Jump to content

Doresc sa imi cumpar un bmw F30/F34 320d. Pareri?


stefanh4nda

Recommended Posts

Salut!
Dupa cum ziceam in titlu, sunt interesat in achizitionarea unui F30 sau F34 GT din 2015. Sunt putin nehotarat in decizie deoarece nu sunt un asa zis “pasionat” si nu am prea multa experienta in domeniu. Asa ca am zis ca cel mai bine e sa intreb si sa aflu parerile voastre, dragi posesori de BMW. 
 

Ce motor recomandati? Din cateva searchuri pe net am ajuns la concluzia ca un 320d B47 cu o cutie automata ar fi alegerea potrivita. Am inteles ca masinile cu motoare 320d dinaintea anului 2015 (N47) sunt paguboase. Voi ce parere aveti?


La ce costuri de intretinere ar trebui sa ma astept, asa o medie pe an?
 

Voi ce probleme ati intampinat cu masina voastra dupa achizitionare?

Dupa parerea voastra, isi merita aceasta masina banii?

Va astept raspunsurile si va multumesc anticipat!

  • Facepalm 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, stefanh4nda said:


La ce costuri de intretinere ar trebui sa ma astept, asa o medie pe an?

-depinde de norocul fiecaruia
 

Voi ce probleme ati intampinat cu masina voastra dupa achizitionare?

-distributie

-egr, boala lor

Dupa parerea voastra, isi merita aceasta masina banii?

-ce bani ?!

Va astept raspunsurile si va multumesc anticipat!

-cu mare drag

Ca sfat, lasati lenea, puneti mana si cititi ca e forumul plin de info.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Detin F34, uita-te putin la thread-ul meu, sunt cateva costuri de intretinere prin el. 

Orice BMW intretinut cum trebuie, nu este ieftin. In mare, un 2.0, daca nu apar probleme cu adevarat costisitoare, nu depasesti 5000 lei pe an (revizie, asigurare, impozit).

Daca vrei B47, adica cel de 190cp, dat fiind faptul ca vrei 2015, asigura-te ca masina este produsa dupa Iunie 2015, adica sa fie LCI. Ce e produs inainte este N47. 

Ce buget ai pentru achizitie?

Ideal ar fi sa te urci in ambele, F30 si F34, mie nu-mi place absolut deloc feelingul din F30.

Pe langa asta, sunt masini diferite, platforme diferite. Eu am ales F34 din considerent spatiu, atat interior cat si portbagaj (spatiu si modul de deschidere, adica hatch).

 

Link to comment
Share on other sites

On 4/12/2023 at 10:29 PM, BMS921 said:

Ideal ar fi sa te urci in ambele, F30 si F34, mie nu-mi place absolut deloc feelingul din F30.

Pe langa asta, sunt masini diferite, platforme diferite. Eu am ales F34 din considerent spatiu, atat interior cat si portbagaj (spatiu si modul de deschidere, adica hatch).

 

Cum adica sunt masini diferite, platforme diferite? F34 nu e tot F30, doar ca e un sedan cu haion bombat?

Link to comment
Share on other sites

On 4/12/2023 at 6:55 PM, stefanh4nda said:

Din cateva searchuri pe net am ajuns la concluzia ca un 320d B47 cu o cutie automata ar fi alegerea potrivita.

Am inteles ca masinile cu motoare 320d dinaintea anului 2015 (N47) sunt paguboase. Voi ce parere aveti?

Ai concluzionat probabil o idee esentiala.

On 4/12/2023 at 6:55 PM, stefanh4nda said:

La ce costuri de intretinere ar trebui sa ma astept, asa o medie pe an?

Asta depinde de felul cum conduci.. /parerea mea.

On 4/12/2023 at 6:55 PM, stefanh4nda said:

Voi ce probleme ati intampinat cu masina voastra dupa achizitionare?

Nu am modelul cautat, dar B47 pare mai reusit decat N47; dar e si mai nou.

On 4/12/2023 at 6:55 PM, stefanh4nda said:

Dupa parerea voastra, isi merita aceasta masina banii?

Intrebarea o consider buna doar cand masina este noua. Pentru SH valoarea depinde de fostul proprietar, DAR/SI nu iti asuma ca a fost ingrijita ca la carte.

On 4/12/2023 at 6:55 PM, stefanh4nda said:

Va astept raspunsurile si va multumesc anticipat!

...cu, cat citesti mai mult cu atat vei afla mai multe..

(inginer.. forumul (platforma) asta e mai destepta decat celalalta..) 

Edited by bimmer90f30
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Salut, @stefanh4nda ar trebui sa zici si care este bugetul tau totusi.

Intretinerea :

Revizie la serv partenere BMW - 1300 lei completa (piesele cumparate separat nu prea depasesc 900 de lei pe original)

In rest te poti uita tu la pretul pieselor sa-ti faci o parere : un amortizor, un disc, astea care sunt consumabile.

Eu sunt posesor de F34(320D) LCI, am bagat 40k km in 2 ani. Ca probleme, imediat dupa ce am luat-o s-a dus galeria de admisie naibii (4000 lei alta noua la 110k km in bord) , si putin mai tarziu a crapat cutia de viteze(s-a rezolvat la BMW gratis). 

In rest sunt foarte multumit de masina si cum merge si mai ales de spatiu.  

 

Edited by Shep86
  • Surprised 1
Link to comment
Share on other sites

As spune ca e cam acelasi sasiu totusi. E bazat pe sasiul "chinezesc" al seriei 3, respectic cel long wheel base de F30. 

Suspensia si tehnologia e tot aia. Nu e un seria 5. 

PS: Intr-adevar nici F30 nu e vreo minune ca feeling, dar imi inchipui cum ar fi F34, cu platforma mai lunga si aspectul mai utilitar.

Edited by paul_e88
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.