Jump to content

Filtru benzina la E60


aphedrone

Recommended Posts

Stie cineva la cati km se schimba filtrul de combustibil la un 520i E60?

 

Si mai am o intrebare: e adevarat ca nu poti schimba filtrul de combustibil fara sa schimbi si pompa de benzina? Ca asa mi-au spus de la un service, cum ca ar veni impreuna, nu se poate altfel. Si e aproape 5 mil ...

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

depinde de ce tip de motor ai!!!

nu are legatura cu pompa de benzina ...vezi pe realoem.com

eu am facut aproape 60000 cu al meu inainte sa l vand si nu umblasem la filtru

dar cred ca cel din germania a schimbat filtrul cam pe la 40000( filtrul cred ca se afla in rezervor in stg spate ..)

Link to comment
Share on other sites

Nu apare la tester asa ceva...asta pt ca filtrul de benzina nu este o componenta electronica care da o eroare..

Asta cu schimbatul filtrului cu tot cu pompa nu prea cred...filtrul vine insa cu un senzor de nivel combustibil nu singur..

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

banueisc ca apare la test , sau pe tester cumva ca este e60 totusi :blink: , apare probabil o eroare cum ca trebuie schimbat si aia e :)

262217[/snapback]

 

 

Teoretic filtrul este lifetime, daca se foloseste benzina curata, dar la benzina din Romania ar cam trebui schimbat.

Computerul nu prea are treaba cu el, vorba lui Ciupanezu :)

Link to comment
Share on other sites

Teoretic filtrul este lifetime, daca se foloseste benzina curata, dar la benzina din Romania ar cam trebui schimbat.

Computerul nu prea are treaba cu el, vorba lui Ciupanezu :blink:

262220[/snapback]

mda asa e...dar credeam ca e60-urile astea sunt mai cu cap...in fine

Edited by kretzu_sla
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salut cu stima si respect pe toti membrii forumului.

Acest post este dedicat posesorilor de E60 si nu numai.

M-am inregistrat pe acest forum cu un singur scop, acela de a afla cat mai multe informatii in cea ce priveste seria 5 (520, 525D) deoarece doresc sa achizitionez un astfel de model. De preferat as dori un 520 D, an >= 2005.

Pana la momentul actual nu am mai detinut nici un bmw si de aceea va cer voua parerea.

Cea ce m-ar interesa pe mine ar fi:

1.Care varianta este mai buna pt cumparare: sa o iau din Germania personal ori din Romania?( ma refer la bani, cat este diferenta)

Pt prima varianta cam cat costa toate actele facute ca masina sa fie in regula.

2.Care sunt costurile de intretinere pe an si in ce consta?

3.Care este consumul real al unui 520d, 525d, in oras si la drum lung?

4.Ce defecte pot aparea o data cu trecerea timpului, ce incepe sa cedeze?

................................................................................

.............................

In cea ce priveste tuningul pe E60

1.Cat costa montarea foliei pe toata masina, si daca puteti sa-mi recomandati un service bun.

2.Niste jante pe 18, 19, de preferabil in 5 spite asemanatoare modelului m6 la cat ma duc.

3.Si in ultimul rand un sistem audio de 1000-2000W cat ar costa.

 

Multumesc tuturor celor care binevoiesc a ma ajuta.

Am sa tin cont de sfaturile, si opiniile voastre.

<_< :) :bashwall: :unsure: :blink:

Link to comment
Share on other sites

1. Germania

2. Costuri legate de consumabile (ulei, filtre) aprox. 6-7 mil. la un schimb complet.

3. 525d in oras aglomerat 11-12, in afara, daca nu o calci, ajungi si la 7-7.5

4. Inca nu mi-au aparut defecte majore <_<

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
banueisc ca apare la test , sau pe tester cumva ca este e60 totusi :) , apare probabil o eroare cum ca trebuie schimbat si aia e :lol:

 

 

Teoretic filtrul este lifetime, daca se foloseste benzina curata, dar la benzina din Romania ar cam trebui schimbat.

Computerul nu prea are treaba cu el, vorba lui Ciupanezu :)

 

se poate schimba pana la urma fitrul de benzina?

Link to comment
Share on other sites

pt e60 525 benzina m-am uitat pe realoem si nu am gasit filtru de benzina, insa am fost la un magazin de piese si au gasit pe tecdoc un filtru lung de aprox 25 cm si subtirel, cu o intrare si o iesire si am dat pe el aprox 80 lei - producator.

Sunt curios sa vad daca o sa am unde sa-l montez pt ca inca nu am fost la service

Edited by spy
Link to comment
Share on other sites

pt e60 525 benzina m-am uitat pe realoem si nu am gasit filtru de benzina, insa am fost la un magazin de piese si au gasit pe tecdoc un filtru lung de aprox 25 cm si subtirel, cu o intrare si o iesire si am dat pe el aprox 80 lei - producator.

Sunt curios sa vad daca o sa am unde sa-l montez pt ca inca nu am fost la service

pai nu prea ai unde sa l montezi , nici pe m54 si nici pe n52 se pare ca nu au montat filtru de benzina asa cum spui tu ca ai cumparat

singurul filtru e in rezervor si e long life adica cred ca peste 200000km

eu in 2006 am avut un 520i si am umblat pe acolo in rezervor sa schimb filtrul , dupa care nu am mai reusit sa pun capacul de vizitare la loc si imi arata aiurea cata benzina mai am in rezervor ( rezervorul plin , arata pe bord doar putin peste jumate )

trebuie centrat cu mare atentie acolo capacul eventual cu un sablon de la reprezentanta

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Readuc in discutie aceasta intrebare dar de aceasta data pentru un 530i E60. Masina are 122k km si nu stiu daca a fost schimbat sau nu filtrul de benzina pana acum. Aveti idee daca BMW prevede asa ceva la un anumit nr. de km?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.