Jump to content

BMW se electrifica?


Romulus

Recommended Posts

On 1/15/2022 at 5:01 PM, WIN60 said:

Noi nu avem autostrăzi 🤦‍♂️🤦‍♂️, când ma gândesc sa pun panouri solare si sa mi iau mașina electrică, imi dau seama ca ma gândesc prea înainte fata de ce e in jurul nostru. 

Da, nu avem autostrazi. Dar chiar si asa, poti linistit sa-ti pui panouri solare si sa-ti iei electrica :) Chiar mi se pare ca in momentul asta, legislatia e intr-un moment bun pentru pus panouri - cu compensarea cantitativa si subventia de la stat.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

O mare problema la masinile electrice e momentul in care iau foc in urma unui accident sau alte cele. Primul incident care-mi vine in minte e patania lui Hammon cu Rimac, cand celulele bateriilor au continuat sa ia foc zile intregi dupa accident. Plus, am vazut in dotarea pompierilor containere, pe care sa le lase pe masinile electrice in flacari, pentru a putea interveni asupra incendiului si a reduce riscul de propagare a acestuia.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@mgi Tu sincer îl crezi pe clovnul ăsta? De fapt pe orice politician care împușcă avioane și la final o sa implementeze 2 fire în spate la primărie. 🤡

Să aibă făcute 4 stații de re-încărcare prototip, deja funcționale și tot nu îl cred. 🤢

Aș vrea să văd înainte de a împușca avioane așa ca și clovnul ăsta, o primărie de sector din București (una singură de început!) că nu are nici un fel de autovehicul care să nu fie electric. Cu stație de încărcare la primărie. Dacii electrice.  Sau i3-uri că tot suntem la capitolul BMW.

Am reușit să urmăresc 25 minute video-ul. Aproape tot.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu nimic despre individ, si asta inseamna ca nu stiu sa fie un clovn. Vad ca e interesat de subiect, si ca a facut cu alti cativa o asociatie care sa sprijine adoptia de masini electrice. Si faptul ca s-a implicat si in programul afm inseamna ca macar face ceva. 

Iar daca astepti sa fie vreo primarie cu masini doar electrice, pregateste-te sa ai rabdare. La ce bugete nu au primariile in momentul asta, e absolut utopic sa crezi ca isi pot schimba toate masinile pe electric. Totusi, la sectorul 6 parca au cumparat masini electrice pentru politia locala anul asta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pai da, nu le convine, ca pierd profiturile alea imense pe care le fac acum. Mai ales ca la electrice nu pot concura la nivel de tehnologie si pret nici cu Tesla, nici cu coreenii, iar fabrici de baterii in Europa nu prea sunt. Deci o mare parte a costului masinii se duce spre altii, care fac profit in locul bmw. In plus, vin si chinezii tare din spate pe piata. Normal, nici mie nu mi-ar conveni. 

Dar daca te uiti cu atentie nu e niciun argument legat de tehnologie, ci doar de bani.

Link to comment
Share on other sites

Omul are perfecta dreptate, in primul rand ca sunt foarte multe industrii conexe care ar pica destul de brusc, in al doilea rand imagineaza-ti momentul in care toate sau marea majoritate ar fi electrice: necesar materii prime pentru baterii la cu totul alt nivel, reciclare baterii uzate la cu totul alt nivel, necesar de energie electrica la cu totul alt nivel, infrastructura retele electrice la cu totul alt nivel, imagineaza-ti ca pune toata lumea masina la incarcat dupa ora 5...sincer in momentul asta e o utopie, si sa grabesti lucrurile doar ca sunt "politicly correct" e o tampenie de-a dreptul, astazi, costurile tehnologice sunt suportate la greu prin subventii care nu o sa mai existe pentru ca nu mai are cine sa le plateasca..e o cale, un posibil viitor in industria auto, dar cu timp si cu cap, nu cu marketing si declaratii politice.

Link to comment
Share on other sites

Eh, lasa ca nu se intampla nimic peste noapte, o sa se mai produca masini cu motoare termice inca cel putin 20 de ani. Nu cred ca problema lor sunt industriile conexe, ci profitul firmei proprii pe perioada asta de timp. Shareholder value, and all that crap.

Mitul ala cu toata lumea care pune masina la incarcat nu e o problema in realitate de fapt. Vezi Suedia, si mai recent UK care au zis ca toate locuintele noi, sau care se restaureaza major, trebuie sa aiba statii de incarcare. Si UK au una dintre cele mai proaste retele electrice din Europa.

Pentru reciclare exista solutii deja. 

Deci tranzitia e perfect posibila. Singura problema mare e materia prima pentru facut de baterii, dar sunt convins ca o sa apara o chimie care sa foloseasca mai putine materiale rare. Cel mai probabil in 3-5 ani, cu baterii solid-state.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
3 hours ago, wind-3er said:

viitorul pare interesant si plin de inovatii.

 

O sa coste schimbatul parbrizului un picior si/sau o mana; sau eventual un rinchi sa schimbi un parbriz crapat... de o mica pietricica!

Io ma gandesc ca probleme d'stea cu parbrizu' AR TREBUI sa se rezolve mai intai ....(sa avem si noi niste parbrizuri indestructibile in secolul 21 !!) inainte ca masina sa stie cum ma simt azi sau maine, sau din doua in doua ore..

pe bune, nu am nevoie de electrozi pe mine sau implantati.. sau sa imi stie respiratia ..eventual.. lasa-ma asa cum m-a facut natura, salbatic 😉

Ma intreb, cum or fi gestionat problemele cu condesul parbrizului dimineata, iarna pe frig..? Si daca se strica naibi i ventilatorul DEDICAT, mai merg eu cu masina aia ultra sofisticata, sau imi zice ca nu se poate... 🤞

 

..viitorul asta plin de inovatii  o sa ne faca mai prosti pe noi in general, nu o sa ne mai putem diagnostica masinile.. alea nu o sa ne mai apartina si tot scumpe vor ramane.. (bine ca nu mai apuc vremurile alea..)

Edited by bimmer90f30
  • Crying 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.