Jump to content

4.000 turatii pe minut.


Recommended Posts

Nu te stresa pt Bimmer, poate nu ai avut ocazia să îi remarci postările. E cel mai deștept de pe forum, le știe pe toate, in orice domeniu.

Talpă la benzinar și drumuri bune!

Nu asa destept ca tine.

Ai uitat sa mentionezi.

Aceiasi talpa de dizel la drum lung, PE TOPICUL POTRIVIT.

 

Apropo, nu ai observat din intamplare ca aici se discuta M47?

 

(Este, ca am replica potrivita, mai buna ca a ta? Pe cuvant, nu ai de ce sa te superi.)

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

2500E nu cred ca e o suma dupa care sa plang. Problemele au aparut in cei 40.000 km pe care le-am rezolvat. Eu nu tin masina pana cade si apoi sa o vand sa ard lumea. :)

 

Odata reparata te mai bucurai de ea o vreme. Nu e vorba sa stai pana pica. Oricum un motor in 6 este mult mai fain decat unul in 4 fie el motorina sau benzina. Personal eu am N57 pe care l am plimbat prin toata Europa si care la drumuri lungi este o placere de condus. In prima faza am avut benzina dar ma costa combustibilul mult si nici nu mi-a placut feelingul la drum intins. Sa te bucuri de masina si multi km fara probleme!

Link to comment
Share on other sites

Update nou... :))

Dacă întorc de volan pe loc se aude un sunet la servo, ce poate fi? Multumesc.

In primul rand e nesanatos directiei sa tragi de volan pe loc.

Apoi poti sa te gandesti ca poti sa ii faci un bine directiei schimbandu-i compket lichidul.

E un topic pe aici cu probleme sau chiar curiozitate ca tine - despre servo.., unde am scris cum se face.

Cauta pe forum daca esti interesat tu sau mecanicul tau.

 

De la ce poate fi?

De la faptul ca are o viata si toti proprietarii au tras ca tine de volan pe loc, ca atata au stiu- sa isi bage masina in locuri unde doar de tras de volan pe loc s-a mai putut!

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Fac si eu o scurta istorie a ce inseamna sa fii tanar si prost nu ca acum as fi mai intelept dupa 1 an jumatate. Am cumparat un BMW 320d E92 Lci din germania, la 167.000 km cu service la zi cu navi CIC piele napp trapa shadow line etc., un deal bun zic eu avand in vedere km si anul (2011) plus ce avea pe ea. Intr-un an jumatate am facut 40.000 km in care am bagat 12.000 ron infara de anvelope si combustibil. Am schimbat asa:

 

1.Distributie (N47)

2.Discuri spate

3.Placute fata-spate

4.Revizie cutie automata

5.Racitor EGR

6.Fulie,curea, role

7.Radiator (s-a spart, nu stiu de ce...)

8.Semering viborchen

9.Garnitura capac

10.Amortizoare fata, flanse, bielete antiruliu.

 

Asta e tot ce am schimbat, bine sunt si bolnav cu capul pt ca la mine masina trebuie sa fie impecabila. Cea mai proasta decizie, infulentat si de tata ca nu iti lua benzina, varsta 25 ani...prost maxim. Acum am trecut la benzinar...bine am 10k cu el n-am bagat nimic pana acum, masina merge perfect.

Norocul meu a fost ca mi-am permis avand un salariu mult peste ce era prin comm 2000 lei.

 

Tot ce ai enumerat aici inafara de racitor schimbi si la o benzinara, sau benzinara are amortizoarele si discurile pe spate mai rezistente decat la diesel?😂😂😂

 

Dieselul modern (din 2010 in sus, inclusiv n47) este mult mai eficient decat o benzinara. Si la benzinare ai o gramada de bani de bagat. Pur si simplu asa sunt masinile din ziua de azi, te jupoaie de bani.

Edited by bmwiosif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 8/25/2020 at 11:44 PM, cristi.n said:

Pe loc 4000-4100 ture stiu cand faceam itp-ul,e limitata. In mers la 4500-4600 taia aceleratia asa imi aduc aminte.

Salut Cristi, vreau sa te intreb ceva legat de o masina , daca poti si vrei sa putem vorbi in privat Catalin Brebu pe farcebook( am o poza cu mine si un pitbul la profil) 

Edited by CaTaLiN-KGB
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.