Jump to content

Recomandare producator piese:


George_12

Recommended Posts

Vreau sa schimb urmatoarele:

 

- Fulie vibrochen

- Role/intinzatoare

- Curea

- Pompa de apa

- Garnituri furtune (turbo-intercooler si radiator)

- Cele doua suruburi de prindere cutia de viteze (cele doua de sus lispsesc)

 

Ce producatori recomandati pentru fiecare?

Am de ales intre:

- Fulie vibrochen: Corteco, Swag, Febi, Inna, Contitech, Fai (5 sau 6 striatii) la mine sunt 6.

- Pompa apa: Sfk, Meyle, Inna, Hella, Febi, Fai, Gates, Contitech, Dayco, Vaico etc.

 

sincer atat de multi producatori sunt incat nu poti stii care sunt cei mai de calitate.

Link to comment
Share on other sites

Fulie - Corteco

Pompa apa - Hepu

Role - ina

Curea - Contitech

Garnituri - Victor Reinz

Suruburile - gasesti la dezmembrari cu maxim 10 ron bucata

 

Eu asta pun pe masinile mele si nu am probleme , mai sunt firme bune ... gates la curele sau skf la rulmenti/pompe apa dar nu cred ca sunt cu mult mai bune

Link to comment
Share on other sites

Pentru fulie si eu ma gandeam la Corteco, insa pe site scrie ca are (Numer of Ribs 5) iar cea de masina acum are 6.

Am mai gasit SWAG pentru fulie. Cum este in comparatie cu Corteco? Diferenta de pret intre ele, este nesimnificativa.

 

https://www.autodoc.co.uk/swag/7312260

 

https://www.autodoc.co.uk/corteco/7624926

Edited by George_12
Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat cu fulia, cea de la Corteco se potriveste de minune.

Am ramas acum la celelalta. Pentru role sunt diferite marimi, acelasi model sa zicem INNA dar diametrul difera. Una are 50mm cealalta 70mm. Care este cea corecta?

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca te uiti la role de M47 de vezi diametrul de 70mm :). La n47 sunt de 55mm.

 

Gata am gasit, exact cum ai spus de 55mm sunt. Am dat comanda de role INA.

 

Despre pompa de apa am gasit urmatoarele: Hepu la £67 si SFK la £42. Se merita sa pun SFK pentru pretul mai ieftin? Sau sa aleg Hepu cum a zis si colegul de mai sus?

Edited by George_12
Link to comment
Share on other sites

Raman pe Hepu atunci. Cat despre role: la cea intinzatoare sa schimb doar rola sau rola cu tot cu intinzator? Pentru ca sunt variante.

 

cel mai bine schimbi cu tot cu intinzator, daca umbli acolo, schimbi tot ce trebuie si stai linistit ca ai bifat casuta.

eu le-am scchimbat pe toate, in afara de rola de la alernator, iar rola cu intinzator este in jur de 160 ron Ina. Cand am dat-o jos pe cea originala, era tot Ina.

Doar rola fara intinzator e 90-100 ceva bun, deci mai bine cu totul. :)

 

Si curea Contitech!

Edited by wizzardx
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.