Jump to content

M3 Competition G80 Isle Of Man Green


cristy7610

Recommended Posts

Ma bucur ca in cele din urma a ajuns, si a ajuns si cu scaunele corecte. Era pacat sa dai dupa o tona de bani sa faci retrofit (ca sigur nu te abtineai).

Sa o plimbi FARA probleme si cu toata placerea posibila!

Cat despre 335, eu l-am prins cele 2-3 zile cat a fost pe net, iar pana m-am sucit si gandit, a si disparut. Pe de alta parte Cristi cred ca mi-a spus in privat de vreo 2-3 ani ca are un prieten interesat :))

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, quze said:

Ma bucur ca in cele din urma a ajuns, si a ajuns si cu scaunele corecte. Era pacat sa dai dupa o tona de bani sa faci retrofit (ca sigur nu te abtineai).

Sa o plimbi FARA probleme si cu toata placerea posibila!

Cat despre 335, eu l-am prins cele 2-3 zile cat a fost pe net, iar pana m-am sucit si gandit, a si disparut. Pe de alta parte Cristi cred ca mi-a spus in privat de vreo 2-3 ani ca are un prieten interesat :))

Mulțumesc mult!

In cele din urma 335-ul a ajuns la altcineva, tot un prieten la care chiar nu ma așteptam să o ia.Omul era plecat din țară, nu stia ca am pus-o la vanzare si intamplarea a facut sa vorbesc cu el chiar in momentul cand un client din Cluj urma sa vină spre Constanța....Ma bucur ca astfel a ramas aici si cand vreau mai pot da o tura cu ea.

 

 

Deja am făcut 5500km cu M-ul, pur și simplu ma urc în ea și plec la drum, consider ca e un remediu antistres.

In urma cu cateva zile i-am aplicat si un tratament ceramic(Gyeon) la interior.Toata treaba legata de  tratamentul asta este ca praful sau murdăria nu mai intră în profunzimea pielii, fiind mult mai ușor procesul de curățat pe viitor. IMG_20230126_23792.thumb.jpg.2eb8cfced281135cc81cf2b97d6e935d.jpg

  • Like 1
  • Love BMW 4
  • Hot!! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 2/18/2023 at 7:04 PM, WIN60 said:

Te poți abține sa “mergi frumos” in trafic prin oras :)) ??

Greu, dar ne străduim :)

Dacă nu o pun în M, practic e o mașină normala.Cateodata, când permite traficul constănțean care are multe în "comun" cu unele orașe din Ucraina, o mai pun în M mode și atunci îmi reaminteste ca e una anormală 😀

 

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, tzucul said:

Superba!De curiozitate si nu-mi sariti in cap,cat consuma mediu?...ma rog cat arata pe bord.

Mulțumesc!

Consider ca la ce oferă mașina asta, consumul e unul mai mult decât decent.Bine, nici nu am profitat de ea datorita rodajului. După ce ii fac următorul schimb de ulei, o voi scoate pe un circuit.

 

Screenshot_20230222_030220_My BMW.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

 

In urma cu câteva zile i-am făcut schimbul de ulei și filtre la Bavaria Constanța, masina are in total 8k km, 6k de la ultimul schimb și cam în acest interval de km se vor derula si următoarele.Ce am remarcat imediat după schimbul de ulei e faptul ca motorul e mult, mult mai silențios,  în special la ralanti...poate e si faptul ca am insistat sa se pună ulei la bidon, nu din butoi cum se face în majoritatea cazurilor...știu ca practic e aceasi ulei, cred, dar piticii sunt pitici :)

Sunt deja 6 luni+de cand o am și chiar nu simt nevoia sa schimb nimic la ea, este perfecta asa cum e acum, poate am imbatranit, nu stiu....20230411_214728.thumb.jpg.f943e2b4336a1a1f86648998233ef8d1.jpg20230507_175002.thumb.jpg.65f91f9d303731534ad752efa2515fbf.jpg

20230503_101314.thumb.jpg.d27681f56457acba50adf8c0fdacceb4.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce ar mai fi de schimbat? Nu ai ce sa schimbi la asa mașina :))
 

Cu siguranța sunt doar pitici, nu este nici o diferenta între unul sau altul, decât financiară.

Este mai silențios pentru ca probabil s a făcut rodajul complet. 

Sa nu cumva sa fie si din cauza temperaturilor mai ridicate.

 

Edited by WIN60
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

As putea sa mai aduc ceva upgarde-uri, în special la frâne...încă caut pe site-uri externe frânele ceramice dar deocamdată prețul e foarte ridicat.La noi în tara(olx) se cere 10k euro pe un set sh....

 

Edited by cristy7610
Link to comment
Share on other sites

On 5/19/2023 at 2:40 AM, chitsro said:

De ce le-ai vrea pe cele ceramice? te dai pe circuit ? 

Exact cu am spus quze, cam acestea ar fi motivele ptr care as face pasul la ceramice.

 

21 hours ago, quze said:

Si eu as pune franele ceramice, cu sau fara circuit 🙂 De la aspect la performanta la brake dust

Imi place ca ai pastrat numarul!

Da, am pus 335-ul ca sa pastrez ceva de la ea.Sincer, daca actualul proprietar se hotaraste sa o vanda in viitorul apropiat cred ca as lua-o inapoi.Mi-a placut extraordinar de mult acea masina.

  • Hot!! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Cristi, nici n-am văzut topic-ul ăsta până acum. Am vorbit şi în privat, e superbă maşina! Ai făcut alegerea corectă din toate punctele de vedere. Sigur îţi este un pic dor de 335, dar nu le poţi compara.. M3-ul e din alt univers.

Să ne auzim cu bine! Şi aştept să mai postezi pe aici poze.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 12/11/2023 at 2:04 PM, Romulus said:

@cristy7610 ce mai iti face M3-ul? Avem un coleg care vrea pareri despre masina ta.

Salutare și scuze ptr absenta mea:)

Despre cine e vorba? Dacă pot ajuta cu informații, oricând cu plăcere.

Legat de masina, ce as putea sa spun...am facut deja 17.000km cu ea in 7 luni de utilizare(cand sunt acasa) am un an de cand o am, dupa cum am zis, creează dependență, cateva drumuri  prin țară și restul prin acest oraș "pitoresc" numit Constanța 😁😁

In afara de mentenanță nu am ce-i face, o las asa cum a facut-o mă-sa, ptr mine e un pachet complet mașina asta.Urmeaza un set de jante noi ptr vară,  am luat în vizor ceva foarte concav, da bine de tot pe modelul ăsta.

De când am luat-o, doar mentenanță, gaz și plimbat, câteodată o mai calc când permit condițiile.Apropo, în urma cu câteva zile i-am dat primul launch control 😁😆 iar ptr faptul ca are x-drive, senzația care ti-o oferă e total diferita fata de o plecare normală mai forțată.

Spuneam ca am făcut câteva drumuri prin tara, ultima a fost funny, sa zic asa...mereu când fac un drum mai lung ma interesez dacă este ok pana la destinație, de data asta nu am mai facut-o, asa ca pana sa ajung la destinatie(Poiana Mărului, Caras Severin) am avut aproximativ 25km pe  drum d-ăla de pe vremea lui Nea Nicu(plăci turnate)am mers cu viteza melcului, cred ca am facut undeva la 2h. Zona foarte frumoasa, nu am ce zice dar după ce am ajuns la destinație le-am spus prietenilor ca doar pe platforma ma mai întorc(cei 25km) 

Au început sa rada, eu nu 😁😆

 

On 12/13/2023 at 1:56 PM, FPK said:

Cristi, nici n-am văzut topic-ul ăsta până acum. Am vorbit şi în privat, e superbă maşina! Ai făcut alegerea corectă din toate punctele de vedere. Sigur îţi este un pic dor de 335, dar nu le poţi compara.. M3-ul e din alt univers.

Să ne auzim cu bine! Şi aştept să mai postezi pe aici poze.

Salut Patrik

Asa este, sunt doua mașini total diferite, dar după cum am mai spus,  dacă vrei senzații tari cu bani putini, 335-ul este cea mai buna alegere, știi ce vreau sa spun  😀👍

 

 

20231223_103943.jpg

20231223_104310.jpg

20231223_110558.jpg

  • Like 2
  • Hot!! 1
Link to comment
Share on other sites

:))))) chiar ai luat o pe platformă, nu mă gândeam 🤣🤣.

 

Am avut în discuție cu niște prieteni să mergem vara trecută parcă la Poiana Mărului și a fost în discuție drumul prost până acolo, mă gândeam să mergem cu Fiestă lui nevastă mea, decât să iau E60-ul, deși este un rahat față de M3 ul tău :)). 
 

Mă gândesc ce șoc ai avut când te ai băgat pe drumul ăla cu el. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, WIN60 said:

:))))) chiar ai luat o pe platformă, nu mă gândeam 🤣🤣.

 

Am avut în discuție cu niște prieteni să mergem vara trecută parcă la Poiana Mărului și a fost în discuție drumul prost până acolo, mă gândeam să mergem cu Fiestă lui nevastă mea, decât să iau E60-ul, deși este un rahat față de M3 ul tău :)). 
 

Mă gândesc ce șoc ai avut când te ai băgat pe drumul ăla cu el. 

Drumul nu e chiar atât de rău, dar ptr faptul ca M-ul are o suspensie puțin mai rigida, simțeam acele treceri dintre plăcile turnate.Cu o suspensie normală, nu cred ca ar fi probleme.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
On 12/23/2023 at 5:06 AM, Romulus said:

Eu la al meu 530e nici nu am avut curiozitatea sa incerc daca exista. Desi ar trebui. 🤣 o sa incerc zilele urmatoare candva.

Ai launch control la 530e? 😀Banuiesc ca erai ironic.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.