Jump to content

BMW E36 , 320 i


Mario Ienea

Recommended Posts

Buna tuturor , aceasta e masinuta mea, acum am aduso in tara , e un E36 , 320i coupe din 1992 . Motorul Non-Vanos cu blocul din fonta . A fost fabricata in 1992 inmatriculata prima data in 1992 si inscrisa la OAMTC Austria in 1992 . Kilometraj actual 72,688 km . Ca si defecte , plafonul e umpic deslipita panza, la aripa spate dreapta doua puncte de vopsea umflata , cam cat varful degetului.

post-97921-0-30048300-1581336291_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Buna tuturor , aceasta e masinuta mea, acum am aduso in tara , e un E36 , 320i coupe din 1992 . Motorul Non-Vanos cu blocul din fonta . A fost fabricata in 1992 inmatriculata prima data in 1992 si inscrisa la OAMTC Austria in 1992 . Kilometraj actual 72,688 km . Ca si defecte , plafonul e umpic deslipita panza, la aripa spate dreapta doua puncte de vopsea umflata , cam cat varful degetului.

Eheeee, draguta pisicuta!

Dar cum asa km putini?

Cum e motorul in 6?

 

Plafonul e de la varsta asa, boala lor, la e34 si e46 la fel.

Sa te bucuri de ea!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eheeee, draguta pisicuta!

Dar cum asa km putini?

Cum e motorul in 6?

 

Plafonul e de la varsta asa, boala lor, la e34 si e46 la fel.

Sa te bucuri de ea!

Da motorul e 6 in linie . Blocul motor de fonta . E versiunea fara vanos.

Eu cred ca sunt reali , pielea , totul e impecabil , in plus am de la OAMTC Austria toate trofeele , 5,10...25 ani , in 2022 urma sa ia trofeul de la OAMTC de 30 de ani .. Ma gandesc ca nu daudeau premiile asa aiurea daca masina nu era inscrisa la ei . Iar masina am aduso acasa cu numerele cu care a fost prima data inmatriculata .

Edited by Mario Ienea
Link to comment
Share on other sites

Eheeee, draguta pisicuta!

Dar cum asa km putini?

 

 

inca mai sunt cateva E36 pe afara, cu km putini (sub 100.000km) dar pretul este pe masura....6-7-8-9 mii de euro !!!

exemplu : https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/search.html?categories=SportsCar&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=PETROL&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=10&maxFirstRegistrationDate=1995&minFirstRegistrationDate=1990&pageNumber=1&scopeId=C&sfmr=false

Edited by wind-3er
Link to comment
Share on other sites

Cateva poze . O sa mai pun si altele in curand!

Pfu, ce frumusete!

Asta in limitare face frumos, bam-bam-bam-bam-bam-bam-bam.

Vad ca are termostatul schimbat sau macar capacul.Ala original e din plastic, al tau e din aluminiu.

Astea motoare bune(la vremea lor)

Raman fan M50, M52 si de ce nu M43!

Link to comment
Share on other sites

Pfu, ce frumusete!

Asta in limitare face frumos, bam-bam-bam-bam-bam-bam-bam.

Vad ca are termostatul schimbat sau macar capacul.Ala original e din plastic, al tau e din aluminiu.

Astea motoare bune(la vremea lor)

Raman fan M50, M52 si de ce nu M43!

Nu stiu exact daca a fost schimbat , in cartea de service apare schimbata bateria de 3 ori , plus schimburile de lichide,filtre . Atat . In rest nimic. O sa schimb in curand placute de frana ,frane, lichide,sa fiu sigur ca sunt ok.

Link to comment
Share on other sites

Personal as merge pe Liqui Moly Synthoil 5w40, are norma LL98.

Motorul lui e din 1992 atentie !

 

BMW Spezial: MotorenĂśle fĂźr alle BMW-Fahrzeuge vor Baujahr 1998

 

BMW Longlife 98: MotorenĂśle fĂźr alle BMW-Fahrzeuge ab Baujahr 1998

 

BMW Longlife 01: MotorenĂśle fĂźr alle BMW-Fahrzeuge ab Baujahr 2001

 

BMW Longlife 01FE: alle BMW-Fahrzeuge ab Baujahr 2001 (mit geringerem HTHS-Wert)

 

BMW Longlife 04: alle Fahrzeuge ab Baujahr 2004 (auch fĂźr Diesel-Fahrzeuge mit DPF)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Motorul lui e din 1992 atentie !

 

BMW Spezial: MotorenĂśle fĂźr alle BMW-Fahrzeuge vor Baujahr 1998

 

BMW Longlife 98: MotorenĂśle fĂźr alle BMW-Fahrzeuge ab Baujahr 1998

 

BMW Longlife 01: MotorenĂśle fĂźr alle BMW-Fahrzeuge ab Baujahr 2001

 

BMW Longlife 01FE: alle BMW-Fahrzeuge ab Baujahr 2001 (mit geringerem HTHS-Wert)

 

BMW Longlife 04: alle Fahrzeuge ab Baujahr 2004 (auch fĂźr Diesel-Fahrzeuge mit DPF)

Ah , deci " BMW Spezial: MotorenĂśle fĂźr alle BMW-Fahrzeuge vor Baujahr 1998 " este specificatia pt tipul meu de motor ! Good to know ! Merci ! Eu chiar ma ganeam ca nu au mai fabricat pentru game atat de vechi . AM vazut ca pt tipul asta trebuie semi-sintetic.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.