Jump to content

BMW 640d xDrive 2017


robertst

Recommended Posts

Vă salut și bine v-am găsit! 🤗

Am dat și eu de forum acum ceva timp, mai exact acum 1 an și puțin (de când am achiziționat mașina, eram în căutare de păreri, bineînțeles, ca tot românul, după ce am luat-o căutam părerile 😂) și de ieri mi-am adus aminte de el și am zis să prezint și eu aici căruța. 
 

Este vorba de un BMW 640d xDrive (cum probabil v-ați dat seama din titlu), din anul 2017, datele tehnice sigur le știți mai bine ca mine. 
Ca și dotări nu prezintă un model extra, mega full, nici pe departe, dar pe mine m-a interesat mașina în sine, eram fascinat când o vedeam pe stradă, înainte având un Passat CC, băleam când trecea una, foarte rar oricum, pentru că nu prea le vezi sincer… bine, de când am luat-o, parcă s-au înmulțit ca ciupercile după ploaie, așa e cu orice mașină când o ai tu. 😂

Așadar, ca dotări avem: 

- farurile full led adaptive ce sunt standard din ce am înțeles 

- bordul digital, la fel standard (cred) 

- scaune încălzite fața & spate 

- volan electric & încălzit 

- camere video 360

- 5 moduri de condus 

- climă 4 zone 

- încărcare wireless telefon 

- webasto 

- trapă panoramică

- headup display 

Și cam atât… 😂 nu e lungă lista, dar sincer vă zic, pentru sufletul meu putea să vină cheală (nu ca n-ar fi), motorul și felul în care face viteză mă încântă la maxim. 🥰

3695B680-CEC8-457D-85A7-76EFF09B5A82.jpeg.0228b7a9c370f26c4834dc8c38acacf5.jpeg

335C749A-A0D0-4B4B-A803-E9C937238498.jpeg

F85AFA73-6017-48EA-9C88-85399DDD418C.jpeg

4C42638C-8750-486E-A3AA-20F257CF7298.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Sa te folosesti cu placere de ea. Volanul ala ce-a patit de-i asa gros? Mi se pare dus la extrem. Nu-mi place de nici o culoare. Ca si recomandare, incearca s-o tii cat mai mult stock, de fabrica, altfel o dai in cocalareala mult mai tare decat cu o alta masina mai comuna. Pe de alta parte avand motorul de 3litri cu doua turbine, schimba-i pompa de ulei a.i. sa nu fi nevoit mai tarziu sa-ti cauti alt motor. De asemenea, verifica si distributia, aceasta fiind o alta buba a acestui motor. Problema cu distributia nu-i atat de des intalnita ca si la fratii lui de 2litri, dar mai apare si aici in cazul in care n-a fost inlocuita pana acum. Prima pe lista ta ar trebui sa fie pompa aia de ulei, neaparat OE. Bafta.

LE. Ulterior am vzt ca-i 2017, probabil sa ai motorul B57 si nu N57 cum credeam. Nu stiu daca si acesta mai are problema cu cuzinetii si prin urmare sa fi nevoit sa schimbi preventiv pompa de ulei. 

 

Edited by RaYn3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc pentru sfat, @RaYn3! Am să ma uit să văd ce cod motor am, am mai citit și eu diverse. Ca fapt divers, schimbul de ulei îl fac undeva la 7000km, preventiv. 😁

Cât despre volan, este retapițat. Era destul de uzată pielea, când am cumpărat mașina. Faptul ca e gros mie unul îmi place (ca și feeling mai ales), acum nu știu, este peste pielea originală, nu este… nu prea mă pricep, dar e bine că așa învățăm. 😄

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.