Jump to content

Zgomot ambreiaj


Recommended Posts

VĂŁ salut domnilor!

 

De o zi, mĂŁ confrunt cu o situație care mĂŁ streseazĂŁ enorm și am nevoie de cateva rĂŁspunsuri, dacĂŁ se poate.

 

Situația de fapt:

 

Acum aproximativ un an si jumĂŁtate mi-am achiziționat un E90, an fabricație 2007 și pânĂŁ in prezent nu am schimbat absolut nicio piesĂŁ, cu excepția consumabilelor.

Ieri, când am ajuns acasa dupa un drum de 300km, am sesizat un zgomot ciudat la cãlcarea pe jumãtate a ambreiajului.

Țin sĂŁ precizez cĂŁ nu am probleme cu schimbatul treptelor de viteza și cĂŁ existĂŁ, uneori, un mic trepidat al mașinii când plec de pe loc, dar asta numai cand folosesc mai mult ambreiajul decât accelerația.

De asemenea, nu se aud sunete diferite cand opresc motorul cu ambreiajul apasat sau nu.

Atașez un video cu sunetul:

Link to comment
Share on other sites

Da, am ĂŽntrebat 2 mecanici. Unul mi-a spus ca e rulmentul de presiune și ca se poate schimba doar el, iar masina mai merge asa - celĂŁlalt mi-a spus de volanta si ca e normal sa se auda asa ca e uzata, dar va trebui schimbata in 10-12.000km.

Nu stiu pe cine sa cred, iar volanta si kit-ul de ambreiaj costa ceva🤣

As fi vrut sa schimb doar rulmentul ala...

Link to comment
Share on other sites

Ca tot veni vorba de tremurat la plecare de pe loc. Patesc destul de des chestia asta dupa ce folosesc intensiv ambreiajul in trafic si circul cu masina cateva ore bara la bara. Se simte in special cand mai este o persoana cu mine in masina sau doua. Tin sa precizez ca toamna/iarna nu tremura la plecarea de pe loc ci doar cand e cald afara si ambreiajul incins. Sa ma astept la un schimb de volanta? Astea sunt simptomele?
Link to comment
Share on other sites

Oricum ca sa schimbi rulmentul trebuie data cutia jos asa ca sfatul meu e sa schimi tot ce tine de ambreiaj si pus ceva bun (volanta, disc, rulment presiune,bolt etc.). Asa e kitul de ambreiaj e destul de scump dar cunosc vreo 2 persoane care s-au zgarcit si au schimbat doar rulmentul si imediat dupa ce au fost montate si-au dat seama ca trebuie inlocuita si placa...manopera in plus timp pierdut de doua ori in service bani mai multi daca ar fi inlocuit tot de prima oara... Gandeste-te bine ce vrei sa faci
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

LucasRAI, ai intrebat, ai primit raspunsul.

Daca te iei dupa mecanic sa stii ca el vrea banii tai de cate ori schimbi ceva la masina.

De aici tragi tu concluzia.

Ti-au spus si altii.

 

Bmw nu este o masina ieftin de intretinut, ca daca ar fi ieftin de intretinut, toata lumea ar conduce BMW.

 

Daca nu iti permiti, alta data alege intelept, zic si eu.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ca tot veni vorba de tremurat la plecare de pe loc. Patesc destul de des chestia asta dupa ce folosesc intensiv ambreiajul in trafic si circul cu masina cateva ore bara la bara. Se simte in special cand mai este o persoana cu mine in masina sau doua. Tin sa precizez ca toamna/iarna nu tremura la plecarea de pe loc ci doar cand e cald afara si ambreiajul incins. Sa ma astept la un schimb de volanta? Astea sunt simptomele?

Da, desigur ca tremura volantul. E uzat.

 

Vrei sa ii prelungesti viata? Sau sa nu mai tremure un timp?

Mareste gaura de 1.2mm in 1.6mm din piesa 13 din desen: https://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=UX31-EUR-07-2008-E91N-BMW-320d&diagId=21_0208

si nu o sa mai tremure un timp. Dar asta nu inseamna ca nu e uzat; ci, ca nu mai vibreaza in bucsa lui.. si in alte alea pana cupleaza strans cu motorul.

 

Ce am recomandat mai sus nu e treaba de novice(!), iar daca maresti gaura si mai mult sau scoti/strici piesa din metal din corpul "LOCK VALVE" din desen, nu se intampla decat ca vei avea un ambreiaj muult mai prompt si sanse sa opresti motorul cand pleci de pe loc sunt mai mari!

 

Sa nu uit sa memtionez, treaba asta se face pe cont propriu si nu sunt responsabil pentru nimic care nu iti place dupa aceea!

 

A, dupa marirea acelei gauri pedala de ambreiaj la bmw NU va mai obosi piciorul atat de repede in trafic!

 

Piesa 13, LOCK VALVE, o data scoasa trebuie facuta re-aerisirea circuitului ambreiaj!

 

Mare atentie, o data decuplat circuitul de sub masina, tot lichidul de frana din rezervor se va scurge pe teava decuplata din cutie, deci trebuie in mod OBLIGATORIU strans furtunul de la cutie cu un cleste altfel sunt sanse ca aer sa intre in pompa si sa trebuiasca aerisita si pompa, franele, tot ce a prins aer.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ca tot veni vorba de tremurat la plecare de pe loc. Patesc destul de des chestia asta dupa ce folosesc intensiv ambreiajul in trafic si circul cu masina cateva ore bara la bara. Se simte in special cand mai este o persoana cu mine in masina sau doua. Tin sa precizez ca toamna/iarna nu tremura la plecarea de pe loc ci doar cand e cald afara si ambreiajul incins. Sa ma astept la un schimb de volanta? Astea sunt simptomele?

 

de regula cand tremura la plecare si nu are zgomote, ambreiajul e pe duca. volanta se aude.

si la mine tremura cateodata la plecare, mai ales daca masina era inclinata putin in rampa, i-am schimbat la 230k kitul complet ambreiaj volanta si nu mai face, indiferent de conditii.

mecanicul a zis ca volanta se prezinta in conditii decente si daca vreau, sa o mai las ca mai tine 20-30 mii de km. evident ca nu am fost de acord, a tinut suficient, sa ma intorc apoi sa dea din nou totul jos.

deci daca se tot umbla, se schimba tot, nu merita sa pui doar un rulment ma ales daca ai peste 100 k cu ambreiajul.

Link to comment
Share on other sites

Am aceeasi problema de mai mult de un an si 11.000 km. Nu este rulmentul de presiune pentru ca l-am inlocuit (original Bmw) si tot asa face.

Cica ar fi din volant cumulat cu uzura discurilor de frictiune ale discului de ambreiaj. Loveste marginea volantei in placa de presiune - dupa unii autori.

Este deranjant zgomotul dar daca nu trepideaza, nu patineaza si-si face treaba am hotarat ca ramane deocamdata asa.

Link to comment
Share on other sites

Aviz amatorilor, volanta cu masa dubla defecta, rupe arborele cotit. Mergeti linistiti cu ele asa, v-ati luat bmw dar n-aveti bani de un kit ambreiaj.

 

Stai tu linistit, nu ne duce noua grija banilor ca asta era si ideea topicului: sa aflam care este problema ca sa o rezolvam ca de dus la mecanicii nostri romani ne-am cam saturat. Le zici de zgomot la motor si recomanda sa schimbi urechile. Deci poti sa dormi linistit, avem bani sa ne intretinem masinile, ti-o intretin si pe a ta daca nu mai faci fata.

 

 

Ok.

Face asa?

 

Daca da, atunci nu mai sta pe ganduri, ca eu am dat jos cutia si am schimbat kitul si volantul. Si nu a mai facut nici un zgomot, vibratie.

 

Salut, nu face nici pe departe ca in clip.. doar tremura masina cand plec din ambreiaj asta dupa ce il incing bine in trafic.. o sa-i comand un kit si aia e. Daca tot o sa se dea jos cutia o sa verific si starea volantei.

Edited by Bmwlido
Link to comment
Share on other sites

Stai tu linistit, nu ne duce noua grija banilor ca asta era si ideea topicului

 

 

ti-o intretin si pe a ta daca nu mai faci fata.

 

 

 

 

Salut, nu face nici pe departe ca in clip.. doar tremura masina cand plec din ambreiaj asta dupa ce il incing bine in trafic.. o sa-i comand un kit si aia e. Daca tot o sa se dea jos cutia o sa verific si starea volantei.

Batem un pariu ca e rulmentul de presiune uzat in filmul din topic??

Eu nu mai comentez o saptamana aici, daca pierd/ iar tu te abtii sa dai voturi negative daca pierzi.

 

BMWlido, nu mai arunca vorbe fara sustinere..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Batem un pariu ca e rulmentul de presiune uzat in filmul din topic??

Eu nu mai comentez o saptamana aici, daca pierd/ iar tu te abtii sa dai voturi negative daca pierzi.

 

BMWlido, nu mai arunca vorbe fara sustinere..

 

Uite, si aici este acelasi zgomot si e volanta de vina.

 

Apropo, nu am dat niciodata voturi, nici nu stiu cum se pot da pentru ca intru de pe telefon, cauta alta miza ca asta nu te avantajeaza😂

Link to comment
Share on other sites

BMWlido, eu te cred, nu trebuie sa ma uit.

Sincer nici nu stiu despre ce ne mai contrazicem?

Rulmentul face parte din kit. El vroia doar sa schimbe rulmentul.

Tu o tii pe a ta..

El NU se plange ca ambreiajul patineaza (pentru asta ar fi patinatul, plecarea cu oarecarea intaziere.. bla bla)

Se plange si de ceva tremurat al masinii bla bla, sa mai continui?

Uite trage tu concluzia.

Eu n-am mai scris. Am reamintit.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.