Jump to content

Incarcare masina din surse proprii


Bala

Recommended Posts

Am si eu 4kwp pusi prin Casa verde, si s-a amortizat sistemul de cand a fost pus in functiune.Sistemul a costat 4500 de lei contributia mea si pana acum (din septembrie 2021) am asa:

- productie: 12 MWh

- autoconsum: 42% (5.1 MWh)

- consum din retea: 7.6 MWh

Nici eu n-am primit facturi de la august 2022 incoace, dar fisierul meu de calcule spune ca deja din autoconsum + compensare am ajuns pe zero. Sunt la Hidro, deci am calculat cu preturile de acolo.

Link to comment
Share on other sites

De ce? Serios intreb.

Eu banui ca cei 2 ani vor fi ca o perioada tampon pt ca asa e specificat pe undeva in lege si dupa 2 ani vor veni regulat. 

Desigur, e doar o parere. Nu stiu sigur.

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca vreau sa ma asigur ca n-au făcut vreo duda în sistem și sa nu mai apar ca prosumator, sau ceva. 

Edit: in plus, am vazut niste interpretari in online ca cei doi ani se contorizeaza de la emiterea facturii, nu de la injectia propriu-zisa in sistem. Deci ei daca imi emit mie facturile dupa 2 ani de la injectie, daca functioneaza interpretarea asta, mai vad banii dupa 4 ani.

Edited by mgi
Link to comment
Share on other sites

Ma uitam aseara pe preturile panourilor fotovoltaice si am constatat ca s-au redus la jumatate fata de cat stiam. Bine, mai sunt destui care cer la fel ca anii trecuti.

Este foarte bine asa. Incep sa mai fac si eu niste calcule, am 3 kw instalati pe est, vreau sa fac o combinatie, deocamdata, cu acoperisul pe vest, pastrand invertorul actual (adica sa adaug doar panouri, astfel incat sa nu depasesc maximul in orice moment al zilei). Din pacate acoperis pe sud nu am.

Cred ca urmatoarea masina (nu atat de curand) va fi electrica (pot pune pe garaj un sistem independent).

Link to comment
Share on other sites

Da, este ce am vrut eu să fac, est/vest am și eu. 
Se numește overcharge fără să depășești puterea invertorului din cauza poziției panourilor, însă de reținut ca intr un moment al zilei soarele poate să încarce toate panourile, poate o oră, poate mai puțin sau poate mai mult. 
 

Eu am vrut sistemul maxim de monofazic 6,4kw brut, cu overcharge la 8kw parca cu invertorul specific de Max 6,5kw. 
 

Din cauza ca am futut buha cu ceva acte, mi s a respins dosarul și m am supărat și am zis ca fac fără afm, am primit preț de aprox 3700 euro pentru sistemul de 6,4kw. 
 

Deocamdată sunt destul de ocupat în viața personală/profesională și nu prea am timp de proiecte de genul, așa ca am pus stop deocamdată, mai ales ca la consumul actual de 150kw medie lunar, nu mă grăbește nimic, până voi mai face prin curte diverse și voi folosi mai mult curent, pot merge liniștit cu suma asta, mai ales ca schema cu mașina electrică a cam sărit din cauza ca și prețul voucherului s a înjumătățit și nu vreau să dau bani nejustificați pe o mașină electrică care eu simt ca nu merită banii ăia. 

Link to comment
Share on other sites

Neata all,

sa va zic cum am rezolvat eu cu facturile la hidroelectrica, plangeri la ANRE peste plangeri, la directorul hidroelectrica si acum intr-un final dupa ce imi trimiteau numai bulk de 9 facturi au inceput sa trimita lunar 🙂 , vedeti ca este prescriptia platilor dupa 3 ani, puteti invoca aceasta lege si scapati de platitul facturilor 🙂 

On 4/10/2024 at 12:06 PM, mgi said:

Am si eu 4kwp pusi prin Casa verde, si s-a amortizat sistemul de cand a fost pus in functiune.Sistemul a costat 4500 de lei contributia mea si pana acum (din septembrie 2021) am asa:

- productie: 12 MWh

- autoconsum: 42% (5.1 MWh)

- consum din retea: 7.6 MWh

Nici eu n-am primit facturi de la august 2022 incoace, dar fisierul meu de calcule spune ca deja din autoconsum + compensare am ajuns pe zero. Sunt la Hidro, deci am calculat cu preturile de acolo.

Nu faci compensarea corect, tu cumperi la pretul de 0.85 si le vinzi lor la pretul de 0.28 adica 3kw injectati este 1 kw tras din retea.

din 12000 kw cat ai productie tu ai consumat 5100 kw si au ramas 6900 kw injectati la pretul de 0.28 = 1932 lei , ai consumat 7600kw x 0.85 = 6460 minus cei 1932 de lei rezulta 4528 de lei de plata 🙂 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DragosPena said:

Nu faci compensarea corect, tu cumperi la pretul de 0.85 si le vinzi lor la pretul de 0.28 adica 3kw injectati este 1 kw tras din retea.

din 12000 kw cat ai productie tu ai consumat 5100 kw si au ramas 6900 kw injectati la pretul de 0.28 = 1932 lei , ai consumat 7600kw x 0.85 = 6460 minus cei 1932 de lei rezulta 4528 de lei de plata 🙂 

Stiu cum se face compensarea, dar tu incurci borcanele 🙂

5100 kwh x 0.85 pe care nu i-am mai luat din retea  = 4335 lei economisiti

Plus economia de 6900 kwh x 0.28 discount din compensare, adica inca 1932 lei economisiti

Total economie: 6267 lei. Fata de pretul sistemului de 4500 lei, sunt chiar pe plus.

 

1 minute ago, DragosPena said:

da, le ziceam ca oricum ei se apropie cu cei 2 ani 🙂 eu unul le-am tot facut plangeri ca nu imi place sa ma stiu dator .

De la data scadentei facturii. Tu n-ai facturi, deci nu se aplica.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mgi said:

Stiu cum se face compensarea, dar tu incurci borcanele 🙂

5100 kwh x 0.85 pe care nu i-am mai luat din retea  = 4335 lei economisiti

Plus economia de 6900 kwh x 0.28 discount din compensare, adica inca 1932 lei economisiti

Total economie: 6267 lei. Fata de pretul sistemului de 4500 lei, sunt chiar pe plus.

 

My bad 🙂 nu ziceam ca nu ai compensat kit ul, eu crezusem ca ai impresia ca nu vei avea nimic de plata ( asa se intelegea din partea de mai jos ) da ROI ul e undeva la 3-5 ani in unele cazuri .

Eu de exemplu am din 11.05.2023(fix 1 an fara 1 luna) 5.7kw montati E-V cu productie pana acum 5.9MW , consum de 8MW din care 2.36MW din panouri, m-a costat kit ul 12900 ron + casa verde. Eu unul incerc anul acesta sa mai montez inca 3 panouri pe Est si 1 pe Vest sa duc Invertorul cat mai mult spre maximul lui .

Daca fac un calcul pana acum am scutit 2006 ron consumati direct si 992 lei injectati 🙂 ajung cu 3000 de lei + pe an deci cam in 4 ani si putin am scos investitia. 
PS: pentru cei cu panouri vedeti ca exista firme pentru asigurarea lor si e chiar decent pretul ( pe mine ma intereseaza pentru gridina)   

Edited by DragosPena
Completare
Link to comment
Share on other sites

Deci mori direct...

Ieri seara imi vine o factura de la hidroelectrica de 2400ron pentru 7 luni: iulie 2022 - feb 2023

Buuun, daaaar, nu apare cat am injectat. Trimit sesizare la hidroelectrica si cica se va rezolva.

Azi ies la bere cu colegii si stand seara linistit, imi vin 30 de facturi de la hidroelectrica. 30 !!!! treizeci !!!!

Nu le-am deschis, dar cum frate sa trimiti 30 de facturi odata ????????????????????????????

Bai nene, cum sa trimiti 30 de facturi intr-o seara? toate mailurile au atasament cu numar de factura pe ele. WTF???

Link to comment
Share on other sites

sunt cam praf cu facturarea  , organizarea , in aplicatia lor tot nu poti plati , adica 2024 si ei nu au contract cu un procesor de carduri . Probabil ca sunt facturi de regularizare , e pe fb un grup , nu esti singurul . Acum nici sa stai la enel sau ppc mai nou pt ca sunt mai organizati nu merita , astia alti agarici , m-au sunat sa reinnoim contract pt o alta locatie unde datorita consumulu imic nu am modificat la hidro , efectiv nu ofereau nimic fata de vechiul contract , sunau ca sa agate aiurea ,probabil multi o vor face . daca tot ma suni si vrei sa stau 1 an la tine macar dai un pret bun , nu ceva standard ca in oferta trecuta , hotul cu prostul gen .

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Bala said:

Deci mori direct...

Ieri seara imi vine o factura de la hidroelectrica de 2400ron pentru 7 luni: iulie 2022 - feb 2023

Buuun, daaaar, nu apare cat am injectat. Trimit sesizare la hidroelectrica si cica se va rezolva.

Azi ies la bere cu colegii si stand seara linistit, imi vin 30 de facturi de la hidroelectrica. 30 !!!! treizeci !!!!

Nu le-am deschis, dar cum frate sa trimiti 30 de facturi odata ????????????????????????????

Bai nene, cum sa trimiti 30 de facturi intr-o seara? toate mailurile au atasament cu numar de factura pe ele. WTF???

Ma faci sa am emotii! Eu ma astept la vreo 850 lei daca le-as primi pe toate, la zi, din 01.2023, ca acolo au ramas.

Banuiesc ca ai semnat cu ei contractul de prosumator.

Link to comment
Share on other sites

Am descifrat cele 30 de facturi:

- in mai se fac 2 ani de prosumator deci acum s-a inchis cercul

- unele sunt cu plus, altele cu minus si apar cu ambele contoare (ambele sensuri)

- din ce am inteles, platesc ultima factura si gata

 

Concluzia dupa 2 ani: am de platit 5140RON curent electric pt 2 ani

 

Cu 2 EV acasa si facand 55-60k km cu ambele EV in 2 ani este mai mult decat decent.

Aprox 210ron / luna 👌

Iar acum cateva saptamani am facut si upgrade de la 7.5kWp la 9kWp

Link to comment
Share on other sites

Greu de spus consumul pt ca pe contor vad cat trag din retea iar pe invertor vad cat produc. 

De 5 ani am 2 EV acasa. Primii 2 leaf si I3 iar de 3 ani, leaf si enyaq.

In 2 ani am produs 17.1 MWh. Atat arata indexul invertorulului

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.