Jump to content

Sfat achizitie F30 2014


Vikvlas

Recommended Posts

Bună tuturor!

După cateva luni de căutare, nu am reusit să gasesc un f30 an 2013+ în complectație decentă și preț adecvat. Am căutat pe piața locală și pe mobile.de. Menționez ca sunt din Republica Moldova, respectiv costul include devamarea mașinii (+3200 euro) și de aceea bugetul e mai limitat. O cunoștintă mi-a povestit despre mașini din Coreea de Sud..și am rămas surpins descoperind masini SH in stare bună și complectație bogată, in comparație cu cele obosite și pustii din Germania.

 

Am decis să achizitionez această mașină:

LINK

 

 

Cu toate că are parcurs 195 mii km, vanzătorul oferă garanție de 7 zile (dacă timp de 7 zile după primire depistez defecte majore la motor, cutie, sistem frânare - pot returna banii). Prețul masinii+livrare iese 9 mii euro.

Imi fac griji de rulajul mare, totuși 200 mii km e un moment critic, mai ales din punct de vedere psihologic)

Edited by Vikvlas
Link to comment
Share on other sites

Nu e SUA, e Europa varianta de Export pentru Coreea. Deci ea se vinde prin intermediul unei platforme de trading de masini SH din Corea, majoritatea care pleacă spre export. O vor livra direct acasă prin intermediul unei firme partenere de logistică din Rep Moldova.

 

 

Reflectoarele alea frontale m-au dus in eroare și pe mine)) Ele se intalnesc pe f30 2012-2015 Corean version. Cod L802A dupa decoder.

Oricum, cel mai mult imi fac griji de lanț distribuție.

Edited by Vikvlas
Link to comment
Share on other sites

Daca iti faci griji si nu a fost schimbata deja in istoricul ei, schimba-i distributia cand o iei. Simplu.

 

Nu poate nimeni sa iti spuna dupa ureche, pe un forum, despre starea ei.

 

Din ce-mi amintesc, ultima revizie a distributiei a fost prin 2014.

Edited by paul_e88
Link to comment
Share on other sites

Daca iti faci griji si nu a fost schimbata deja in istoricul ei, schimba-i distributia cand o iei. Simplu.

 

Nu poate nimeni sa iti spuna dupa ureche, pe un forum, despre starea ei.

 

Din ce-mi amintesc, ultima revizie a distributiei a fost prin 2014.

 

Cum se verificĂŁ in istoric? La reprezentanțĂŁ?

Link to comment
Share on other sites

Eu am fost dintodeauna de parere (mai ales la BMW) ca atunci cand vrei sa devii noul proprietar al unei masini cu distributie pe lant, indiferent de nr de km ... schimbi distributia din start ca si principiu/siguranta.

 

Ce nu-mi place este ca site-ul nu prezinta defectiunile estetice in detaliu (gen ADESA unde iti este pusa si rigla langa, zoom pe imperfectiuni. etc.) .. te poti trezi cu neplaceri. De ex julitura din fata stg pe bara. Te poti trezi ca are indoituri si zgarieturi care nu se vad la pozele generice.

 

In rest daca iti place masina.. iar pretul pare unul chiar bun pentru dotari ... baga mare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.