Jump to content

G20 330Xi


Kragod

Recommended Posts

Salut. Am si eu cateva intrebari, de viitor posesor :) Poti sa imi spui te rog cat au costat rotile de iarna si ce tip de anvelope ai primit pe ele ? Ai conectat masina la aplicatia connected drive si daca ai incercat Android Auto / apple car play? Remote software upgrade ai facut pana acum ?
Link to comment
Share on other sites

Imi poti spune, te rog, cat timp de la achizitia masinii poti face prelungire de garantie si care este dealer ul care ti a propus prelungirea? Mersi

 

Proleasing este dealerul, de acolo mi-am comandat masina. Sunt 6 luni de la achizitia masinii pana cand poti face prelungire.

 

Salut. Am si eu cateva intrebari, de viitor posesor :) Poti sa imi spui te rog cat au costat rotile de iarna si ce tip de anvelope ai primit pe ele ? Ai conectat masina la aplicatia connected drive si daca ai incercat Android Auto / apple car play? Remote software upgrade ai facut pana acum ?

 

Salut. Jantele+anvelopele de iarna au intrat in pretul masinii. Anvelopele sunt Michelin cred.

Masina este conectata la aplicatia connected drive, insa android auto nu este inca disponibil in Romania ( BMW au anuntat iulie ca luna cu software update dar nu s-au tinut de cuvant). O sa vina probabil lunile astea. Apple car play il folosesc de cand am luat masina (vezi pozele di prima pagina).

Remote software upgrade am facut o singura data, cand a aparut in aplicatie. A durat can 30 de minute si a mers fara nici o problema.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Asa patesti cand esti inconjurat de oameni ce nu apreciaza distantele cum trebuie:

 

121651702-4009662005716115-5836309592788810149-n.jpg

 

Partea buna este ca nu agata la unghie, este f posibil sa iasa la polish. Vedem, daca nu Casco intra in actiune.

 

In alta ordine de idei, i-am facut ultimul update de soft la reprezentanta in speranta ca imi apare si android auto, dar nu e cazul inca. Probabil update-ul va fi valabil pentru seria 3 in Romania prin decembrie 2020. Pana atunci mai astept putin.

Edited by Kragod
Link to comment
Share on other sites

Nu, elementul negru era ok, doar era masina murdara rau in poza. :).

 

Nu pare mai sensibil decat alte elemente, dar ma astept sa apara tot felul de mici incidente, in Romania nu prea ai ce sa le faci... Ma gandeam la un moment dat sa o infoliez toata, dar deja a facut un an, nu cred ca mai merita efortul. Porbabil doar la trim-urile shadow line de la usi, alea se zgarie super usor.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

In sfarsit aseara a venit si update-ul "over the air" si are si masina mea Android Auto, wireless. Partea proasta este ca harta nu foloseste tot ecranul, ca la Apple Car Play. Deh...

 

 

 

finally au si ei ceva ce altii au de ani :))) . Ca multe altele de altfel . Njoy

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

finally au si ei ceva ce altii au de ani :))) . Ca multe altele de altfel . Njoy

 

Ai dreptate in privinta Android Auto. In schimb ce are BMW si nu au altii (in afara de Tesla) sunt aceste "over the air" updates. Fara reprezentanta pt software update, merge repede si bine, e f misto si comod. Toti producatorii ar trebui sa aiba asa ceva.

Edited by Kragod
Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate in privinta Android Auto. In schimb ce are BMW si nu au altii (in afara de Tesla) sunt aceste "over the air" updates. Fara reprezentanta pt software update, merge repede si bine, e f misto si comod. Toti producatorii ar trebui sa aiba asa ceva.

 

:console: De prin Q3 2015 spre exemplu, clientii Volvo cu masini de ultima generatie(XC90) reuseau sa-si faca Software updates Over The Air pentru Infotainment Head Unit Apps and Maps

Link to comment
Share on other sites

G20 este un upgrade serios fata de F30-ul anterior.

 

1) Cunoscutele probleme de antifonare a lui F30 mie mi se pare ca BMW le-a rezolvat decent. Eu mi-am comandat masina si cu parbriz acustic, deci nu stiu daca e asta, dar clar la viteze mari nu mai exista acel suierat absolut infernal de la generatia anterioara.

2) Consumul a crescut pentru mine, dar e o chestie asumata, intrucat aveam 2.0 D si am vrut benzina de data asta. Nu regret nici o clipa alegerea, cu toate ca trebuie sa alimentez mai des, insa pur si simplu nu ma lasa inima sa nu conduc mai sportiv. Sunetul motorului este bestial, masina trage decent si la viteze mari. Imi arata consum mediu acum pe la 9.8, la 18K kilometri

3) Imi place foarte mult cum arata masina. Exteriorul cu pachet M cred ca este foarte reusit, si ma uit cu drag la ea dupa ce o parchez si acum

4) Calitatea materialelor este buna in comparatie cu competitorii, iar maniera de condus si cum sta masina pe sosea cu siguranta este cea mai buna dintre cele 3 marci germane +Volvo. Materialele insa sunt mai bune in G30 per total, cum este si normal de altfel, seria 5 fiind un mix intre comfort si sportivitate. la G20 pare ca s-a vrut mai multa sportivitate, si asta se simte cand fortezi virajele sau depasesti. E plantata pe sosea, imi da un sentiment mare de incredere.

5) Wireless charging tray este degeaba. Incarca bine dar telefonul se incalzeste repede, si daca folosesti apple car play sau android auto mai nou incepe sa functioneze extrem de sacadat. Prefer sa il incarc la cablu sincer. Mercedes de exemplu are o fanta care sufla aer acolo si telefonul nu se incalzeste la fel.

 

Nu regret nici o clipa achizitia, chiar daca deprecierea ma va face sa peird destui bani. Masina sa face sa zambesc de fiecare data cand o conduc, fie sportiv fie potolit. Nici nu stiu cand a trecut un an. :)

Edited by Kragod
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Am fost la un moment dat în teste cu un G20, mașina îmi place per total, însă ceea ce m-a nemulțumit pe mine este tocmai antifonarea deficitara.

Zgomotul la rulare este foarte prezent în habitaclu.

 

 

Pai care este termenul tau de comparatie? Ce cauciucuri avea masina de teste? Avea si parbriz acustic? Eu sunt foarte multumit de antifonare, cu siguranta mult mai buna decat in F30, dar evident mai slab ca masinile din categoria mai mare.

Edited by Kragod
Link to comment
Share on other sites

In sfarsit aseara a venit si update-ul "over the air" si are si masina mea Android Auto, wireless. Partea proasta este ca harta nu foloseste tot ecranul, ca la Apple Car Play. Deh...

 

123206071-368796754571694-246050103828782097-n.jpg

 

Foarte tare. La mine inca nu a ajuns. Tot pe 03/2020.69 Mai stii cumva ce versiune de soft aveai anterior de 07/2020 ?

Link to comment
Share on other sites

Au si la altii update ota: golf 8, octavia 4, volvo. Sa nu mai zic ca noul logan are android auto wireless :))

 

Daca ar fi sa cumperi din nou masina, ai mai lua xdrive sau ai merge pe tractiune spate?

 

Cand am comandat masina am vrut sa nu fac rabat de la nimic in ceea ce proveste condusul. Initial am configurat-o fara xdrive insa cu diferential M pentru ca nu tineam neaparat sa o am xdrive.

Apoi gandindu-ma diferentialul M era la acelasi pret cu xdrive, si m-am hotarat sa iau asa, m-am gandit si la valoarea reziduala a masinii dar si la confortul pe timp de zapada.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Foarte tare. La mine inca nu a ajuns. Tot pe 03/2020.69 Mai stii cumva ce versiune de soft aveai anterior de 07/2020 ?

 

Nu mai stiu, cred ca era 09/2019 dar e posibil sa spun prostii. Ti-a ajuns masina? Pune si tu niste poze sa vedem. :)

Edited by Kragod
Link to comment
Share on other sites

Da, am deja 2 luni de cand o plimb :) Incantat si eu de ea, la exterior e identica cu a ta, ca dotari aproape la fel, interiorul identic, eu am in plus hud / driving assistant professional, drive recorder si parking assistant plus. Nu am in schimb suspensia adaptiva (doar cea standard M), volanul incalzit si padul de wireless charging, dar am inteles ca are prostul obicei de a supraincalzi telefoanele asa ca nu e un mare regret.

post-99922-0-57568400-1604344868_thumb.jpg

post-99922-0-37454300-1604344879_thumb.jpg

Edited by m3gadeth
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.