Jump to content

Incarcare masina din surse proprii


Bala

Recommended Posts

Am un coleg care are probleme cu alimentarea casei. I se opreste daca nu zilnic curentul macar odata la cateva zile.

 

Si-a facut propriul powerwall cu baterii de laptop. Din multe multe baterii de laptop luate la pret de nimic, demontate si folosite doar celulele bune, a ajuns la peste 1 kWh.

 

Si vrea omul ca atunci cand i se intrerupe curentul de ordinul minutelor, sa-i tina casa pe acele baterii. Apai nu poate din cauza lipsei invertoarelor hibride...

 

NU inteleg logica din spate alta decat economica de a nu accepta prin programul asta si baterii. Adica doar ca sa faca maximum de profit folosindu-se de raportul 1:3 dintre primit:platit / kWh. altfel nu imi explic.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Astazi am primit Avizul Tehnic de Racordare pentru 22kw. Firma imi face acum restul de hartii si se apuca de montat contorul trifazat. Apoi imi fac eu legaturile. Deci e o chestiune de timp...

Imi voi monta doua incarcatoare, unul pe gard afara si unul la garaj. Apoi panouri

 

Primul pas a fost facut :download: :download: :download: :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

La fix o luna de la primirea acceptului de spor de putere, am primit si factura pentru noul racord.

 

Desi aveam racord, se plateste taxa ... de racordare. Hai ca e fain sa ai monopol. 3000ron sa primesti fara sa faci nimic :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Cu panourile mai asteapta putin. Pana acum era aceeasi japca, cereau si 2,000 de euro costuri de conectare. Noroc cu programul de subventii, ca s-au mobilizat instalatorii si au facut petitii ca sa scada taxele. Acum sunt pe la 1,000 de lei, dar inca nu si-au modificat toti operatorii procedurile.

 

http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/224966

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Dupa ce in februarie am depus actele, la 4 luni au venit sa monteze cutia contorului la marginea proprietatii. Contor inca nu am nici azi.

 

E interesant faptul ca dupa 2 saptamani de la montarea cutiei, ma suna de la firma care a montat cutia sa-mi spun ca lucrarea e gata :wacko:

 

Apoi au anuntat electica banat. Astia de doua zile imi trimit mailuri ca s-a mai aprobat ceva, am mai trecut un pas. Contor tot nu am...

 

Partea faina: cost estimat la firme intre 7000ron si 10000 ron. Sunt aproape gata si am platit tot. Cost bransament la stalp 3200 ron + 1500 materiale pt ca lucrarea de dupa contor mi-am facut-o eu.

 

Materiale insemnand: cablu 15m 5 x 10mm2 cupru, cablu 10m 5 x 6mm2 dublu blindat, panou IP65, contor Carlo Gavazzi, 2 x siguranta diferentiala 4 poli 40A 30 mA tip A, 2 x sigurante 32A, siguranta diferentiala 32A 30mA AC, siguranta 32A. Toate sigurantele ABB, adica premium :rolleyes:

 

Incarcatorul e pe gard legat momentan monofazat. L-am primit de la firma.

 

Sunt multumit de parcursul de pana acum. Astept ultimul pas sa-i dau drumul blana ... Apoi urmeaza panourile

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

M-am hotarat sa impart panourile in doua, un rand de panouri pe garaj si inca un rand , mai mare, pe terasa. Surplusul il injectez in retea.

 

Pentru ca nu stiu pe nimeni sa fie multumit de AFM, ma gandesc sa-mi pun panourile in regie proprie, cu dosar facut de mine in cat mai mare masura. Incep pe garaj...

 

Primul pas: m-am certificat instalator solaredge. Nu e vreo chestie deosebita ci au documentatie buna, un softan gratuit de proiectare a sistemului PV si invertoare bune.

 

Dosarul:

Cel mai greu mi se pare certificarea prizei de pamant. Am acum acasa un aparat de masurat impamantarea. Sa vad ce zice. Daca sunt in grafic caut o firma sa-mi faca buletinul.

Schema monofilara o fac singur. O am pe cea a casei si de la ea adaug si invetorul si panourile.

Restul in dosar sunt tot felul de declaratii imbecile dar nu sunt greu de facut. Sunt modele pe net

 

Sper ca prin vara sa incep sa produc :download:

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca au dat drumul la un program pentru IMM-uri. Cred ca e vorba totusi numai de horeca, dar merita investigat. ATR-ul l-am primit de mult de la operatorul retelei (https://www.e-distributie.com/ro in cazul meu). Acum inteleg ca trebuie sa obtin acest certificat de racordare (probabil de prosumator) tot de la E-distributie. Probabil ca Enel Muntenia (furnizorul, nu operatorul retelei) intra in poza ulterior.
Link to comment
Share on other sites

Certificatul de prosumator il primesti dupa ce ai depus dosarul de prosumator. L-ai depus? Ala trebuie sa-mi fac si eu.

 

da, stiu de programul ala. E la inceput si sunt o gramada de birocratii si acolo. Poate ne bagam nu numai sa facem la noi dar si pentru la altii.

Link to comment
Share on other sites

Nu l-am depus si sincer sa fiu am optat sa se ocupe contracost firma de instalatii pentru mine. Prefer sa dau niste bani in plus decat sa-mi stric dispozitia cu autoritatile. Si-asa pentru dosarul initial din sep 2019, ca sa pot obtine un certificat ANAF curat a trebuit sa platesc o taxa de 3 (trei) ori. Mutasem dosarul fiscal de la S6 la Ilfov, iar la Ilfov (Buftea) se doarme si nu te baga nici dracu in seama. Ulterior am recuperat o parte din bani, dar cu alte cereri si timp pierdut. Greu de tot.

 

Intre timp am dat drumul si unui proiect off-grid (2kwp), deocamdata pentru incalzire acm. Deci la final voi avea 5kwp panouri instalate, 3 on-grid si 2 off-grid. Ulterior as putea sa by-passez excedentul in i3, ma mai gandesc.

 

Azi vin panourile pentru AFM si maine vin cele off-grid.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ma gandesc sa schimb furnizorul de energie. Vad pe site la ANRE ca si hidroelectrica vinde curent, 100% din hidro.

 

M-as baga. Nu stiu insa cum va afecta instalarea panourilor pentru ca as deveni prosumator inca din primul an de contract. :scratchchin:

 

P.S. ultima factura de curent care mi-a venit, ceva regularizare, a fost de 1170ron pt 2.27 MWh. Deci consum ceva :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Intre timp am ajuns sa incarc si eu din productia proprie. Nu mare lucru, 6 amperi de la 10:00 pana pe la 16:00, dar e mai mult decat nimic. Din 14 iulie am si contractul de prosumator semnat, iar acum astept prima factura, sa vad cat de mult difera fata de ce imi arata senzorul in aplicatie (huawei).

 

Ca si planuri de viitor vreau sa montez si o baterie, mai mult cu rol de buffer intr-o prima faza, ca sa corelez un pic productia cu consumul. Din ce vad, preturile la energia electrica or sa se duca in cap, deci dintr-o data devine viabil si business case-ul unei baterii (scumpa, de felul ei).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ieri am montat cele 20 de panouri a cate 375W fiecare. In total 7.5kW.

 

Am luat un invertor SMA de 8kW impreuna cu un home manager tot de la SMA.

 

Pe viitor cred ca imi voi lua un EV charger de la SMA care sa fie conectat la home manager. Asa voi baga in masina doar ce produc. Ce am acum stie doar teoretic sa faca asa ceva si oricum nu poate fi integrat.

 

Mai am putin de lucrat la garaj si apoi conectez si invertorul.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ieri am montat si eu o baterie de 5kw la sistemul fotovoltaic de 3kw. E buna de buffer (tragi pana la 2.5kwh din ea cand este consumul mare, fara sa mai importi din retea) si in combinatie cu un backup box poate inlocui generatorul in situatiile in care pica reteaua. In viitor, in functie de cum evolueaza compensarea cantitativa, imi pun fie inca 3kw panouri, fie inca 5kw plus inca o baterie de 5kw. Recunosc ca incarc acasa mai mult vara, cand am supra-productie.

post-97203-0-10028100-1632581666_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Hai ca am luat-o razna de tot. Tocmai am semnat contractul pentru suplimentarea capacitatii. La final voi avea 8kw panouri si 2 invertoare a cate 3kw fiecare. Daca mai vine si compensarea cantitativa, practic o sa am "benzina" pe viata :hyper:

Salut Cu ce firma ai montat panourile?

Link to comment
Share on other sites

Hai ca am luat-o razna de tot. Tocmai am semnat contractul pentru suplimentarea capacitatii. La final voi avea 8kw panouri si 2 invertoare a cate 3kw fiecare. Daca mai vine si compensarea cantitativa, practic o sa am "benzina" pe viata :hyper:

 

Felicitari ! :goodjob:

 

Si eu o astept. Daca baga si partea cu compensarea iarna/vara nu doar lunar, merita sa-mi mai pun pana la 20kWp si termin si cu gazul pt incalzire. :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Compensarea cantitativa nu o sa fie pe termen lung, pentru ca e o subventie indirecta a costurilor de transport si a compensarilor dezechilibrelor din retea. Cineva trebuie sa plateasca si pentru asta.

 

Vor sa faca acum compensare ca sa incurajeze oamenii sa isi puna panouri, si sa ii taie pe 'afaceristii' care si-au pus panouri subventionate la case unde nu locuiesc, pentru a vinde practic curentul.

 

Deci ma astept ca, daca dau legea asta, sa o scoata dupa o perioada sau sa apara taxe de injectie in retea la un moment dat.

Link to comment
Share on other sites

Cum arata cu noua configuratie de panouri productia si consumul intr-o zi in care nu am fost acasa. Am pus si o baterie, mai mult cu rol de buffer si de viitor backup in caz ca pica reteaua (mai trebuie sa montez un backup box). Am lucrat cu http://www.rcagrup.ro/, cu care am dezvoltat o relatie foarte buna de-a lungul timpului. Cu ei am montat initial cei 3kwp prin programul AFM, bateria Luna si acum upgrade-ul. Au fost ceva probleme zilele astea cu partea de conectivitate pentru practic cele 2 invertoare se bat sa comunice cu aceeasi retea wi-fi. Astazi am montat un kit powerline si voi genera 2 ssid-uri diferite pentru cele 2 frecvente disponibile (2.4 si 5.0ghz), ca sa nu se mai certe bagaboantele.

 

Pentru cine nu stie, solutia PLC (powerline) duce semnalul de internet prin cablul de electricitate din casa. Scapi in felul asta de matze trase la vedere sau de repetoare care nu fac mare lucru. Eu aveam invertoarele intr-o anexa, de unde si problema cu internetul acolo.

 

https://www.tp-link.com/ro/home-networking/powerline/tl-wpa7617-kit/

 

Ca o paranteza, ma astept de la configuratia curenta la o productie medie zilnica cam de 24-25kwh (care o sa varieze intre 7-8kwh iarna si 40-45kwh vara), din care jumatate pentru casa si cealalta jumatate pentru incarcat masina si incalzit casa/apa din boiler daca iese compensarea cantitativa. Daca nu, sunt buni si banii, avand in vedere ca PZU o sa ajunga pe la minim 0.45RON/kwh in 2021.

 

Am dat drumul la ATR de 6kwh, deocamdata functionand on-grid cu limitare la 3kwh, cat este aprobat in ATR-ul initial.

 

Compensarea cantitativa cica e pana in 2030, deci 8 ani. Dupa aia nu se stie. Parerea mea e ca prosumatorii se vor uni in asociatii si vom putea negocia propriii nostri termeni comerciali, nu ce ne pun astia in troaca. Prefer oricand un pret corect decat aceasta compensare. Dar pana una alta payback-ul este bun, iar mokangeala actuala de pe la centrele comerciale o sa dispara, poate chiar mai repede decat ne asteptam.

post-97203-0-42519900-1635251658_thumb.png

post-97203-0-06612800-1635252042_thumb.jpg

post-97203-0-01886700-1635252047_thumb.jpg

post-97203-0-96307700-1635252336_thumb.jpg

Edited by C_R_G
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.