Jump to content

Se justifica garantia pe 4 ani? BMW G30


bctz123

Recommended Posts

Salut,

 

Se justifica sa platesti 4430 RON pentru a avea inca 2 ani pe langa cei din fabrica garantie extinsa?

 

Ma gandeam ca ar ajuta la revanzare, planul meu fiind sa vand masina dupa doi ani.

 

Sunt curios daca printre cei care si-au cumparat masina noua au optat sa plateasca in plus pentru garantie extinsa.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Nu se merita pentru ca in RO, cand vinzi masina la mana a doua, mereu se ofera prea putin pe ea. Indiferent ca ai carte service, totul facut la reprezentanta, etc mereu vei obtine un pret mic pe ea. Daca iei G30 nou, inseamna ca-ti permiti si devalorizarea masinii. O dai la buy back si iei alta noua peste 2 ani. Pierzi 2-3K sub piata, dar nu stai sa te sune toti cocalarii si samsarii care vor G30 la pret de F10. Daca tu cumperi garantia doar pentru a aduce plus valoare la revanzare dupa 2 ani, clar nu se merita. Dai 1K in plus la achizitie degeaba. Cumpara-ti G30, oricum are garantie 2 ani, cand expira garantia, o vinzi si aia e...
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nu se merita pentru ca in RO, cand vinzi masina la mana a doua, mereu se ofera prea putin pe ea. Indiferent ca ai carte service, totul facut la reprezentanta, etc mereu vei obtine un pret mic pe ea. Daca iei G30 nou, inseamna ca-ti permiti si devalorizarea masinii. O dai la buy back si iei alta noua peste 2 ani. Pierzi 2-3K sub piata, dar nu stai sa te sune toti cocalarii si samsarii care vor G30 la pret de F10. Daca tu cumperi garantia doar pentru a aduce plus valoare la revanzare dupa 2 ani, clar nu se merita. Dai 1K in plus la achizitie degeaba. Cumpara-ti G30, oricum are garantie 2 ani, cand expira garantia, o vinzi si aia e...

 

 

Ai mare dreptate, multumesc! Da tot lor o sa o vand pentru ca am mai incercat sa mao vand o masina de 30.000 euro si nu am reusit pe piata noastra unde se cauta maisni la jumatate de pret si unde m-au sunat toti sa imi propuna sa imi dea pe acte 10.000 si restul in sacosa.

Link to comment
Share on other sites

Depinde de multi factori: daca intentionezi sa oferi masina la buy-back, in principiu la bmw, nu cred ca ar reprezenta un atu;in schimb, daca vei dori sa o instrainezi catre terti, probabil ca ar putea facilita o tranzactie mai rapida/la un pret mai bun.Mai trebuie sa iei in calcul si planul B, si anume ca poate peste doi ani , din diverse motive, vei decide sa o mai pastrezi, si atunci este in avantajul tau. Plus ca valoarea garantiei extinse versus valoarea autoturismului nu este extraordinar de mare.

 

Este adevarat ca Romania este o tara atipica, cu o piata auto atipica, cu vanzatori/cumparatori atipici, insa in tarile vestice este clar un avantaj garantia extinsa, si persoanele fizice (nu utilizatorii de flote) prefera sa adauge aceasta optiune, pentru motivele descrise mai sus. Din pacate pentru tine, si pentru alti detinatori de autoturisme cumparate noi, de la reprezentante, vanzarea masinii personale peste granita ramane un vis, datorita proastei imagini pe care o are tara noastra peste hotare, a lipsei de incredere, si al mitului cf masinile comercializate in estul europei sunt fabricate la standarde mai joase/materiale/componente mai proaste, si deci sunt de evitat (asta daca bonus, nu e ceva dubios cu ele).

Edited by Eugen B
Link to comment
Share on other sites

Mai exista si varianta consignatie, sa o lasi la dealer contra unei sume de bani (500 EUR) si sa se ocupe ei de promovare si vanzare (pe site ul lor + autovit). Au alta credibilitate si scapi de batai de cap cand te suna toti ....

Am vandut recent o masina prin Proleasing si s-a dat foarte repede (2 saptamani)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut, dar aceasta garantie nu se poate face si ulterior ?

Eu asa inteleg de aici -- > Durata garanÞiei poate fi de 12 sau 24 de luni fãrã limitã de km pentru automobilele rulate marca BMW ºi Mini care au o vechime mai micã de 7 ani ºi care au un kilometraj de pânã la 150.000 km rulaÞi. Pachetul de garaÞie extinsã poate fi de tip AMAE (All mechanical and electrical) sau 5 Stars.

https://bmw-bavaria.ro/garantie/

Link to comment
Share on other sites

Din ce stiu eu din 2018 s-au schimbat regulile si anume numai poti achizitiona garantie extinsa decat in primele 3 luni de la cumpararea masinii.

In Romania BMW ofera standard 2 ani garantie.

G30-ul meu are 3 ani luat din Germania, mi-au zis ca am extindere 1 an fata de cei 2 standard, dar numai pot face extindere acum.

 

Extinderea garantiei eu zic ca merita din plin daca vrei sa tii masina mai mult ani, minim 4, altfel doar pentru revanzare e complet inutil, lumea vrea BMW-uri la pret de Logane, asa cum au zis si colegii care au mare dreptate.

Oricum daca iei o masina noua acum si vrei sa o vinzi peste 2 ani, ai pierdut 40% din valoarea ei de noua, din punct de vedere financiar nu iesi bine nicidecum.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Foarte interesante raspunsuri, va multumesc!

 

nu-mi pare o suma mare daca in garantia aia ai masina din bara in bara , motor , cutie , poate o tii mi mult de 2 ani si ai o problema ce depaste cei 1000 E . Strict personal eu as lua , bmw are destule hibe constructive care apar mai devreme sau mai tarziu . E o decizie personala , logica si cf propriilor interese , nu cred ca nici o parere de pe forum ar trebui sa-ti afecteze decizia doar asa ca fapt divers sa vezi ce crede lumea . :popcorn:

Edited by Myx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

daca tii masina mai mult de 2 ani, ia garantie extinsa.

masina mea mai are 2 zile garantie si am doua probleme neidentificate si cand va trebui sa o repar din banii mei, va fi cu mult mai mult decat mia aia de euro..cel putin cateva mii. evident miile alea vor trebui platite in urmatorii 2 ani.

 

orice masina iti va da batai mari de cap in 4 ani si mia aia este insignifianta.

 

ceea ce spunea raduron este adevarat..doar in primele 3 luni de la achizitie poti prelungi garantia prin bmw. tot ceea ce este ulterior, este de fapt un risc preluat de un asigurator si sunt f multe excluderi.

Edited by edit
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

daca tii masina mai mult de 2 ani, ia garantie extinsa.

masina mea mai are 2 zile garantie si am doua probleme neidentificate si cand va trebui sa o repar din banii mei, va fi cu mult mai mult decat mia aia de euro..cel putin cateva mii. evident miile alea vor trebui platite in urmatorii 2 ani.

 

orice masina iti va da batai mari de cap in 4 ani si mia aia este insignifianta.

 

ceea ce spunea raduron este adevarat..doar in primele 3 luni de la achizitie poti prelungi garantia prin bmw. tot ceea ce este ulterior, este de fapt un risc preluat de un asigurator si sunt f multe excluderi.

 

Da sincer si eu simt sa o cumpar, pentru a nu avea surprize. Poate tin masina 3 ani, poate imi place mai mult si o tin mai mult, cine stie, asa nu am stres 4 ani.

 

Din ce am vazut preturile la componente sunt destul de mari + manopera, mai ales daca totul se face la reprezentanta si o mica problema cred ca sare de 1000 euro.

Edited by bctz123
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Normal de merita...la cata electronica au in ziua de azi pe ele riscul sa pice ceva este foarte mare.

Din ce am vazut majoritatea G30 vin cu 7CG Repair Inclusive 3/200 iar doar cand este noua se mai poate prelungi la dealer pana la maxim 5 ani.

Exemplu : a mea are 21 luni, intrare in service de doua ori, o data nu mai mergea navigatia, s-a rezolvat cu update de soft, a 2-a oara farul pe dreapta pe DRL lumina galben in loc de alb, s-a rezolvat cu schimb far + toate modulele.

Daca nu vrei sa-ti iei garantia de fabrica extinsa, poti alege doar 2 ani iar cand esti spre ex in luna 23(masina inca trebuie sa fie in perioada de garantie de fabrica) poti alege o garantie de partener care acopera cam 60-70% din masina si costa cam 500 Eur.

 

daca tii masina mai mult de 2 ani, ia garantie extinsa.

masina mea mai are 2 zile garantie si am doua probleme neidentificate si cand va trebui sa o repar din banii mei, va fi cu mult mai mult decat mia aia de euro..cel putin cateva mii. evident miile alea vor trebui platite in urmatorii 2 ani.

 

orice masina iti va da batai mari de cap in 4 ani si mia aia este insignifianta.

 

ceea ce spunea raduron este adevarat..doar in primele 3 luni de la achizitie poti prelungi garantia prin bmw. tot ceea ce este ulterior, este de fapt un risc preluat de un asigurator si sunt f multe excluderi.

 

De curiozitate, ce probleme ai?

Daca ai intrari in service reclamand niste probleme in perioada de garantie, nu sunt rezolvate si ceva se strica la cateva luni dupa terminarea garantiei iti vor repara masina.

Link to comment
Share on other sites

Asa cum spun si colegii de mai sus, cred ca e super important sa ai garantia asta. Sigur, e diferenta daca vei tine sau vinde masina, dar in ambele cazuri te va ajuta. Masinile sunt complexe si toti producatorii mai nou se aliniaza spre alte concepte, chiar si apple si-ar dori sa vanda abonamente la servicii decat telefoane. Asta se va reflecta in curand si in ofertele producatorilor de masini. Toti vor vrea sa vanda abonamente la prodsele lor, si nu un produs cu care sa imbatranesti.

 

Pe scurt, eu cred ca orice faci cu masina ai doar de castigat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.