Jump to content

Farurile Bi-Xenon de pe F10/F11 nu se aprind complet?


SlowDeath

Recommended Posts

M am ales si eu cu ceva din tot topicul asta: am aflat de ce unele au lupa falsa si altele *geamu* ala cu striatii :))

Parere personala: arata mai bine cel ne adaptativ.

 

Nici eu nu știam cum să diferențiez farurile între ele și, dacă am descoperit faza cu lupa care nu luminează, am zis să întreb.

Totuși, mă dezamăgește ideea de lupă falsă la BMW.

Văd că acum se poartă: lupe false la faruri, grile de aer false, evacuari false, etc...

 

Cand virezi dreapta se aprinde lupa din dreapta din interior, cand virezi stanga se aprinde lupa din stanga din interior (Cornering se numeste)

Adaptive= cand virezi dreapta, ambele lupe principale (din exterior) unde este de fapt xenonul (faza scurta-faza lunga) se misca in dreapta, viceversa pentru stanga.

 

Merci pentru informații! :thumbsup:

Edited by SlowDeath
Link to comment
Share on other sites

Poza pusă de mine e luată din catalogul BMW, nu e de pe net, și are rolul de a specifica exact la ce lupă din far mă refer dar și de a evita discuțiile inutile cu anumiți useri care nu și-ar fi dat seama (fără desen) despre ce e vorba.

Ca să-ți satisfac curiozitatea am pus și o poză cu mașina mea.

Sper că nu trebuia să aprind și farurile (nu ai specificat) iar unghiul din care am pozat, la fel, sper că e ok.

Acum aștept verdictul!

PS. Cum îți dai seama, dintr-o privire, că farul este "Adaptive"?

 

http://i68.tinypic.com/2rm0ghg.jpg

nu aveti faruri adaptive nici tu nici colegul cu lci. lupa din interior este la misto ! Cele cu faruri adaptive nu au lupa la misto ci un simplu bec de cornering si se duc stanga dreapta in functie de volan in mers. Farurile full led lci se aprind cu totul...

Edited by flori22
Link to comment
Share on other sites

Cand virezi dreapta se aprinde lupa din dreapta din interior, cand virezi stanga se aprinde lupa din stanga din interior (Cornering se numeste)

Adaptive= cand virezi dreapta, ambele lupe principale (din exterior) unde este de fapt xenonul (faza scurta-faza lunga) se misca in dreapta, viceversa pentru stanga.

Bixenon= faza scurta si faza lunga pe acelasi bec, bi= doua.

 

Nu va mai certati pentru un subiect de rahat.

 

Te contrazic la un singur aspect minor.

 

La e90'ul meu NFL cu bixenon, pe langa becul de faza scurta care se aprinde mai puternic, se aprinde si cel din interior de faza lunga. In rest, este adevarat ceea ce spui

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.