Jump to content

Zgomot că o bătaie in ușa la decelerare, frana de motor X1 F48.


Recommended Posts

Va salut.

Doar ce am luat un X1 xDrive25i.. 83000 km verificați, adus pe roti din Germania.

Azi am făcut revizie completa, plus plăcuțe față spate cu senzori etc.

Și după vreo 10 km .. in frana de motor, aud că și cum bate cineva la ușă !!! Nu simt in volan, se aude destul de bine, nu face când frânez sau pe loc, doar dacă iau piciorul de pe accelerație. Zici că e ceva agățat de roată, pe măsură ce încetinește mașina se încetinește și frecvența bătăii.  Nu face de la orice viteza la 0, undeva pe la 20-30 la ora sa zic că dispare.

Vreo idee ce ar putea fi ?

Nu de alta, dar luni am programare la RAR .. și-așa deodată .. ciudat ...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, TrinitY said:

Rezolvat. 3 prezoane slăbite la o roată.

Puteai sa ajungi in sant... sau si mai grav implicat intr-un accident din care tu erai vinovatul.

Aminteste-ti cine a umblat ultimul la rotile masinii!!

...Si daca le strangi la doar strangerea necesara 140Nm tot nu se slabeau.. nu exista sa se slabeasca daca sunt stranse ca dupa manual.

Un idiot pur si simplu nu a strans prezoanele. Mare atentie ca tu esti vinovat ca nu verifici, peridic strangerea rotilor. 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, TrinitY said:

Va salut.

Doar ce am luat un X1 xDrive25i.. 83000 km verificați, adus pe roti din Germania.

Azi am făcut revizie completa, plus plăcuțe față spate cu senzori etc.

Și după vreo 10 km .. in frana de motor, aud că și cum bate cineva la ușă !!! Nu simt in volan, se aude destul de bine, nu face când frânez sau pe loc, doar dacă iau piciorul de pe accelerație. Zici că e ceva agățat de roată, pe măsură ce încetinește mașina se încetinește și frecvența bătăii.  Nu face de la orice viteza la 0, undeva pe la 20-30 la ora sa zic că dispare.

Vreo idee ce ar putea fi ?

Nu de alta, dar luni am programare la RAR .. și-așa deodată .. ciudat ...

Lol..

Și zici că ți a umblat la frâne? 

5 hours ago, TrinitY said:

Rezolvat. 3 prezoane slăbite la o roată.

Fuge fără ciocănituri de mănâncă asfaltul .. ăla care a mai rămas .. 🙂

 

 

Link to comment
Share on other sites

E totul în regulă, s-a verificat toată lucrarea de la zero, totul în parametri 🙂

Bine că m-am sesizat imediat. Băiatul cu cheia e mai începător .. acum sunt sigur că nu mai uită 🙂

@bimmer90f30 conform cărții, pentru modelul de jantă am 150nm.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.