Jump to content

SWAP N47 (stiu ca o sa fiu injurat😂)


Recommended Posts

Salut.Deci am gasit o masina buna aproape gratis are evacuare de m5 si bara jante misto pe 19” deja astea in romania fac pretul masinii.Este vorba de un bmw e60 volan drepta an 2009 sept. si nu sunt sigur daca este n47d20a sau n47d20c acum astept sa mi dea poza de pe stalp. Atasez o poza care cred ca este inutila cu engine bay ul sa se vada.

Acum am auzit ca sunt diferente la egr unu e eur4 altu5 dar blocul e identic. 
ca si variante as putea sa iau de pe vechiul motor n47d20a egr ul cu tot ce tine de el inclusiv galeria de admisie daca difera si ea si sa iau injectoarele de pe vechiul motor si cablajul de asemenea. Mai este o varianta sa iau direct motorul si ecu de pe cea de anglia daca pun pe e61 asta cu A si ma gandesc acum ca daca iau tot ce nu ar putea sa mearga. 
ca idee singura metoda prin care cred eu ca masina are n47c si nu a pentru ca capacul motor e negru nush daca are relevanta si anul fiind aproape 2010..

si ma gandesc ca daca iau direct motorul cu dpf cu tot ce e pe el si ecu inclusiv mai comunica ecu cu dash ul masinii dar cre ca daca nu se poate coda. 
sau ultima varianta sa iau decat blocul si restul pieselor de pe A sa le montez pe C si asta cred ca e..Acum nu stiu care e mai ok dintre astea
aici pozele

https://imgur.com/a/4djt4qk

Edited by Pavel
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Pavel said:

Mai este o varianta sa iau direct motorul si ecu de pe cea de anglia daca pun pe e61 asta cu A si ma gandesc acum ca daca iau tot ce nu ar putea sa mearga. 

Baiete, tocmai ti-a fost raspuns la intrebare (cel putin raspunsul dat mie sa stii ca TI S-A DAT SI TIE!) :

Este diferit Cablaj motor si SUPORTI motor. Cum pana mea il prinzi pe ala de anglia care are C pe caroseria lu' ala de romania care are A?

Si a confirmat si zeronoo ce a zis WIN60..

Crezi ca daca mai faci un topic se schimba treaba?

Sau nu citesti cu atentie sa intelegi?

Edited by bimmer90f30
Gramatica
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Oricum s a si vandut masina asta este.O sa urmez sfatul si o sa caut n47d20a..Masina aia era 2100 de lire si 110k mile adica 177k km si am zis ca merita riscul dar aia e.Caut cu A. Multumesc tuturor🫡

Oricum mie mi s au dus la motor cuzinetii si arborele.. Daca l as reface cu arbore sh bun si cuzineti noi ar merita sau sunt sanse sa bata iar dupa ceva timp.Motor nou e solutia ideala sau merita incercat?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.