Jump to content

BMW 320GT xDrive 2015


BMS921

Recommended Posts

Baieti, am si eu o problemuta la care efectiv nu ii dau de cap. Si s-a accentuat putin odata cu venirea frigului.

Cu totii stim cum se aude o bataie de bucsa. Ei bine, cam asta este zgomotul pe care-l aud la rulare dar este un mare dar. Nu se aude decat pana cand se incalzeste masina si doar cand rulez pe suprafata cu denivelari mici, la viteza mica. Adica un maxim de 10 minute dupa ce ma pun in miscare. Apoi...liniste si pace.

Am fost in doua service-uri, ridicat pe rampa, verificat tot ce s-a putut...nimic.

Am pus-o pe stand de ITP ca sa o vibreze calumea......nimic.

Doar ca normal ca masina era deja incalzita cand am ajuns acolo si nici la testele de drum nu s-a manifestat. 

Cred ca singura varianta ar fi sa o las peste noapte la service si sa se apuce de verificari la rece dar efectiv ma scoate din minti pentru ca nu stiu ce sa mai verific. Din ce-mi dau eu seama, se aude din stanga fata si nu are legatura cu accidentul deoarece se auzea dinainte doar ca, asa cum am spus la inceput, de cand s-a racit vremea, se aude ceva mai pronuntat.

Aveti vreo idee, vreo indrumare?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Nota de mentenanta:

- azi am dus masina pentru demontare si curatare DPF, metoda termo-pneumatica. Revin cu rezultatele dupa ce-mi voi recupera masina. Conform testelor aveam 53gr oil ash, 25gr Soot, nicio eroare in bord, doar o atentionare in ISTA ca filtrul se cam incarca.

- Rotile de vara au intrat la o cosmetizare, anume sablare, revopsire si diamond cut. Operatiunile sunt facute de cei de la Top Wheels, revin cu poze cand vor fi gata (teoretic, Miercuri dar am vazut prin recenzii ca se intampla sa nu respecte intotdeauna termenele). Am cerut sa fie facute ca-n poza atasata, acesta fiind si modelul jantelor mele.

Style 440.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dupa indelungi asteptari, sunt gata si jantele. 

Par executate foarte bine, atat diamond cut-ul cat si vopsirea. Singurul repros pe care-l am este acela ca da, asa cum au spus multi clienti de-ai lor, nu prea respecta termenele comunicate in discutiile initiale.

Bottom line, jantele arata cam asa iar pretul acestei lucrari care a inclus urmatoarele, a fost de 1965RON:

- demontat, dejantat roti vara

- indreptarea usoara a 3 dintre ele (una fiind nou-nouta) deoarece, asa cum este de asteptat, jantele trebuie sa fie perfect drepte pentru a putea fi executat diamond cut

- sablare

- vopsire

- diamond cut

- lacuire

- schimbat valve metalice senzori presiune

- dat jos rotile de iarna de pe masina

- montat rotile vara pe masina

 

DPF-ul, dupa o saptamana de plimbari in care am adaugat cca 1500km, isi face regenerarile la un interval de cca 540km iar incarcatura in momentul de fata este de 9gr. So far, so good.

BMS.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

Ma cam bate un gând ca după iarna sa cam vând mașinuța dar nu știu cât de tare va afecta valoarea de piață a acesteia incidentul din vara anului trecut.

Nu mai rețin valoarea exactă a devizului dar este undeva la 40k Ron.

Credeți că va influența foarte mult o eventuală vânzare?

Întreb pentru că prefer sa o țin până când nu mai iau nimic pe ea decât să vina unu-altul să-mi spună "boss, a fost făcută pachet la câtă mai dauna are in istoric....".

Nu m-am gândit la cat as cere pe ea, oricum mai e până în primăvară însă nici pe 10k euro nu am de gând să o dau...

Mulțam fain!

  • Crying 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Jurnal de bord. Până când m-oi decide dacă sa o vând sau nu, am fost s-o inspectez la cei de la APB (foarte faini băieții). 

M-am dus cu un gând, am plecat cu altul dar s-au făcut următoarele lucrări:

- schimb plăcute spate

- schimb tampoane motor

- schimb distribuție

- înlocuit un cot (ceva de plastic)

- înlocuit o garnitura la DPF

- curățat galerie admisie

- înlocuit clapete

- curățat chiulasa

...cred că o mai păstrez o perioadă 😊

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, WIN60 said:

Ce s a curățat la chiulasa? Și cum? 

Ceea ce e in imaginea de mai jos. Nu sunt cele mai reusite poze deoarece sunt screenshot din video pe care l-am primit de la ei dar cam atât de încărcată era, in condițiile in care 90% din drumuri le fac in afara orașului.

Thx @mgi pentru completare, da, coji de nucă s-au folosit.

Screenshot_2023-11-24-08-39-55-291_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2023-11-24-08-44-22-969_com.miui.gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Romulus said:

ce sunt cojile de nuca in acest context?

Sunt sigur că știi cum se face o sablare in mod normal. Este fix același procedeu și în cazul de față. Cojile de nucă sunt mărunțite la o anumită dimensiune și data fiind natura lor, faptul că sunt dure, esență tare, efectiv se face sablarea acelei funingini/depunere din chiulasa. Motivul pt care se folosesc cojile de nuca, faptul că ard. Nu se poate aspira totul din chiulasa iar resturile devin cenușă și sunt evacuate. Daca s-ar fi folosit material uzual pentru sablare, ar fi rămas acolo, nears. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, BMS921 said:

Sunt sigur că știi cum se face o sablare in mod normal. Este fix același procedeu și în cazul de față. Cojile de nucă sunt mărunțite la o anumită dimensiune și data fiind natura lor, faptul că sunt dure, esență tare, efectiv se face sablarea acelei funingini/depunere din chiulasa. Motivul pt care se folosesc cojile de nuca, faptul că ard. Nu se poate aspira totul din chiulasa iar resturile devin cenușă și sunt evacuate. Daca s-ar fi folosit material uzual pentru sablare, ar fi rămas acolo, nears. 

Deci trebuie sa ma imprietenesc bine cu o veverita daca am nevoie de asa ceva? 🙊

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.