Jump to content

Bimmercode - senzatie pentru codari la seria F si G


Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Am si eu o problema cu Bimmercode, am varianta cumparata pentru android, am trecut pe ios si nu am mai folosit o perioada aplicatia. Am un adaptor vlinker bm+ dar nu mai vrea sa se conecteze bimmercode la el, am instalat aplicatia pe ios si se conecteaza fara probleme..  ce drac sa ii fac pe android..ca adaptorul este bun din moment ce ma pot conecta de pe iphone la el.

Link to comment
Share on other sites

Pai tocmai am zis ca am aplicata cumparata pe android. Pe iOS nu este cumparata, dar se conecteaza la vLinker..pe cand cea cumparata pe android nu vrea sa se conecteze la adaptor.

Si nu se poate transefera licenta de pe android pe ios, si nu vad de ce as plati de 2x aceeasi aplicatie.

Edited by TKD29
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salutare! 

As dori sa codez stopurile spate pt "daytime runing lights" dar nu stiu care din optiunile din imagine sa aleg..nu ar fi trebuit sa fie o optiune Rings with tail lights (ECE) ? 

Care ar fi codarea ca si ceasurile de bord sa fie aprins iluminatul lor mereu?

masina in cauza f26 2015

Screenshot_2024-03-04-16-31-06-14_f27de91b41a8806aaad75c7e25c33493.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salutare tuturor!

Cu

Bimmercode
OBDLink CX

nu reușesc să readuc interfața ceasurilor (varianta Alpina) la cum era înainte (varianta tradițională) la un G30.

 

Am cumpărat aplicația (200 lei), am cumpărat accesul (300 lei for life) dar îmi spune ca pot dezactiva interfața doar prin varianta de backup.

Doar ca: mie mi-a activat varianta Alpina (ceasuri de bord albastre cu max speed 330) o alta persoana, eu neavând nici o varianta de backup.

Pentru a activa/dezactiva opțiuni și toate cele, am cumpărat aplicația + accesul + OBD-ul.

Ce nu fac bine?

Ar trebui să funcționeze chestia asta indiferent cine plătește aplicația / accesul / persoana care accesează mașina. Părerea mea…

Sau așa funcționează, iar eu sunt un alt păcălit care a aruncat 500 de lei pe fereastră, plus OBD-ul?

 

Va mulțumesc anticipat pentru info.

 

PS: Am mai postat într-un topic legat de codari dar cred ca aici aș putea obțină mai multe detalii.

Link to comment
Share on other sites

@michidutza e sys..mai ales la codari pe ceasuri..mergi la cineva care stăpâneste f bine suita de softuri pt diagnoza și codari bmw.. daca ne spui de unde ești poate îți facem o recomandare in privat..ieșeai mai ieftin daca apelai la un profesionist

 

 

Știe cineva care este codarea pt a se aprinde luminile de pe mânere odată cu lumina de marșarier ? _

Edited by sanchez20
Link to comment
Share on other sites

On 3/31/2024 at 9:41 PM, sanchez20 said:

@michidutza e sys..mai ales la codari pe ceasuri..mergi la cineva care stăpâneste f bine suita de softuri pt diagnoza și codari bmw.. daca ne spui de unde ești poate îți facem o recomandare in privat..ieșeai mai ieftin daca apelai la un profesionist

 

Sunt din București.

Am ales varianta de a achiziționa toate cele enumerate pentru a încerca mai multe opțiuni prin activare/dezactivare si pt a mă decide ce mi se pare mai ok pentru gusturile mele.

Dar, în primul rând, am ales pentru o diagnoză de moment pentru situația în care mașina “mă atenționează” cu vreun martor de bord sau, mai rău, nu mai vrea să funcționeze.

Mulțumesc foarte mult pentru sfat și mai aștept și alte sfaturi care pot fi utile tuturor.

Drumuri bune vă doresc.

Link to comment
Share on other sites

Salut @michidutza. Am facut si eu ceva similar, in sensul ca am activat "ceasurile" Alpina cu Bimmercode pe un dispozitiv Android, n-am mai avut acces la dispozitiv (deci nici la back-up-uri) si am ajuns la concluzia ca nu imi plac.

Eu am rezolvat luandu-mi inima in dinti si intrand in expert mode in Bimmercode. De acolo am putut sa activez inapoi ceasurile traditionale. Daca nu te simti increzator, mergi la cineva care se pricepe cu Esys, cum a sugerat colegul mai sus.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
2 hours ago, phunctionist said:

A reusit cineva sa activeze pe G30, cu Bimmercode, optiunea 2TB - Sport Automatic Transmission?
Tot citesc pe net si dau de informatii contradictorii. Ba ca ar merge, ba ca doar cu E-sys.

Dpdv hardware, am ce trebuie, adica padele la volan.

Optiunea 2TB nu venea cu padele? Adica padele + 2TB la pachet? Stiu ca in configurator parca asa era.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, raduron10 said:

Optiunea 2TB nu venea cu padele? Adica padele + 2TB la pachet? Stiu ca in configurator parca asa era.

2TB vine automat cu padele dar mai exista si optiunea intermediara numita 2TE - transmise automata (normala, nu sport) cu padele. Fix asta o am eu.
205 - standard, fara padele
2TE - standard, cu padele
2TB - sport, cu padele. optionala doar pe anumite modele si standard pe M550

Din discutiile de pe net, inteleg ca e vorba doar de diferente software intre cele 2 transmisii, fara diferente fizice.

2te-2tb.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, phunctionist said:

2TB vine automat cu padele dar mai exista si optiunea intermediara numita 2TE - transmise automata (normala, nu sport) cu padele. Fix asta o am eu.
205 - standard, fara padele
2TE - standard, cu padele
2TB - sport, cu padele. optionala doar pe anumite modele si standard pe M550

Din discutiile de pe net, inteleg ca e vorba doar de diferente software intre cele 2 transmisii, fara diferente fizice.

2te-2tb.jpg

 

Am inteles, nu stiam ca exista si standard cu padele.

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

Am aceste ceasuri pt F26, si nu gasesc nici unde sa le pot coda pt a fi iluminate si pe timp de zi.. se vad destul de ciudat pe timp de zi, se reflecta destul de tare lumina in partea stanga a cadranului (situatie semnalata si de alti colegi cu f26).

2. se pot coda sa fie iluminate pe alb?

3. pt f26 a reusit cineva sa codeze luminile de pe manere aprinse pe marsarier? la alte masini am gasit la f26 nu..

Imagine WhatsApp 2024-04-26 la 09.07.19_5433edab.jpg

Edited by sanchez20
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.