Jump to content

F10 520D Stage 1


Drey

Recommended Posts

Cauta mai multe despre Dragos Voinea, ai sa te convingi daca mai modifici sau nu masina la el.

 

Iti recomand Ginel, Ceky,George de pe forum.

 

George de pe forum? Really? Poate s-o fi mai specializat in ultimii 5-7 ani, dar facea exact ce zice mik15 mai jos.

 

 

Are f multe review-uri pozitive, f multa lume multumita si spre deosebire de alti tuneri cu renume nu sterge review-urile negative.

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

400 euro cerea completechip cu tot cu dyno, pt f10 acum 1 an.La ce ziceai mai sus ca faci soft cu 700-800 de lei defapt vrei sa iti bati joc de masina. Dupa soft o sa iti consume cam la fel, nu iti fa vise ca o sa consume mult mai putin, zic din experieta cu resoftarea acestui motor pe f10.
Link to comment
Share on other sites

Cauta mai multe despre Dragos Voinea, ai sa te convingi daca mai modifici sau nu masina la el.

 

Iti recomand Ginel, Ceky,George de pe forum.

 

 

 

Are f multe review-uri pozitive, f multa lume multumita si spre deosebire de alti tuneri cu renume nu sterge review-urile negative.

 

Unde pot vedea si eu review-urile lui George?

 

George de pe forum este userul "320i e36" ?

Link to comment
Share on other sites

Cauta mai multe despre Dragos Voinea, ai sa te convingi daca mai modifici sau nu masina la el.

 

Colegu, cred ca este o incurcatura, din cate stiu, Dragos Voinea este cel de la TCM Turbo, colegii de aici nu pe el l-au recomandat, ci pe Dragos de la Completechip Iasi, poate ma insel eu dar nici nu as vrea sa inducem pe cineva in eroare printr-o confuzie sau neatentie.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Colegu, cred ca este o incurcatura, din cate stiu, Dragos Voinea este cel de la TCM Turbo, colegii de aici nu pe el l-au recomandat, ci pe Dragos de la Completechip Iasi, poate ma insel eu dar nici nu as vrea sa inducem pe cineva in eroare printr-o confuzie sau neatentie.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

exact, Dragos Voinea are TCM Tuning iar Dragos Stacescu are Completechip Iasi (din cate tin minte momentan este inchisa locatia din Bucuresti, poate ma insel)

 

recomand si pe Kenbobo (BPro Remaps) de la noi de pe forum doar ca este la Cluj dar colaboreaza si cu cineva in Bucuresti care te poate ajuta.

Edited by ckh
Link to comment
Share on other sites

Eu nu ĂŽnțeleg ce e cu recomandĂŁrile astea. George de pe forum se plimba acum câțiva ani prin toatĂŁ tara și punea softuri generice (la preturi modice bineĂŽnțeles).

 

FĂŁrĂŁ sa fac reclama negativa, Kenbobo e un tip ok, ĂŽnsĂŁ acum 2-3 ani tot pe forum, a stricat mașina cuiva...gĂŁsiți povestea pe aici, astfel ĂŽncât s-a ajuns la proces civil și costuri pt pĂŁgubit de mii și mii de lei (ECU bulit etc). BineĂŽnțeles era mai nou ĂŽn domeniu atunci, dar nu știu cata ĂŽncredere inspira chestia asta.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu nu înțeleg ce e cu recomandările astea. George de pe forum se plimba acum câțiva ani prin toată tara și punea softuri generice (la preturi modice bineînțeles).

 

Fără sa fac reclama negativa, Kenbobo e un tip ok, însă acum 2-3 ani tot pe forum, a stricat mașina cuiva...găsiți povestea pe aici, astfel încât s-a ajuns la proces civil și costuri pt păgubit de mii și mii de lei (ECU bulit etc). Bineînțeles era mai nou în domeniu atunci, dar nu știu cata încredere inspira chestia asta.

 

eu recomand in functie de propria experienta, tu spui ceva in functie de ce citesti pe forum. eu zic ca e o diferenta. am soft facut si la Iasi si la Buzau si in Bucuresti si la Cluj, nu mai are rost sa mai dau nume pentru ca dupa se considera probabil "reclama" sau "recomandari"

 

in primul rand nu are rost sa continuam discutia daca tu il recomanzi pe George care mai mult decat copy/paste nu face, vorbeam de oameni care fac soft custom si care au si dyno, deci automat alta categorie. (no offence George)

 

am masini resoftate la Kenbobo si sunt super ok, mai nou si-a cumparat inclusiv dyno.

Edited by ckh
Link to comment
Share on other sites

Eu chiar deloc nu-l recomand pe George, am zis și eu ca face copy-paste.

 

Kenbobo știu ca și-a luat dyno, ĂŽnsĂŁ povestea cu ECU stricat, sau ce a fĂŁcut el acolo și cu procesul civil e greu de digerat.

 

Normal ca ne luam feedbackul de pe forum, altfel toți ar fi buni.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am fĂŁcut și eu prin 2009-2010 un Touareg V10 la George și am fost mulțumit, acum au crescut pretențiile și avem nevoie de dyno, soft personalizat la firma cu pretenții și platit 1800eur la X6 cu garanție 1 an pe motor și cutie...partea cu garanția pt mine e extrem de importantĂŁ.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

In plus, exista chiar pe forum un topic dedicat, trebuie doar sa vrei sa cauti :rolleyes:

 

De ce esti rau? :laugh:

 

Am fĂŁcut și eu prin 2009-2010 un Touareg V10 la George și am fost mulțumit, acum au crescut pretențiile și avem nevoie de dyno, soft personalizat la firma cu pretenții și platit 1800eur la X6 cu garanție 1 an pe motor și cutie...partea cu garanția pt mine e extrem de importantĂŁ.

 

Hmm, mi se pare foarte mult 1800EUR pentru ceea ce primesti. Da, e buna garantia dar totusi, 1800EUR pentru un stage 1 este enorm.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

copy & paste fac si casele mari de tuning, cum ar fi ABT sau Revo, APR, poti lua de la ei de pe site soft-uri de putere pentru diferite masini. Nu este nimic in neregula cu ele, eu am avut de la Superchips pe un GTI MK6.

A nu se intelege ca e ceva rau in copy & paste, dar trebuie ca ceea ce a fost initial dezvoltat pentru un anumit tip de motor sa fi fost bine facut si testat suficient, iar in cazul firmelor mari de profil aceste soft-uri nu-s deloc ieftine pentru unele generale, cel de la Superchips a fost cca 500Eur, la APR incep de pe la 600Eur, ABT e cca 2k, la fel si la Hamman.

 

Daca vrei sa scoti ceva mai mult din motor atunci poti merge pe ceva custom, e clar ca nu toate motoarele sunt la fel, e dovedit asta, de asta si nevoia de custom, dar doar daca vrei ceva extra, altfel, dupa parerea mea, poti merge foarte bine pe unul generic de la o firma de renume, nu ai ce sa strici la masina, ele oricum sunt conservatoare.

 

Dyno e important pentru cifre si pentru customizare, dupa mine mai mult conteaza cum simti tu masina pe strada, Ginel spre exemplu a facut ani de zile fara dyno si lumea era foarte multumita, iata dovada ca dyno nu e atat de important, mai ales ca sunt dyno si dyno, unele optimiste altele mai pesimiste :).

Edited by mik15
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sunt pe fb amandoi, au pagini in care este inclus si nr-ul de telefon. Scrieti pe fb la cautare dupa cum urmeaza:

 

completechip iasi (pentru dragos

powertech - performance chiptuning (pentru ginel)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Am vorbit cu amandoi, pretul este acelasi de 300 euro cu dyno inclus, completechip a spus ca il pot face saptamana viitoare in Bucuresti, la Ginel trebuie mers in Buzau.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am vorbit cu amandoi, pretul este acelasi de 300 euro cu dyno inclus, completechip a spus ca il pot face saptamana viitoare in Bucuresti, la Ginel trebuie mers in Buzau.

 

Mersi frumos ca ai impartasit cu noi pretul.

 

Pana la urma ce faci? Te duci? Unde?

 

Apropo, ce ti-au promis in materie de gain la putere? Sau nu ati vb despre asta?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.