Jump to content

Achizitionare si retrofit camere 360 (3D Surround View) G30 540i xDrive LCI


Eco89909192

Recommended Posts

6 hours ago, alex230ro said:

+ convertizor de cuplu.

Problema e ca se pare ca la LCi nu se poate pune, cel puțin asa zic cei de la reprezentanța din Timișoara. O sa vad luni ce zic cei de la Oradea. Dar mi se pare ciudat sa se poate pune pe non-lci și nu pe lci.

Dacă nu se poate, asta e, mergem me metoda clasica, alta evacuare și un stage1.

Edited by Eco89909192
Link to comment
Share on other sites

Eu am tot g30 dar 530d si are 265 cp , nu mi se par putini deloc, de mai mult nu am nevoie, nici in depasi, nici in alta situatie, suta o face in 5.4 secunde, eu cel putin nu var rostul cailor mai multi ca nu fac curse pe circuit.

In plus g30 530d trage cam ca f10 535d , nu mai zic comparatie cu e60.

Poate ca nu inteleg eu chestia asta cu mai multa putere si eu chiar merg cu masina, am mers si in multe tari si prin tara mult.

Sau poate ca masina fiind pe benzina are putere mai mica sub 3500 de rotatii si de aici nevoia de mai multa putere/cuplu, nu stiu nu am condus 540i. La diesel la 1800-2000 de rotati rupe cel putin pe 3.0 g30.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, branevl said:

Nu trage?  Sau dc vrei sa te complici? 

340 de cai sunt putini?

Voiam pachetul MP de la BMW ca venea cu evacuarea noua și putere modica, adică ajungi la 360CP si 500NM, nu e ceva wow, dar măcar e făcut oficial de BMW asa ca de ce nu? De tras, trage, n-am ce sa ii reproșez. Dar în special ma interesa sa ii aud putina viata auditiv, evacuarea cu care vine e foarte lesinata sa zic asa, zici ca suna a diesel de 2L semilesimat :))

Link to comment
Share on other sites

Pentru putere sincer, as merge pe un stage 1. Încep sa iau în considerare și o evacuare custom, trebuie sa vad prin Timișoara unde as găsi ceva specializat pe asta. Dacă are cineva idei, do share.

Dar prima data, vreau sa fac retrofit-ul pentru camerele 360, am deja prea multe emoții cu parcările în unele zone la ce borduri înalte sunt la moda pe la noi. Am înțeles ca le-aș putea face retrofit-ul respectiv la Arad.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salut! 
Ai reușit să faci retrofit-ul la camere? 
Dacă da, îmi poți spune te rog unde l-ai făcut și cat te-a ajuns. Mă aflu în aceeași situație ca și tine, tot cu un g30 an 2023.

Multumesc! 

Link to comment
Share on other sites

Din ce stiu eu acel retrofit este doar pentru 340i si 440i nicidecum pentru 540i.In colt dreapta sus se poate selecta compatibilitatea iar 540i indiferent ca e lci sau non lci nu este compatibil.La B58 mai ales la modelele dupa 2020 sunt putine variante de tuning din cate am inteles din cauza unei protectii la scriere pe ECU.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Posted (edited)
On 3/5/2024 at 1:37 PM, EddyEFX said:

Salut! 
Ai reușit să faci retrofit-ul la camere? 
Dacă da, îmi poți spune te rog unde l-ai făcut și cat te-a ajuns. Mă aflu în aceeași situație ca și tine, tot cu un g30 an 2023.

Multumesc! 

Iti vin cu un update, inca nu, abia acum am reusit sa fac rost de camere si in special modul. Astept sa ajunga si pe urma am si dus masina sa se faca retrofitul la ele.

Quote

Din ce stiu eu acel retrofit este doar pentru 340i si 440i nicidecum pentru 540i.In colt dreapta sus se poate selecta compatibilitatea iar 540i indiferent ca e lci sau non lci nu este compatibil

Daca te referi la packetul M Performance Kit, e compatibil si cu 540i, dar non-LCI. Verificat la 2 reprezentante. La LCI nu se mai face din cauza filtrului de particule + noile norme de emisii a masinii. Asa ca ramane solutia cu evacuarea Remus.

Edited by Eco89909192
Link to comment
Share on other sites

On 3/21/2024 at 2:38 PM, Eco89909192 said:

Iti vin cu un update, inca nu, abia acum am reusit sa fac rost de camere si in special modul. Astept sa ajunga si pe urma am si dus masina sa se faca retrofitul la ele.

Daca te referi la packetul M Performance Kit, e compatibil si cu 540i, dar non-LCI. Verificat la 2 reprezentante. La LCI nu se mai face din cauza filtrului de particule + noile norme de emisii a masinii. Asa ca ramane solutia cu evacuarea Remus.

Salutare. Ai reusit sa faci retrofit ul 360? Multumesc!

Ne poti da detalii despre unde se fac, costuri?

Link to comment
Share on other sites

Astept sa ajunga camerele. Modulul de camere 360 si camerele in sine sunt foarte greu de gasit, si din cate am inteles, iti trebuie modulul de LCI pentru ele. Le-am gasit la Emtronika (in Lituania), setul de retrofit pentru 360 a fost 1200Euro + TVA si acum astept sa ajunga. In Aprilie voi duce masina la retrofit.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Mari sanse sa fie aceleasi camere si modul si la tine. Cel putin modulul si camerele pentru a mea sunt si pentru G20 si G05 si inca cateva modele. Daca e compatibil si pentru seria 3, ma gandesc ca ar trebui sa fie valabil si pentru seria 4, singurele lucruri diferite fiind ornamentele ce tin de caroserie (grila, ornamente oglinzi) si butonul de camere din consola.

vezi aici de exemplu: https://www.ebay.com/itm/256339660327?itmmeta=01HSGA66BGA2SPYD3WFJMDCVZF&hash=item3baf08ce27:g:5FoAAOSwV6llxkwo

Asa am dat si eu de cei de la Emtronika si i-am contact pe urma pe email sa vad exact ce si cum, mai ales ca ma interesa ca piesele sa fie OE pentru a putea face retrofitul si codarea in VO. 

 

 

Edited by Eco89909192
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Eco89909192 said:

... e foarte greu de gasit modulul in special, care e facut chiar la noi. :))

Pai probabil Continental il produce si pe asta tot aici la Timisoara. Stiu ca tot aici se produc si tot felul de camere si sisteme de camere. Pe langa astea, tot aici se produc si HUD-urile, dar si display-urile pt Mercedes, BMW, Audi, alaturi de ceasurile digitale sau analogice acolo unde mai sunt si din astea. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.