Jump to content

Carvertical


soprom

Recommended Posts

Tot caut o mașinĂŁ și vĂŁrul meu mi-a zis ceva de o unealtĂŁ numitĂŁ car vertical. CicĂŁ ĂŽți spune totul despre istoria unei mașini. Dar n-am idee cum funcționeazĂŁ și vreau sĂŁ ĂŽnțeleg ĂŽnainte sĂŁ o folosesc. De unde-și iau informațiile? Sunt reale? Sau sunt bazate pe predicții care iau ĂŽn considerare vârsta vehiculului și lucruri de genul acesta? VĂŁ rog sĂŁ-mi spuneți dacĂŁ știe cineva sau dacĂŁ cunoașteți vre-un articol legat despre asta.
Link to comment
Share on other sites

Tot caut o mașinĂŁ și vĂŁrul meu mi-a zis ceva de o unealtĂŁ numitĂŁ car vertical. CicĂŁ ĂŽți spune totul despre istoria unei mașini. Dar n-am idee cum funcționeazĂŁ și vreau sĂŁ ĂŽnțeleg ĂŽnainte sĂŁ o folosesc. De unde-și iau informațiile? Sunt reale? Sau sunt bazate pe predicții care iau ĂŽn considerare vârsta vehiculului și lucruri de genul acesta? VĂŁ rog sĂŁ-mi spuneți dacĂŁ știe cineva sau dacĂŁ cunoașteți vre-un articol legat despre asta.

 

N-are cum sa se bazeze pe predictii. Pur si simplu cauta respectivul vehicul in mai multe baze de date. Pt asta platesti pana la urma, accesul la toate aceste baze de date la care cei de la carvertical si nu numai au acces intr-un mod integrat. Intr-o faza ulterioara, pe baza datelor descoperite, incearca sa lege toate aceste date intr-o ordine cronologica pe care sa ti le ofere intr-o interfata cat mai usor de inteles. Gandeste-te ca in prezent orice service are un sistem informatic, o baza de date in care inregistreaza intrarile fiecarui vehicul atunci cand le trec pragul. RAR-ul, TUV-ul, etc.

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Tot caut o mașinĂŁ și vĂŁrul meu mi-a zis ceva de o unealtĂŁ numitĂŁ car vertical. CicĂŁ ĂŽți spune totul despre istoria unei mașini. Dar n-am idee cum funcționeazĂŁ și vreau sĂŁ ĂŽnțeleg ĂŽnainte sĂŁ o folosesc. De unde-și iau informațiile? Sunt reale? Sau sunt bazate pe predicții care iau ĂŽn considerare vârsta vehiculului și lucruri de genul acesta? VĂŁ rog sĂŁ-mi spuneți dacĂŁ știe cineva sau dacĂŁ cunoașteți vre-un articol legat despre asta.

 

Salut. De vreme ce-am fost dealer de mașini care-a lucrat și ĂŽn reprezentanțe oficiale și ĂŽn locații mai puțin oficiale, sunt foarte familiar cu decodoarele vin. Practic ce fac este sĂŁ treacĂŁ prin toate bazele de date posibile precum cele ale asiguratorilor, producĂŁtorilor, ale poliției, ale dealerilor oficiali și service-urilor, registre naționale, plus altfel de asemenea locuri ca sĂŁ colecteze sau ca sĂŁ cumpere date legate de un anume cod vin. Pe urmĂŁ pun cap la cap toate informațiile gĂŁsite și-ți ĂŽntocmesc un raport. E ca și cum ai trimite pe cineva sĂŁ ĂŽntrebe pe toatĂŁ lumea ce știu despre mașina ta și pe urmĂŁ sĂŁ punĂŁ cap la cap informația. Evident cĂŁ de la tehnologia modernĂŁ toatĂŁ schema asta se produce extrem de rapid. Deci nu e vorba despre informație creatĂŁ de ei sau pe care au estimat-o, este informație pusĂŁ la dispoziție de multe dintre departamentele care au avut de-a face cu mașina ta.

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

am fol eu car vertical recent pt AUDI . am primit un raport f detaliat cu tot istoricul inclusiv poze de la licitatie , asa am verificat si km .Chiar ezitam daca sa folosesc si a meritat 100% , poate altii au avut o exp mai proasta dar la mine a fost ok. Ulterior s-a confirmat tot . Eu cred ca merita sa incerci daca nu ai altceva la indemana , cineva in reprezentanta sa iti dea ceva date .

 

Mai mult decat atat, eu am verificat o masina ce aparea cu 3 daune la BMW in istoric, la carvertical aparea fara, deci...

probabil nu pot accesa tot , la mine aparea revopsire capota bara fata pt motive estetice , gen pietricele

Edited by Myx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

am fol eu car vertical recent pt AUDI . am primit un raport f detaliat cu tot istoricul inclusiv poze de la licitatie , asa am verificat si km .Chiar ezitam daca sa folosesc si a meritat 100% , poate altii au avut o exp mai proasta dar la mine a fost ok. Ulterior s-a confirmat tot . Eu cred ca merita sa incerci daca nu ai altceva la indemana , cineva in reprezentanta sa iti dea ceva date .

 

- Mulțam! Deci e toatĂŁ verificatĂŁ și adevĂŁratĂŁ. O s-o ĂŽncerc atunci.

Link to comment
Share on other sites

Carvertical sta foarte bine(multe informatii) pentru masinile provenite din flote si licitatii. Parerea mea este ca atunci cand te decizi asupra masinii, cumperi un carvertical si un raport de la reprezentanta. Dar daca esti pe un buget micut, sa zicem cateva mii de euro, nu prea isi mai au rostu aceste verificari online, si acolo primeaza doar verificarea mecanica.
Link to comment
Share on other sites

- Mulțam! Deci e toatĂŁ verificatĂŁ și adevĂŁratĂŁ. O s-o ĂŽncerc atunci.

 

Tehnic, da. Informația este verificatĂŁ, dar dacĂŁ cineva din departamentele respective a fĂŁcut o greșealĂŁ care afecteazĂŁ istoricul mașinii tale, atunci o sĂŁ regĂŁsești aceeași greșealĂŁ și-n raport. Și problema este cĂŁ un decodor VIN n-o sĂŁ poatĂŁ sĂŁ repare greșeala pentru ca rolul lor este doar acela de a colecta date din surse diferite, așa cĂŁ vei f nevoit sĂŁ descoperi cine-a fĂŁcut greșeala și sĂŁ ĂŽncerci s-o corectezi direct de la sursĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

… dar dacĂŁ cineva din departamentele respective a fĂŁcut o greșealĂŁ care afecteazĂŁ istoricul mașinii tale, atunci o sĂŁ regĂŁsești aceeași greșealĂŁ și-n raport.

Scriu si eu ce mi s a intamplat.

 

Am schimbat placutele spate la 63.000 km si au trecut in istoric la 53.000 km. Am observat asta ca aveam pe mail tot istoricul masinii scos de la Niederlassung Stuttgart.

 

Daca observi asta la timp, suni la ei si se rezolva, eu asa am facut.

 

Altfel apar balarii in istoric. Se poate verifica usor daca vanzatorul iti da si facturile.Ce e pe factura data si km trebuie sa coincida cu istoricul.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.