pe sapt ii mai dau si eu asa putin :) .... pe la cati km cad turbinele astea si cam e una ........ va intreb pe voi ca pe altcineva nu am...cand mi am luat masina e90 putae sa imi zica si mie ala " ce faci ba dai 33.000 cip pe un 318i renunta si tu la optiuni si ia-ti 330xd care e 32.000cip....." mdaaaaaaa

Edited by Allex18
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Deci vrei o masina sport mai mult: 335i,

Vrei una si mai de oras, sa consume si putin uneori: 335d

 

Recomandarea mea : 335d,

335i nu se merita la banii astia, mai bine un M3/ e46 din 2005- 2006 second- hand, sau de ce nu, un M3 modelul nou!

Link to comment
Share on other sites

Theotien, nu sunt de acord cu tine ca 335d este o masina care consuma putin :blink:

 

Am vrut si eu sa ii zic de noul M3 dar vazand ca vrea ceva diesel am zis ca ar fi prea mare pasul de la 330d la M3 :)

247646[/snapback]

daaa?

 

Eu cred ca consuma putin!

post-1042-1181731944_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

pai nu cred ca o sa fie 335i.........ca nu am chef sa dau banii de Mec , sala , cinema , water park etc etc pe benzina :blink: si eu merg destul de mult adik ma plimb destul de mult cu masina mai ales sambata si duminica doar in astea 2 zile bag de 1.500.000 benzina .....daca 335d consuma cat consuma 318i al meu :) 12-13 e perfect .....
Link to comment
Share on other sites

@everybody. Spuneti-mi si mie dintre cei care aveti 3.0d sau orice alta motorizare mare gen 3.0 i/d, reusiti sa scoateti in oras consumul dat in manual ?!? Mai ales bucurestenii  :blink:

247771[/snapback]

 

 

sub 10 % consum in oras pe 530d E39

Link to comment
Share on other sites

pai nu cred ca o sa fie 335i.........ca nu am chef sa dau banii de Mec , sala , cinema , water park etc etc pe benzina :blink:  si eu merg destul de mult adik ma plimb destul de mult cu masina mai ales sambata si duminica doar in astea 2 zile bag de 1.500.000 benzina .....daca 335d consuma cat consuma 318i al meu :) 12-13 e perfect .....

247764[/snapback]

Nu te supara, dar daca-ti permiti sa dai 50-60.000 de euro pe o masina si ai doar 18-19 ani ...atunci ce mai conteaza cat consuma?

Nu vreau sa fiu rautacios, dar banuiesc ca multi din cei care au postat s-au abtinut sa o spuna...daca nu-ti permiti consumul de 18-20l la suta in oras nu mai vorbi de 330/335 ...i/d/xi/xd....vezi mai bine de un 320d...

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa fiu rautacios, dar banuiesc ca multi din cei care au postat s-au abtinut sa o spuna...daca nu-ti permiti consumul de 18-20l la suta in oras nu mai vorbi de 330/335 ...i/d/xi/xd....vezi mai bine de un 320d...

vox populi, vox dei...! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nu te supara, dar daca-ti permiti sa dai 50-60.000 de euro pe o masina si ai doar 18-19 ani ...atunci ce mai conteaza cat consuma?

Nu vreau sa fiu rautacios, dar banuiesc ca multi din cei care au postat s-au abtinut sa o spuna...daca nu-ti permiti consumul de 18-20l la suta in oras nu mai vorbi de 330/335 ...i/d/xi/xd....vezi mai bine de un 320d...

248355[/snapback]

 

Bine spus! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Cred ca nu are rost sa vorbiti despre benzina ,poate ca ati uitat ca topicul era "dilema 330xd vs 330d vs 335d".Deci nici vorba de benzina , sfatuiti omul despre cele trei variante si nu mai face-ti socoteala la banii altuia.

:blink:

Link to comment
Share on other sites

deci de la inceput am spus ca vreau diesel ca sa evit consumuri exagerate uite ca conteaza ca masina mi-o ia mama si dupa ce nu ma mai ajuta mama ce fac? dau toti banii pe benzina?? deci.....inainte sa faci afirmati dastea ca n am bani de benzina mai gandeste-te o data acum am E90 318i si bag pe sapt 1 plin jumate ...eu ma gandesc pe viitor.....ca de poate n o sa mai am bani de benzina macar de motorina sa am :blink: ........decat sa da-ti commenturi dastea " n-ai bani de benzina ..... n ai bani de nuj ce mai bine nu mai da-ti e problema mea daca im iau 3xx si il tin in fata blocului si merg pe jos. ca nu am bani de combustibl ..deci v-am rugat frumos daca ma puteti sfatui in alegerea variantei de motorizare 3000 diesel cu sau faca tractiune integrala sau 3000 d biturbo......

 

nuj frate da asa e romanu am postat o data pe e90post.com si sa vezi acolo civilizatie ce de raspunsi am primit si nu am primit doar " 335d " sau " nu ai bani de benzina" dar tot sunt indecis daca mergea sa fac un test drive nu mai postam

Link to comment
Share on other sites

Ti-am spus sa nu te superi ...si tu ai facut exact pe dos. :) I-mi pare rau ca ai interpretat gresit spusele mele, dar asta a reiesit din ce scriai tu mai sus.

Banuiesc ca celor de pe e90post.com ai uitat sa le mentionezi si povestea cu Mec-ul, sala, cinema...

Nu e nimic rau in a te interesa de consumul unei masini, dar daca te sperie 10-15 Ron in plus la 100km atunci normal ca nasti astfel de reactii in momentul in care vorbim de masini la 50-60.000 euro ddp.

Trecand peste asta ...daca-ti permiti...mergi pe 335d...eu asta as alege in locul tau, mai ales ca ai deja o integrala in curte.

 

deci de la inceput am spus ca vreau diesel ca sa evit consumuri exagerate uite ca conteaza ca masina mi-o ia mama si dupa ce nu ma mai ajuta mama ce fac? dau toti banii pe benzina?? deci.....inainte sa faci afirmati dastea ca n am bani de benzina mai gandeste-te o data acum am E90 318i si bag pe sapt 1 plin jumate  ...eu ma gandesc pe viitor.....ca de poate n o sa mai am bani de benzina macar de motorina sa am :blink: ........decat sa da-ti commenturi dastea " n-ai bani de benzina ..... n ai bani de nuj ce mai bine nu mai da-ti  e problema mea daca im iau 3xx si il tin in fata blocului si merg pe jos. ca nu am bani de combustibl ..deci v-am rugat frumos daca ma puteti sfatui  in alegerea variantei  de motorizare  3000 diesel cu sau faca tractiune integrala sau 3000 d biturbo......

 

nuj frate da asa e romanu am postat o data pe e90post.com si sa vezi acolo civilizatie ce de raspunsi am primit si nu am primit doar " 335d " sau " nu ai bani de benzina" dar tot sunt indecis daca mergea sa fac un test drive nu mai postam

248433[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

pai s-o luam asa: singurul motiv pentru care lumea cumpara 335i este ca M3-ul nu a aparut sau nu si-l permit. singurul motiv pentru care lumea cumpara 335d e pentru ca ii incomodeaza consumul 335i-ului sau pentru ca vor sa faca tuning ieftin sau sunt innebuniti dupa senzatia de cuplu (me included), singurul motiv pentru care lumea cumpara 330d este pentru ca nu au bani de 335d. intelegi unde ajung?

 

335d e perfect, oricum consuma la fel ca si 330d.

Edited by teddy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.