Jump to content

Nelamurire voltaj bujii incandescente n47


zamora2333

Recommended Posts

Salutare colegi !

 

O mica nelamurire legata de bujiile incandescente pentru un 2.0d n47 177cp.

 

Cu gandul sa achizionez Beru am obvervat voltajul diferit dintre ele ,respectiv 5,4v Beru si 7v restul.

 

cgp001 este codul corect pentru bujiile Beru,sau ma insel ?

 

Vor exista probleme dupa schimb din cauza voltajului ?

 

Daca necesita si releul schimbat(n am eroare pe el),ma poate ajuta cineva cu un cod pentru cel de la Beru ? Am gasit 2 coduri si nu cunosc exact ,gse106 su gse108.

Link to comment
Share on other sites

Incercand sa te ajut gasesc ca ai nevoie de bujii alimentate la 7v. Culmea e ca Beru nu gasesc pe modelul acesta de motor.

Daca te ajuta un cod de Bosch : 0250603006

 

 

Rugaminte : dati cat mai multe detalii cand vreti a fi ajutati ! Pe langa cod motor inclusiv an de fabricatie, ce model de masina si de ce nu VIN.

 

Mie imi da releul de bujii GSE 105.

 

@WIN : De unde sa-si ia oamenii astia coduri de origine, ei cauta pe AutoKa..., in Gar...., .

Eu cand nu stiu nu postez.

 

Sunt 2 tipuri de relee de bujii diferite pentru M47 si N47 avand management diferit.

Link to comment
Share on other sites

Pentru n47 iti trebuiesc bujii de 7v, cele de 5v sunt pentru m47.

Pentru releu bujii ai nevoie de 12218591723 sau gse105 de la beru. Recomand OE, eu l-am schimbat acum 5 ani la e60 si inca e in regula. Grija mare cu ele ca se confunda cu cele pentru m47.

Ti-am atasat si un print din BMW ETK

 

Untitled2.png

Edited by Alexandru'
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bimmer, am vrut sa scriu ca nu doresc raspuns de la tine ! Mereu imi spun asta si uit pentru ca eu nu alerg dupa postari. Doresc sa ajut pe forum, postez rar doar cand stiu.

Raspuns : introdu un M47 si un N47 pe un site de piese auto si vei vedea ca aceste difera la capitolul bujii. Si la capitolul releu.

E prosti aia, au pus coduri diferite ca sa ne jecmaneasca ! Bujiile sunt diferite inclusiv ca si cod. E vorba de managementul releului. In functie de temperatura exterioara pot fi alimentate de la 5v pana la 11v (cand in 3 secunde cand or ajunge la 850 de grade celsius).

Site ? Contrazice-ma tu ! Mai bagi un post !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bimmer, am vrut sa scriu ca nu doresc raspuns de la tine ! Mereu imi spun asta si uit pentru ca eu nu alerg dupa postari. Doresc sa ajut pe forum, postez rar doar cand stiu.

Raspuns : introdu un M47 si un N47 pe un site de piese auto si vei vedea ca aceste difera la capitolul bujii. Si la capitolul releu.

E prosti aia, au pus coduri diferite ca sa ne jecmaneasca ! Bujiile sunt diferite inclusiv ca si cod. E vorba de managementul releului. In functie de temperatura exterioara pot fi alimentate de la 5v pana la 11v (cand in 3 secunde cand or ajunge la 850 de grade celsius).

Site ? Contrazice-ma tu ! Mai bagi un post !

Eu nu te-am intrebat decat la obiect unde scrie ca bujiile la M47 functioneaza la 5v iar la N47 la 7V.

Si vreau sa vad asta din document BMW nu teorii de pe net.

 

PS1.

Inainte sa te gandesti la tensiunile diferite de mai sus, invata sa masori CORECT REZISTENTA BUJIEI. Lasa tensiunile, daca nu le gasesti..

Eu iti spun prieteneste, nu cu dusmanie.

Si pot sa iti arat si ce valori trebuie sa fie; cu document.

 

PS2. Ma gandesc ca NU e treaba ta cum folosesc eu forumul.

Daca tu crezi ca eu poluez, poate altii nu.

Sau nu mai ai loc de intrebarile mele!?

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Iti salvez tot eu pielea.

Daca voi vedeti o diferenta intre ce scrie in tensiunea mentionata pentru bujiile N47:

"Heater plugs

The ceramic heater plugs are designed for a voltage of 7.0 Volts in calm air. During preheating, effective on-board supply voltage of 10 Volts can be applied briefly for rapid heating up. To maintain the heater plug temperature, the heater plugs are supplied with a PWM signal. This sets an effective voltage at the heater plugs that is lower than the on-board supply voltage"

 

Si M47:

"Glowplug system DDE6.0

The glowplug system consists of the following components:

 

DDE control unit

electronic glowplug control unit

quick-start glowplugs

Bit serial data interface (BSD) and electrical leads

No glow-duration relay is fitted.

 

The quick-start glowplugs are designed for a voltage of between 5.3 and 7.8 Volts. In the initial heating stage, system voltage may also be applied for a short time.

 

The essential differences from the glowplug systems on previous models are as follows:

 

-control of the glowplugs is by pulse width modulation

-the glowplug relay has been dispensed with and its function taken over by electronic output stages on the glowplug control unit

-an emergency glowplug function has been introduced

quick-start glowplugs have been introduced

each of the four glowplug circuits can be diagnosed individually" - de aceea E90 ca si F-urile au modul de control si nu releu cum 90% aici cred; ei spun ca nu are releu si ca sunt separat controlate..

 

Din newtis, F30-N47, E90-M47.

 

Daca va intereseaza mai mult tensiunea decat codul corect, fata de care nu am nici o intrebare, si nu va intereseaza valoarea rezistentei, care e important de masurat precis, mai ales daca va propuneti sa le puneti pe cele vechi dar masuratea bine inapoi.. e numai decizia voastra..

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.