Jump to content

Trepidatii masina / franare


Alexandru98

Recommended Posts

Buna ziua, recent am achizitionat un bmw f32 420d b47, iar atunci cand am cumparat-o si am verificat-o am "mers" cu ea doar in Bucuresti (mai mult am stat in trafic), sambata cand am iesit cu ea pe autostrada am observat ca undeva incepand cu 120 km/h masina incepe sa trepideze destul de tare si enervant, tin sa mentionez ca pana la viteza de 120/130 km/h masina nu are nici un simptom ci doar dupa ce depaseste pragul acesta, oare care sa fie problema ? Am comandat un set de anvelope noi deoarece mi s-a spus la vulcanizare ca ar fi de la anvelope(ca sunt deformate), inca o problema de care mi-am dat seama a mai fost si ca masina nu mereu dar in 80% din franari franeaza in suturi nu exagerat dar se simte ca si cum as da repede drumul la frana si as punea iar( nu franeaza lin si uniform asa cum ar trb sa fie) daca ati intampinat aceste probleme imi puteti spune si mie de la ce a fost in cazul vostru ? am zis ca daca tot vine iarna sa incep cu schimbarea anvelopelor si daca nu se remediaza ma gandesc ca poate sunt discurile si placutele de vina... persoana de la care am cumparat masina mi-a spus ca le-a schimbat recent fata/spate dar nu a pus ceva foarte calitativ( discuri textar si placutele ceva mai slab) , mi-ar fi de ajutor daca mi-ati putea spune cum ati rezolvat voi in caz ca ati intampinat problemele acestea . Va multumesc !
Link to comment
Share on other sites

vezi ca poate fi si cauciuc deformat,cu panze taiate sau galme mici ori janta neeclilibrata sau stramba

am patit cu cauciuc nou de iarna saptamana asta low cost. L-am returnat si mi-a dat altul ,nu au mai fost probleme.

Am rezolvat cu trepidatiile la viteze mari, aparent toate anvelopele erau deformate si in acelasi timp s-a imbunatatit si franarea, inca se mai simte putin ciudat la franare dar mai mult ca sigur discurile de pe fata sunt ovalizate

Multumesc frumos pentru pareri si indrumari.

Link to comment
Share on other sites

bine ca s-a rezolvat, deci sa te pregĂŁtești pentru discuri noi și placutele noi

Recomand Textar discuri și placute, tin mult, am eu pe F10

Sau mai ieftin, ok și ele, Discurile Trw cu placute de frana Trw gdb

Ce marca de cauciucuri noi ai luat?

 

o sa iti zica bimmer neapĂŁrat oe bmw, dar costa mult si mai bine de diferența aia de bani bagi combustibil și te plimbi cu mașina (eu aleg varianta asta sa stii).

Oe bmw mi-am luat bucse și garnituri cilindri etrieri, kitul de ghidaj in portetrier și con evacuare la galeria de evacuare de pe motor. In rest am cumpĂŁrat piese aftermarket de calitate.

Link to comment
Share on other sites

..din toti care au pus discuri de la dealer nici unul nu imi amintesc sa fi zis ca nu sunt bune. Sunt cam cu un 1/4 peste pretul unora de aceasi calitate AM.

Placute? Pagid, textar, nu prea lasa praf pe jante. In schimb Ferodo lasa. Cutia sa aiba sigiliu pe ea si foarte probabil cumperi marca originala.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.