Jump to content

Ce stiti de uleiul acesta?


Guest sorren

Recommended Posts

Guest sorren

am gasit eu cate ceva -

1

2

 

 

tipul care mi l-a recomandat este inginer meanic, are un service auto . . . si m-a asigurat ca este mai bun decat castrolul pe care il bagam pana acum. in masina lui tot uleiul asta l-a bagat.

 

Am sa fiu atent in timp la motor sa vad ce si cum :blink:

Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg de ce oamenii nu respecta ce zice manualul...? De ce trebuie sa ne luam dupa reclame si dupa etichete colorate care promit sa faca dintr-un motor vechi si prapadit ununl de F1?

Cel mai sigur uleiul trebuie sa fie fabricat de o firma agreata fabricantului si sa fie in vascozitatea recomandata.

Uleiurile minerale nu sunt mai proaste decat cele sintetice ci doar trebuie schimbate mai des, datorita contaminarii mai agresive.

Atata timp cat se respecta valorile de vascozitate si se alege un fabricant recunoscut de BMW nu trebuie sa fie probleme!

 

Aditivii de ulei nu sunt recomandati...fac destul de mult rau (unii) ar altii nu fac nimik...

 

RECOMAND cu caldura schimbarea mai des a uleiului si filtrelor decat adaugatul de aditivi alte produse placebo.

Link to comment
Share on other sites

Guest sorren
am schimbat cred ca de cel putin 15 ori uleiul bmw-urile mele cu timpul . . . tot timpul numai castrol cel recomandat de fabrica . . . acum am ajuns la mecanicul meu, dar nu a avut castrolul pe stok, mi-a zis ca mi-l aduce si porma mi-a zis de asta . . . nu mi-ar recomanda altceva doar asa ca fapt divers, este amic cu mine . . . sper sa fie ok . . . in timp
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

tipul care mi l-a recomandat este inginer meanic, are un service auto . . . si m-a asigurat ca este mai bun decat castrolul pe care il bagam pana acum. in masina lui tot uleiul asta l-a bagat.

 

248424[/snapback]

 

 

Nu contest ca nu ar fi mai bun, dar exista si un argument?

 

 

ps

 

Este plin de ingineri mecanici, nu inseamna ca tot ce spun ei trebuie sa fie metru etalon :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest sorren

true, faptul ca si l-a pus si in masina lui, pt mine a fost suficient. Ca acum simt ca ma bine bagam castrolu` si nu mai aveam batai de cap . . . asta e partea a 2-a . . . urmatorul skimb sigur va fi castrol . . . ma grabeam, nu mai aveam timp sa astept . . . am acceptat si uleiul asta.

 

sper sa nu crape :) . . . motorul :blink:

 

p.s. si daca crapa este doar un schimb de piese uzual pt un motor uzat, care nu este o avere.

Edited by sorren
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ca sa o dau si eu in off-topic, atentie la RS 10w60 de la Castrol

 

A fost prima optiune la primul schimb de ulei de cand am masina iar cel de service-ul respectiv (proprietarul) mi-a zis ca daca folosesc masina numai in 2000 de ture sa renunt la idee: a avut 2 clienti (Toyota MR2 si inca ceva, nu mai stiu - masini noi) care tot asa sustineau ca vor Castrol RS 10w60 - asta le-a pus, iar dupa aprox. 80k km ambele motoare au suferit defectiuni grave (ca sa nu spun ca au cazut.... :blink: ). S-a trecut la investigarea cauzei (service-ul nu voia sa-si strice numele, iar clienti erau bulversati. Dupa nu-stiu ce analize s-au facut pe nu-stiu unde concluzia a fost - depuneri din ulei; pe scurt - RS este numai da ĂŽi dai ĂŽn gurĂŁ zilnic sau mai bine zis - pentru tinut masina intre 2000-6-7ooo rpm, nu pentru mers in oras/trafic.

 

.....so I've heard...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest sorren
pana acum nu am observat ceva dubios la motor . . . cu toate ca in ultima vreme am schimbat aproape de rosu perioade mari de drum . . . serpentine, depasiri . . . etc urmeaza sa pun totusi castrol pt linistea sufletului meu :blink:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.