Jump to content

Recommended Posts

masina 530e - 2019 cu ID7 si carplay activ

am observat ca in meniu nu apare Android Auto. ce solutie am sa il activez? am sunat la reprezentanta BMW Sibiu si am intrebat daca in urma unui  update de soft se va rezolva. raspunsul lor a fost citez : noi nu aveam de unde sa stim asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Ce nu spune BMW este ca Android Auto a fost adaugat la iDrive7 de la ilevel 20-07-xxx in sus.

Daca masina are un ilevel mai mic nu ai aplicatia in meniu.

Solutia este update de ilevel la orice reprezentanta BMW si bineinteles masina sa aibe optiunea din fabrica sau o poti comanda ulterior in Conencted Drive Store.

Poti trimite VIN-ul intr-un mesaj privat si verific daca vrei.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O sa postez si aici ce ti-am scris in privat in caz ca mai sunt colegi in aceasi situatie sa stie ce trebuie facut.

Masina ta are ilevel S15A-20-03-533, pentru Android Auto este necesar S15A-20-07-xxx sau mai mare.

Mergi la orice reprezentanta BMW si solicita un update de iLevel. Update-ul se face pe toata masina si va fi ultima versiune adica S15A-23-03-530.

Dupa ce se face update-ul dureaza de obicei 1 zi ca serverul de la dealer sa urce FASTA data pe sever la BMW astfel incat sa fie vizibila versiunea de soft si Android Auto v-a aparea in meniu dupa ce apesi pe UPDATE BMW SERVICES in meniul Conencted Drive.

Am verificat si ai Carplay activ din Connected Drive Store deci Android Auto nu trebuie cumparat separat deoarece este inclus in optiunea Smartphone Integration cu Apple Carplay.

  • Like 6
  • Thanks 2
  • Hot!! 2
Link to comment
Share on other sites

oare stie cineva de ce nu imi merg remote services? nu imi apar in connected drive sa le platesc. am incercat cu cont pe uk si de. am atasat poza din aplicatia mybmw si din connected drive cu optiunile disponibile.

si inca o problema . nu pot opri faza scurta. chiar daca pun pe 0 comutatorul de lumini ele tot stau aprinse. e normal? farurile sunt led adaptive.

WhatsApp Image 2023-02-09 at 10.05.12.jpeg

Capture.JPG

Edited by _radu_
Link to comment
Share on other sites

Poate ai vreo codare făcută cum era gen la grupul Vag, sa fie gen “ Scandinavia mode” si anume ca faza scurta se aprinde indiferent de cum setezi blocul de lumini, la punerea contactului. 
Si cumva codarea este făcută pe senzorul de lumina si anume ca se aprinde când vede ca e noaptea indiferent de cum vrei tu sa tii lumina. 
 

Teoretic este simplu, cineva cu un prog de coding va știi ce trebuie codat. 

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 2/7/2023 at 12:10 PM, neo_andersson said:

O sa postez si aici ce ti-am scris in privat in caz ca mai sunt colegi in aceasi situatie sa stie ce trebuie facut.

Masina ta are ilevel S15A-20-03-533, pentru Android Auto este necesar S15A-20-07-xxx sau mai mare.

Mergi la orice reprezentanta BMW si solicita un update de iLevel. Update-ul se face pe toata masina si va fi ultima versiune adica S15A-23-03-530.

Dupa ce se face update-ul dureaza de obicei 1 zi ca serverul de la dealer sa urce FASTA data pe sever la BMW astfel incat sa fie vizibila versiunea de soft si Android Auto v-a aparea in meniu dupa ce apesi pe UPDATE BMW SERVICES in meniul Conencted Drive.

Am verificat si ai Carplay activ din Connected Drive Store deci Android Auto nu trebuie cumparat separat deoarece este inclus in optiunea Smartphone Integration cu Apple Carplay.

revin cu informatii poate au nevoie si altii. am facut astazi update la Bmw SB. a durat 47 de min, a costat 470 de lei. (ei sustineau ca nu o sa functioneze android auto si au incercat sa ma convinga ca nu fac update. au zis ca la cate masinj au facut nu a mers la niciuna). dupa aproximativ 20 de min de la finalizarea update-ului a aparut in meniu android auto.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Foarte bine ca ai rezolvat, dureaza uneori si mai mult activarea in masina pentru ca datele de la masina cu noua versiune de ilevel trebuie sa fie urcate pe server si asta se intampla la inchiderea sesiunii de diagnoza sau la sfarsitul zilei de lucru, depinde de cum are dealerul respectiv setat sistemul.

 

On 2/9/2023 at 11:34 AM, _radu_ said:

nu este, cel putin nu in idrive 7

intradevar optiunea de a stinge DRL-ul nu mai este activa in meniul navigatiei deoarece in toate tarile UE este obligatoriu sa ai aprinsa lumina fata pe timp de zi, fie ca e DRL fie faza scurta. Meniul respectiv se poate activa pe iDrive7 si atunci ai posibilitatea sa stingi DRL-ul din idrive. Se face printr-o simpla codare si se poate si scrie pe seria de sasiu ca optiune ca sa nu se dezactiveze la codarile/programarile facute de dealer.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 months later...
Salut, 
Am si eu o problema cu Waze-ul din Android auto, poate aveti ceva idei. Am scris si la BMW si mi-au recomandat sa merg la dealer si sa verific daca exista actualizare de software si "poate" se rezolva. Am facut programare dar e tocmai pe 25 august si nici nu sunt convins ca exista update de facut, nu ar fi trebuit sa primesc notificare in masina sau in aplicatie?
Anyway, pana acum o săptămână totul a funcționat normal, indicațiile de navigare Waze din Android auto erau afișate în HUD.
Acum în HUD se afișează tot timpul mesajul "Calculating route", cât am o destinație activa în Waze. Daca șterg destinația dispare calculating route, daca setez alta destinație apare din nou Calculating route. Pe display-ul central Waze funcționează normal.
Dacă conectez Apple Carplay se afișează corect în HUD, la fel și din navigația masinii.
Problema cred ca a apărut intr-o zi când un șofer a folosit CarPlay și apoi s-a schimbat șoferul fara sa se opreasca motorul  și s-a deconectat Carplay și s-a conectat Android Auto.
Am incercat ștergerea telefonului Android și reimprerecherea, update aplicații telefon, restart telefon, update aplicații masina, restart Idrive, fără succes.
Masina este X3 G01 fabricatie 07 2020 ID7.
Nu stiu unde sa verific versiunea de ID7, am intrat in Software information din masina dar sunt multe date acolo, nu stiu exact la ce sa ma uit.
 
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.