Jump to content

Problema EGR BMW 525


Recommended Posts

Salut , am un BMW 525xd 2012, recent mi s a înfundat filtru de particule ( s a întâmplat asta de 3 ori) , am dus mașina am curățat filtru , dar acum ultima data nu mai trăgea deloc și îmi apare eroarea “ Drive Train” . Mi s a spus ca este EGR -ul dus , l am schimbat , și la fel face. Pe tester arată tot probleme de la EGR , o sa atașez aici ultima diagnoza . Mi s a spus de către mecanic ca din cauza nu este EGR original . Este posibil sa fie din cauza ca EGR ul este o alta firma in afara de BMW ? Mașina nu trage și schimba in 2500 turații chiar dacă este pe manual sau sport

Link to comment
Share on other sites

Da este posibil sa fie tot EGR daca nu este original. Cand ai curatat filtrul prima data nu ti-a spus si cauza infundarii lui, ce l-a infundat?

Avand in vedere ca ai mers cu masina asa, pune EGR original nou si curata din nou filtru de particule. Dar inainte de toate, incearca o diagnoza si la alt service.

Edited by andualx
Link to comment
Share on other sites

@VladmocioiVezi sa nu ai rechemerare pentru schimbare de EGR. E posibil sa ti-l schimbe la BMW Gratuit daca de acolo e problema.

 

Poti verifica aici: https://www.bmw.ro/ro/footer/quick-link/bmw-vehicle-recalls.html

Eu am fost azi la ei, mi-au zis ca EGRul e bun dar oricum mi-l schimba cand vine noul model de EGR, dar au zis ca daca EGRul actual avea probleme il schimbau cu unul nou urmand ca in urmatoarele 5-6 luni sa il schimbe cu modelul nou.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, raresh19 said:

@VladmocioiVezi sa nu ai rechemerare pentru schimbare de EGR. E posibil sa ti-l schimbe la BMW Gratuit daca de acolo e problema.

 

Poti verifica aici: https://www.bmw.ro/ro/footer/quick-link/bmw-vehicle-recalls.html

Eu am fost azi la ei, mi-au zis ca EGRul e bun dar oricum mi-l schimba cand vine noul model de EGR, dar au zis ca daca EGRul actual avea probleme il schimbau cu unul nou urmand ca in urmatoarele 5-6 luni sa il schimbe cu modelul nou.

Ai avut dreptate . Am fost la ei și mi au comandat piesele . Dar am inteles ca durează pana vin piesele . Îți multumesc frumos 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Godini said:

Eu nu înțeleg in lucru ,daca piesele astea nu funcționează pentru că nu sunt originale ,de ce se mai comercializează ?

Adică ,bănuiesc că au avalanșe de retururi ...de ce continua să le fabrice

Nu toate au probleme. Dar din pacate multe nu sunt 100% compatibile.

 

@Vladmocioi sa inteleg ca aveai rechemare ptr schimb EGR?

Edited by andualx
Link to comment
Share on other sites

Salut, cred că ai rechemare pentru răcitor egr. Cel puțin pentru răcitor a fost la majoritatea. Nu pentru valva egr. 

Ce eroare ai avut pe tester? Am căutat print cu poză mai sus dar nu am văzut nimic. 

Dacă ai fi dat un search înainte , vedeai că pe toate grupurile, se recomandă egr OEM. Nu vreau să fiu răutăcios , dar ca idee.. 

Nu știu cât a fost aftermarket, dar OEM e undeva la 1100/1200 lei. Și eu am avut ceva probleme, dar acum o săptămână am schimbat egr + senzor contrapresiune dpf , am făcut ~800 km și nu mai am nici o eroare la motor(egr/senzor dpf) . În legătură cu campania de la bmw iar, mie mi-au spus că e vorba de răcitor, pe 27.12 m-am programat să verifice iar(în iulie mi l-au schimbat tot pe rechemare) .

Edited by redog4dy
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, redog4dy said:

Salut, cred că ai rechemare pentru răcitor egr. Cel puțin pentru răcitor a fost la majoritatea. Nu pentru valva egr. 

In 2020, pt fostul X, cand am avut campanie pe racitor, au schimbat cu totul. Si racitor si egr. De ce si care au fost conditiile sau motivele, nu stiu si nici n-am intrebat 😁

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.