Jump to content

Ulei Liqui Moly sau Motul pareri BMW e46 320d 136


Marian80

Recommended Posts

Buna , ĂŽmi cer scuze dacĂŁ cumva mai exista aceata ĂŽntrebare pe forum dar am cĂŁutat o la secțiunea search și nh am gĂŁsit ceva concret de modelele acestea .

As dori sĂŁ ĂŽmi fac schimbul de ulei și as avea nevoie de o recomandare din partea voastrĂŁ țin sĂŁ precizez ca pana in momentul de fata tot ulei de la bmw am folosit , dar sincer ĂŽmi cam da niște semne de ĂŽntrebare despre cât de original este sau nu . Mulțumesc mult , aștept rĂŁspunsul vostru

Link to comment
Share on other sites

Si eu folosesc Liqui Moly 5w-40 Full Sintetic si sunt foarte multumit! Nu am avut nici o problema! La fel si eu...schimb la 10k de KM!

Liqui Moly Top Tec 4100 5W-40 , acesta il folosesti ?

 

Salut, la acelasi motor eu folosesc liqui molly 5w40 sintetic, sunt multumit dar schimbul il fac la aprox 7 -8k si asta pentru ca sesizabil motorul devine mai zgomotos.

Liqui Moly Top Tec 4100 5W-40, acesta il folosesti ?

post-84815-0-79792200-1552992129_thumb.jpg

post-84815-0-62097900-1552992590_thumb.jpg

Edited by Marian80
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Foloseste 5W30. Iarna, tubina va sti de ce. :)

 

Poate 0W30 sa ajute Iarna. la frig conteaza primul numar nu al doilea.

Pentru e46 320d 136 cai, eu folosesc Ravenol 5W30 USVO (cica ar fi overkill dar e cam cel mai bun ulei pe care poti sa-l pui pe acest motor, este full sintetic)

PS: Acest motor e tanc, nu conteaza atat de mult uleiul cat sa-l schimb des la 10k km.

Edited by KangJi
Link to comment
Share on other sites

Oh, not again...

Ba conteaza. Dupa tine, poti pune si 5W50, ca...prima cifra e 5, si...schimbi turbina anual.

Un 5W30 va fi mereu mai fluid decat un 5W40. Nu-i nimic de dezbatut aici. Exista documentatie pe net la greu.

N-ai luat in calcul presiunea diferita, care, pe undeva, trebuie sa iasa. Si iese ea la 5W30, dar la 5W40.

5W40 in sudul Spaniei, Sicilia etc. Unde iarna sare de 15 grade Celsius.

Edited by Old Guy
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@florinelmatei - nici - nici.

 

Si iti spune unu' fost fan* Castrol si tot fost fan* Liqui Moly ! De fapt a fi *fan e o tampenie, un curent inoculat de catre societatea de consum in care traim.

 

1 - daca pui orice Castrol, respectiv BMW Twin, vei avea placuta surpriza sa constati ca nu ti-l consuma, sound asa-si-asa, si apoi vei intra pe forum sa ne spui ca "n-ai avut probleme". Poate mici depuneri de noroi dar "las' ca merge si asa"

 

2 - daca mergi pe "cel mai prost din curtea scolii" ajuns premiant - respectiv Liqui Moly ...te pregatesc din start - sound motor bestial, demaraj bun dar dupa forja vei completa cu ulei si dupa 7000 va curge din baie un fel de lichid mai subtire decat spirtul - pur si simplu uleiul uzat nu va fi capabil sa formeze o pelicula continua in cadere ci doar picaturi precum apa. Nah, macar nu formeaza noroi precum Castrol si Twin.

 

De o vreme merg pe TopTec 4600 LM la 320d, e90 ...nu m-au deranjat completarile, nu m-a deranjat consumul ulei dupa o forja salbatica - dar m-a deranjat acel 5W30 scos dupa 7000 care avea consistenta apei. Pe final scurgerea din baie, picura de parca era 0W10.

O sa mai fac o incercare cu LM 5W40 (in primavara) si daca "tot asa" am sa ma orientez spre alta marca.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13NCU, ma scuzi ca te intrerup, dar vroiam sa te intreb, tu cand scrii aici pareri despre uleiuri te mai informezi si din alta parte, niste surse mai sigure, verificari de catre altii, fise de analiza sau altele, sau le bagi din burta si scrii din ce simti tu intre degete, sau cand scoti joja.

 

Eu intreb foarte serios, sa vad daca pot afla si eu ce afli tu din sursele tale.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da, iti satisfac curiozitatea - studiez fise tehnice, sunt la curent cu noile minuni, ascult pe toata lumea si dau din cap ingaduitor ...dar sub masina fac constatarile singur.

...si recent am facut schimbul ulei toptec4600 cu toptec4600, 5W30 si chiar nu am fost multumit cu ce am scos din baie dupa 7000 km.

De ce ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oh, not again...

Ba conteaza. Dupa tine, poti pune si 5W50, ca...prima cifra e 5, si...schimbi turbina anual.

Un 5W30 va fi mereu mai fluid decat un 5W40. Nu-i nimic de dezbatut aici. Exista documentatie pe net la greu.

N-ai luat in calcul presiunea diferita, care, pe undeva, trebuie sa iasa. Si iese ea la 5W30, dar la 5W40.

5W40 in sudul Spaniei, Sicilia etc. Unde iarna sare de 15 grade Celsius.

La ce presiune te referi?

La aia data de turbina sau aia data de pompa de ulei ca m-ai bagat in ceata.

 

Adica in Spania masinile cand ies din fabrica au specificatia uleiului 5W40 ca-i mai cald la ei?

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da, iti satisfac curiozitatea - studiez fise tehnice, sunt la curent cu noile minuni, ascult pe toata lumea si dau din cap ingaduitor ...dar sub masina fac constatarile singur.

...si recent am facut schimbul ulei toptec4600 cu toptec4600, 5W30 si chiar nu am fost multumit cu ce am scos din baie dupa 7000 km.

De ce ?

Si nu arati si la altii ce ai gasit interesant? Ca asa poate esti mai credibil.

 

Stiai sau ti-ai pus intrebarea cum ca, sau daca nu cumva uleiul de motor se poate pune si in functie de cum iti conduci atelajul. Nu am vazut sa dai vreun un sfat din punctul asta de vedere.

 

Categoric anumite uleiuri sunt specifice stilului de conducere.

 

Astept sursele tale.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

pentru tarile/regiunile calde, respectiv reci:

823 HOT CLIMATE VERSION sau 842 COLD CLIMATE VERSION si vin cu uleiuri specifice... si nu numai!

Inteleg ce ai evidentiat unvicont.

Dar eu i-am pus lui oldguy o intrebare simpla si specifica unui anume unui ulei sa vad daca e pe picior gresit..

 

Tu ai raspuns la o chestiune in general stiuta dar jumatate de intrebare.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.