Jump to content

Mi-am schimbat jantele!


330xi

Recommended Posts

Acum le-am schimbat cu M135 pe 18", 8J fata si 8.5J spate, anvelope mixte, 225/40/R18 pe fata si 255/35/R18 pe spate...anvelope Michelin Pilot Sport noi noute! :blink:

...scuze pentru calitatea pozelor :)

post-146-1117817464_thumb.jpg

post-146-1117817818_thumb.jpg

post-10-1117824220_thumb.jpg

Edited by zixx
Link to comment
Share on other sites

OK :)

La tractiune integrala nu trebuie sa ai aceleasi dimensiuni la toate rotile ?

26748[/snapback]

 

Da, trebuie sa fie cam acelasi diametru...cele pe fata sunt de 25.1 inci in diametru si cele pe spate sunt de 25.0 inci. La o mila apare o diferenta de 3 rotatii in plus la axa spate.

Cei de la Bavaria au spus ca nu-i nici o problema. De fapt optiunea era in oferta si cand am luat masina de la dealer. Singura problema este ca pretul este ceva cam piperat...3090 euro! :blink: ...set complet jante si anvelope Michelin Pilot Sport.

Eu le-am luat de la RaZvY cu 1700 euroi .:) Eu zic ca merita.

Link to comment
Share on other sites

Exista schimbari pe care le sesizezi in comportamentul masinii,dupa trecerea pe 18" si cauciucuri mai late pe spate ? Ating pe undeva ? Cum este stabilitatea ?

26746[/snapback]

Masina e mai stabila in viraje si la viteze mari. Parca si franarea s-a imbunatatit. Cred ca asta atat datorita anvelopelor cat si profilului. Cel putin pe ploaie profilul de pe Michelin parca-i mai performant.ContiSport pe care le aveam inainte aveau cauciucul mai tare si aderenta era mai scazuta.Cele noi parca zdruncina mai tare la gropi. Cand le-am luat de la Oradea am ocolit Tg Mures prin Acatari. Drumul era ca dupa bombardament iar gropile pline cu apa si nu stiai ce sa ocolesti. Am crezut ca se rupe masina-n doua si ca anvelopele s-au facut praf. Am avut noroc si nu au nimic.

Anvelopele nu ating de loc. Jantele M135 sunt pe specificatia lui E 46 (cu sau fara tractiune integrala), deci nu se pune problema sa nu se potriveasca. Dimensiunea de 18" este oricum cea maxima recomandata de BMW pentru E46.

Edited by 330xi
Link to comment
Share on other sites

maxima recomandata :) eu am pe 19 :))

26798[/snapback]

 

Merg si pe 19" fara nici o problema. Dimensiunea maxima de 18 este doar recomandata de BMW. Pasajul rotilor permite asta. Se schimba insa dinamica masinii. O sa mai pierzi din demaraj, dar o sa castigi ceva la viteza maxima. Banuesc ca anvelopele sunt 235/35 R19. Diametrul rotii la dimensiunea asta de anvelope este de 25.5", adica cu 1/2" mai mari decat dimensiunea normala la E46.

Dar adevarul ca pe 19" arata beton! :blink:

Si ai grija la gropi! :)

Altfel schimbi cauciucuri in fiecare luna! :)

Link to comment
Share on other sites

Arata beton, numai ai grija de ele :blink: . E pacat sa le rupi prin gropi. Poate pe la tine drumurile sunt mai bune.

Pentru 20" trebuie sa te gandesti deja la modificarea pasajului la roti...e mai complicata treaba...tinichigerie...vopsitorie...

Link to comment
Share on other sites

Salut!Si eu am aceleasi jante pe un coupe e46.Acestea sunt maximele recomandate de BMW.Sunt misto si nu am avut nici o problema cu ele, desi am luat foarte multe gropi.Mai am si un spoiler fata model M-technic dar pe care l-am achizitionat de la o firma de tuning din tara care le confectioneaza din fibra.Nu sunt multumit de el pentru ca nu da bine la aripi.Nu faceti aceeasi prostie, mai bine il luati de pe ebay.Urmeaza sa-i pun spatele si praguri tot M si toba finala Remus.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
.ContiSport pe care le aveam inainte aveau cauciucul mai tare si aderenta era mai scazuta.

26775[/snapback]

 

 

Cica am citit intr'o revista in Austria ca, cauciucurile Continental au iesit cele mai proaste intr'un test facut de nu stiu ce revista germana dintre alte 6.....7 marci. Distanta de franare cea mai mare.

Link to comment
Share on other sites

Cica am citit intr'o revista in Austria ca, cauciucurile Continental au iesit cele mai proaste intr'un test facut de nu stiu ce revista germana dintre alte 6.....7 marci. Distanta de franare cea mai mare.

39335[/snapback]

 

 

Testele nu sunt relevante.Continental produce o gramada de modele.In teste sunt comparate tipuri asemanatoare, fabricate de diferiti producatori.

Este posibil ca modelul respectiv sa fie calitativ inferior ,sau sa faca parte dintr-un lot cu defecte de fabricatie.

ContiTouring este un cauciuc foarte bun,de exemplu.

 

Multe masini noi au probleme cu cauciucurile.Indiferent de firma.Exista loturi cu anumite defecte de fabricatie.

 

Parerea mea...

 

Un cauciuc aprobat de BMW are ca insemn o stea.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
exact , 235/35/R19 , talonu la cauciuc e f mic asa ca simt orice denivelare si sant. am facut o singura pana odata , ... ma rog pana s-a indoit cativa mm janta pe interior bucata din fier si roata a scapat putinul aer pe care il are in ea :blink:

 

cineva ... pe net vazusem, in US a pus 20" pe 3-er

 

uite cum arata ale mele ... ca referinta

 

 

26808[/snapback]

sal dan,cat vrei pe jante?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.