Jump to content

Sa ai sa sa nu ai filtrul DPF la diesel-ul tau


Recommended Posts

In linkul care tocmai urmeaza sa il pun mai jos de la minutul 4:10 va recomand sa urmariti ce demostratie face unul dintre favoritii mei "poataci" de YT.

Este vorba de o tara numita Olanda unde de la anul, 2022, vor introduce un echipament de masurarea a ceea ce filtreaza filtrul DPF la motoarele diesel deocamdata (circula zvonuri ca si cele pe benzina sa poarte "moda" asta..), adica masoara "particulate matter", ceea ce afecteaza plamanii nostri..

 

E trist, uimitor sau socant, am ales sa va aduc eu stirea asta:

 

Nu se stie desigur cat va dura pana sistemul asta de masura va fi extins.

 

Desigur pe acest topic se pot face pronosticuri pentru ROMANIA, ca doar pentru asta l-am facut. ;)

 

Sa dea Domnul sa fie inchis cand se va infaptui!

 

Pana atunci, nu ma injurati pe mine pentru ce fac olandezii. ;)

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

DacĂŁ guvernelor chiar le pasa de mediu ,sĂŁ facĂŁ programul "rabla pentru dpf" ,sĂŁ predau dpf-ul vechi + ceva bĂŁnuți(in limita bunului simt) și sĂŁ ĂŽmi dea unul nou .

Nu ar mai anula nimeni dpf-ul .

 

 

Da,eventual sa ți schimbe si uleiu ĂŽn cutie.

  • Like 4
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Da,eventual sa ți schimbe si uleiu ĂŽn cutie.

 

N-are de ce sĂŁ ĂŽmi schimbe uleiul in cutie ,cĂŁ ĂŁla nu ajuta la protejarea mediului .

BĂŁnuiesc cĂŁ programele "rabla pentru electrocasnice" și "rabla pentru mașini" ,ți se par normale ,nu?

Ăluia cu frigideru' ,bĂŁnuiesc cĂŁ i-am putea zice :"da,eventual sĂŁ ĂŽți bage și o oala de ciorba in frigider".

Edited by Godini
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

E obligatia posesorului de masina sa o intretina in parametri. Ce, EGR-ul, injectoarele sau bujiile ti le schimba statul? Ca si alea contribuie la poluare daca nu merg cum trebuie.

 

Nimeni nu e obligat sa aiba masina. Dar cine are, trebuie obligat sa o intretina.

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

E obligatia posesorului de masina sa o intretina in parametri. Ce, EGR-ul, injectoarele sau bujiile ti le schimba statul? Ca si alea contribuie la poluare daca nu merg cum trebuie.

 

Nimeni nu e obligat sa aiba masina. Dar cine are, trebuie obligat sa o intretina.

 

Atunci ,stați și respirați poluarea .

Ala de la ITP ,a rĂŁmas surprins cĂŁ am inca dpf-ul pe mașina ,nu cred cĂŁ a mai vĂŁzut unul ĂŽn ultimul an ! PĂŁrea așa ...nostalgic 😁!

Tot nu ĂŽnțeleg de ce vi se pare normal ca statul sĂŁ dea bani cĂŁ sĂŁ-și schimbe nea Ion frigiderul ,dar propunerea mea vi se pare aberanta !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Atunci ,stați și respirați poluarea .

Tot nu ĂŽnțeleg de ce vi se pare normal ca statul sĂŁ dea bani cĂŁ sĂŁ-și schimbe nea Ion frigiderul ,dar propunerea mea vi se pare aberanta !

 

Chiar, oare de ce? Ai incercat sa traiesti fara frigider? Dar fara masina? Cam care e mai sus pe scara nevoilor?

 

Iar cu dpf-ul, solutia e ITP strict si amenzi mari, nu pomana de la stat.

  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

De la teorie pânã la practica ,e cale lungã !

Știu,va place sĂŁ visați frumos ! Realitatea ,din pĂŁcate ,este cu totul alta .

Asta cu ITP -ul fĂŁcut pe bune,proprietarul conștiincios și bogat ,care da 1000 de euro pe un rahat de filtru gandindu-se la balenele albastre și RAR-ul in stradĂŁ zilnic ,la vânĂŁtoare de dpf-uri ...sunt mai degrabĂŁ subiecte de teatru ,in niciun caz realitate .

Visați in continuare ...unii au luat foc la propriu ,de la un sistem d-asta care salveazĂŁ balenele albastre (EGR)....cam scump ecologismul asta ,zic eu (la voi știu cĂŁ nu conteazĂŁ ,voi vĂŁ permiteți sĂŁ vĂŁ ia foc cate o mașinĂŁ pe sĂŁptĂŁmânĂŁ)!

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Godini, asta e legea. Faptul ca la noi foarte multa lume face 'balcanisme' nu o face ok. Cui nu-i place sa-si cumpere o masina de jumate din bani, ca sa aiba si de intretinere. Sau sa ia pe benzina.

 

Serios, pe forumul de bmw ti-ai gasit sa ceri pomana de la stat pentru dpf? Pai oamenii care isi iau loganuri ce sa faca, sa ceara sa le dea statul masina cu totul?

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

 

 

Serios, pe forumul de bmw ti-ai gasit sa ceri pomana de la stat pentru dpf? Pai oamenii care isi iau loganuri ce sa faca, sa ceara sa le dea statul masina cu totul?

 

Lipsa dpf-urile de pe mașini ,e o problema foarte serioasa .

Ori pui RAR-ul la fiecare intersecție și verifici la sânge ,ori dĂŁ-le bani de dpf ,cĂŁ ĂŽn 10 ani o sĂŁ avem 50° la umbra ĂŽn decembrie din cauza lor(și nu numai).

Râdem ,glumim ,dar râsul e pe noi !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Bravo Godini! sĂŁ ĂŽți dea statul bani cĂŁ tu ești șmecher rupt in cur cu BMW. AdicĂŁ dacĂŁ tot nu respecți legea,statul sĂŁ te susținĂŁ.

SĂŁracii proxeneți și dealeri de droguri,nici ei nu ar face nasoale dacĂŁ le-ar da statul niște bĂŁnuți. Eu zic sĂŁ ĂŽi ajutĂŁm,ar fi o variantĂŁ la combaterea fenomenelor respective.

  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Chiar nu ma asteptam ca vechea polemica anti vs pro DPF sa renasca.. ;)

 

Am revenit numai sa remarc sau poate sa NUANTEZ faptul ca daca dati atentie la ceea ce lasa sa se inteleaga Diagnose Dan e ca si olandezii (cei certati cu legea, sau cu poluarea..) incerca sa fenteze sistemul de protejare al mediului si semenilor.. asa ca au si ei oile lor negre.

Asa cum si noi aveam muult mai multe desigur, cu totii isi merita soarta.

Trebuie sa fie facut ceva.

Orasele trebuie sa aiba masini electrice, desigur, sau cat mai putin poluante! Nu este nimic anormal in asta.

Desigur motoarele cu combustie au de suferit; dar nici sa persistam in greseala nu se mai poate..

 

Am mai spus pe acest forum, Daca Nu Faci Alegeri INTELEPTE si te uiti numai la ce iti ia ochii o sa devii mai des decat crezi o victima a sistemului, a propriilor alegeri (proaste) ... daca nu te duce capul suficient, fa atat cat te duce, ca altfel o sa te certi cu toata lumea (sistemul) si s-ar putea sa nu ajungi prea departe.

Si asta nu e o dorinta a mea ci este efectul dorintelor tale neintelese. Daca ai fi un copil ai fi de inteles; dar daca ai ajuns adult.. e doar trist si aiurea.

 

Pana la urma la asta ramane bun internetul... (care oricum retele de socializare tampesc si iau ochii mai mult decat trebuie) ..ar invata un adult ceva util si bun de retinut!

Internetul te invata sa alegi din greselile (sau experientele) altora daca esti capabil sa le intelegi sau afli, dar nu iti da mura in gura si in nici un caz nu te apara..

 

(Orice stat dezvoltat o duce bine datorita taxelor si impozitelor si amenzilor date; asa se si auto-reglemeteaza sau regleaza. Prin cetatenii responsabili, care NU incearca sa corupa! Atata timp cat corupi, nu o sa ajungi nicaieri ci vei ramane in acelasi loc)

Edited by bimmer90f30
  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Bimmmer,iar vorbești prostii, sĂŁ pari interesant și cu postĂŁri:

Ce polemica pro/anti dpf vezi tu pe aici?poate nu ai fost atent.

Ce comparații faci tu ĂŽntre noi și Olanda pe comportament de protejare a mediului? pe principiul "ĂŽi știu eu și pe ĂŁia ce rele fac!"?😂Olanda introduce restricții de vitezĂŁ pe autostradĂŁ pentru reducerea emisiilor, iar noi nu avem autostrĂŁzi 😂 BunĂŁ dimineața!

  • Like 5
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Eu cu DPF off si evacuare goala citind topicul asta:

 

source.gif

 

 

Planuiesc sa il pun inapoi (e doar dat jos, nu e stricat) din doua motive:

1. Miroase oribil langa masina (ca un camion dinala vechi din '80).

2. E galagioasa fara.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Bimmmer,iar vorbești prostii, sĂŁ pari interesant și cu postĂŁri:

Ce polemica pro/anti dpf vezi tu pe aici?poate nu ai fost atent.

Ce comparații faci tu ĂŽntre noi și Olanda pe comportament de protejare a mediului? pe principiul "ĂŽi știu eu și pe ĂŁia ce rele fac!"?😂Olanda introduce restricții de vitezĂŁ pe autostradĂŁ pentru reducerea emisiilor, iar noi nu avem autostrĂŁzi 😂 BunĂŁ dimineața!

Bine mai Cristiane, uite de data asta plec capul - din nou o parere "nuantata" a ta, la adresa mea; restul nu mai conteaza.

Multumesc.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ce comparații faci tu ĂŽntre noi și Olanda pe comportament de protejare a mediului? pe principiul "ĂŽi știu eu și pe ĂŁia ce rele fac!"?😂Olanda introduce restricții de vitezĂŁ pe autostradĂŁ pentru reducerea emisiilor, iar noi nu avem autostrĂŁzi 😂 BunĂŁ dimineața!

 

Da, Olanda e mult inaintea noastra la protejarea mediului, si la o gramada de alte lucruri. Dar nu vad ce legatura au autostrazile cu mediul. Din contra - Elevetia de pilda refuza sa faca autostrazi si chiar sa largeasca drumurile nationale existente, ca sa descurajeze folosirea masinilor. Fireste, la noi nu e cazul, dar cele doua preocupari nu sunt neaparat in legatura pe care o crezi :)

 

In alta ordine de idei, cred ca la noi in tara sunt cele mai mari ajutoare de stat pentru cumparat masina electrica si pentru casat o masina veche. Uite si pomana pentru dpf de care se vorbeste aici.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

PĂŁi Olanda a anunțat/hotĂŁrât reducerea limitei de vitezĂŁ pe autostradĂŁ de la 130 la 100,pentru scĂŁderea emisiilor. MĂŁ gândesc cĂŁ are logicĂŁ,pentru cĂŁ o mașinĂŁ consumĂŁ mai puțin carburant la 100 decât la 130,asta nu ĂŽnseamnĂŁ mai puținĂŁ poluare?

Am ĂŽnțeles eu greșit?

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pentru a parcurge o distanta de 100 de km ,cu o viteza de 100 de km/h ,motorul o sĂŁ funcționeze 60 de minute .

 

Pentru aceeași distanțĂŁ parcursĂŁ cu o viteza de 130 de km /h ,motorul o sĂŁ funcționeze aproximativ 46 de minute .

 

In care varianta motorul polueazĂŁ mai mult ?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

In care varianta motorul poluează mai mult ?

(In varianta in care e) cel mai eficient motorul e in turatie si regim termic nu in viteza.

 

(Cristian, zi-ne o poveste care sa merite toata atentia si concentrarea noastra. Ca pomana nu primesti ;) )

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Foarte tare, in camera este mai poluant decat in toba la bmw

Cand ma uit ce aparatura de cacat au la vanzare .... ciurucuri la urma le-au pus si un soft hahaha

Practic probabil gazele ies si nu mai au cand sa treaca prin sonda.. altceva nu pot sa imi imaginez ca se intampla. ..pentru ca o doza mica de presiune negativa/aspirare probabil are loc pe teava sondei.. iar in aer curentul de aer prin care trece sonda e mai mic decat cel din esapamant..

 

Cu sau fara soft upgradat, au inceput sa scoata aparatura de laborator sa o bage in tevi de esapament.. iar asta o sa goleasca buzunare bine daca nu e condusa masina corespunzator; sunt convins ca felul cum exploatezi si unde, e de importanta maxima!

 

 

Asta m-a surprins si pe mine la inceput.. apoi cand a zis ca vor testa DPF-uri parca am intrat pe interzis, pentru ca explicase deja ca nu erau suficient de precise masuratorile anterioare ci erau doar niste ..estimari.. :hyper:

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

(In varianta in care e) cel mai eficient motorul e in turatie si regim termic nu in viteza.

 

 

Da. Plus ca rezistenta aerului creste cu patratul vitezei. Viteza mai mare = consum mai mare. De-aia masina consuma mai mult la 130 km/h decat la 100 km/h.

 

 

 

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.