Jump to content

Ajutor cumparat masina


Alex488

Recommended Posts

Salutare. Sper ca ma ajuta careva. Vreau sa.mi iau o masin adin Germania, dar proprietarul a zis ca brieful este la banca,si dupa ce plateste banca ,dupa 10 zile primeste briful si mi-l trimite prin posta. Am mai auzit chestia asta.

Nelamuriri:

ce acte primesc in momentul cand il platesc?

Ce acte am nevoie sa ajung in tara,intru in Romania cu ce imi da ,fara brieful de la banca?

Pot sa-mi iau numere si asigurare sa vin in tara,sau trebuie trailer?

E fatibila chestia,sau nu prea ar fi ok sa ma bag?

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Este adevarat ce zice proprietarul.

Masina e luata cu credit, inca plateste la ea, iar dupa ce se achita suma va primi prin posta Brieful.

Cu alte cuvinte, cat timp masina e luata cu credit, Brieful ramane la banca. 
 
S au dat foarte multe tepe si de aia, altfel avand toate actele masinii o poti vinde neachitand creditul…

Poti veni cu masina in tara, ai nevoie de contractul v-c  si dovada ca ai facut plata.

Dar sincer nu m as complica.

Link to comment
Share on other sites

Pai probabil nu are toti banii sa scoata masina de la banca. Ma gandesc ca daca ar avea banii sa o scoata o facea si putea linistit sa o vanda cu tot cu acte.Se bazeaza pe banii unui eventual client. 

Iar daca brieful e la banca,proprietarul masinii este  banca?..cine este trecut ca proprietar in brief?

Sunt foarte derutat,imi place mult masina ,dar si sa dai 20k fara sa pleci de acolo cu toate actele e naspa.

 

Link to comment
Share on other sites

Si la noi cand iei o masina pe leasing,primul in carte e trecuta firma de leasing,dupa ce termini de platit si inchei cu ei te trec pe tine pe carte.Eu nu as da banii si sa merg pe incredere ca imi trimite ala brieful mare.Daca se pierde cand il trimite?stai un an pe numere rosii pana reusesti sa o inscrii la noi,asta daca banca nu da masina ca fiind neachitata integral.Cauta alta si dormi linistit.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Alex488 said:

O alta chestie,deci proprietarul are brieful mic ,cel mare il are banca....imi zice ca pe brief e trecuta banca.

Pai si cum facem contract daca nu este el trecut pe brief? Ms tuturor care raspund.

Pai el n are cum s o vândă ca nu e proprietar.

Sau e idiot?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.