Jump to content

Service recomandat dauna Casco


claudiu1892

Recommended Posts

Salut,

Astazi din pacate am fost implicat intr-un accident usor, rezultand daune la bara fata, aripa fata dreapta, si farul dreapta.

Reparatia o voi face pe Casco, cu regres - la Allianz, insa nu sunt hotarat la ce service sa merg pentru reparatie. Dat fiind faptul ca trebuie schimbat si farul, as alege o reprezentanta BMW. Dar care? Am auzit numai pareri nasoale despre toata cand vine vorba de reparatii gen tinichigerie... 

Locuiesc in Bucuresti.

 

multumesc

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

Salut,

Mie tinichigeria mi-a iesit chiar bine la BMW Cobalcescu, arunca un ochi in thread-ul meu "Dosar dauna Euroins". Gasesti acolo multe detalii. Problema e ca se misca atat de greu...vai, mama. Ca idee, anul trecut in Noiembrie aveau un singur tinichigiu si un singur vopsitor...in tot service-ul 😱.

Iti recomand reprezentanta deoarece au anumite standarde de reparatie si daca sunt depasite nu stiu ce criterii, schimba piesele avariate, nu le repara. Adica eu personal, as astepta o perioada de timp dupa o piesa/aripa/bara sa-mi fie inlocuita decat sa am 1cm de kit pe caroserie...

P.S Eu vorbesc de Bucuresti, nu stiu daca detaliile oferite te ajuta pentru ca nu stiu de unde esti.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, BMS921 said:

Salut,

Mie tinichigeria mi-a iesit chiar bine la BMW Cobalcescu, arunca un ochi in thread-ul meu "Dosar dauna Euroins". Gasesti acolo multe detalii. Problema e ca se misca atat de greu...vai, mama. Ca idee, anul trecut in Noiembrie aveau un singur tinichigiu si un singur vopsitor...in tot service-ul 😱.

Iti recomand reprezentanta deoarece au anumite standarde de reparatie si daca sunt depasite nu stiu ce criterii, schimba piesele avariate, nu le repara. Adica eu personal, as astepta o perioada de timp dupa o piesa/aripa/bara sa-mi fie inlocuita decat sa am 1cm de kit pe caroserie...

P.S Eu vorbesc de Bucuresti, nu stiu daca detaliile oferite te ajuta pentru ca nu stiu de unde esti.

Salut. Merci, am citit threadul. Observ ca la reconstatare la reprezentanta ti-au recomandat schimbarea casetei de directie? De ce oare? Te-a lovit in roata? Intreb pentru ca si la mine a fost impact in roata, practic ea preluand mare parte din impact, altfel cred ca iesea mai rau.

Cat despre Cobalcescu, am avut 2 daune la ei, la fosta masina. S-au miscat relativ repede, si destul de profi, asta era prin 2021. Insa la ultima dauna mi-a crapat vopseaua la 3 luni dupa ce am revopsit bara fata. Sincer, nu stiu ce sa zic despre ei :)). 

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, claudiu1892 said:

Salut. Merci, am citit threadul. Observ ca la reconstatare la reprezentanta ti-au recomandat schimbarea casetei de directie? De ce oare? Te-a lovit in roata? Intreb pentru ca si la mine a fost impact in roata, practic ea preluand mare parte din impact, altfel cred ca iesea mai rau.

Cat despre Cobalcescu, am avut 2 daune la ei, la fosta masina. S-au miscat relativ repede, si destul de profi, asta era prin 2021. Insa la ultima dauna mi-a crapat vopseaua la 3 luni dupa ce am revopsit bara fata. Sincer, nu stiu ce sa zic despre ei :)). 

Da, conform manual de reparatie, orice impact in oricare dintre rotile fata, atrage recomandarea de schimbare a casetei de directie. Doar ca la mine nu a fost sa fie si nici n-am mai avut rabdare pt alte incercari 😁

Tu facand-o pe casco cu regres, cel mai probabil o sa ti-o schimbe si apoi se vor balacarii intre ei.

Sper sa nu fie si la mine cazul sa-mi crape vopseaua :))) 

Edited by BMS921
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Reprezentanta clar in cazul tau. Ai garantia ca piesele inlocuite sunt originale. Acum, legat de recomandari la care reprezentanta, e greu de spus. Si de ce zic asta? Pentru ca se tot schimba vopsitorii, tinichigii etc. Degeaba am avut eu o experienta buna la Filaret acum 4 ani, daca de atunci pana acum s-au schimbat oamenii de acolo… si in cazul asta, meseriasul face diferenta.

 

ps. As merge pe Cobalcescu cum a zis colegul de mai sus, experienta lui fiind recenta… sau Otopeni cum a sugerat alt coleg.

Edited by DJ Allexinno
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

La otopeni am revopsit si eu de 2 ori,per total ok,nu sunt diferente de nuanta,nu sunt lufturi in plus..in soare totusi se mai vad 2 3 puncte unde nu a fost bine pregatita.(slefuita)

la tinichigerie nu stiu,n am avut nevoie.

si la filaret am vazut de curand,cateva elemente revopsite,aratau bine,dar inauntru.Cand o scoti in soare,e altceva,se vede orice..

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, wolf20 said:

La otopeni am revopsit si eu de 2 ori,per total ok,nu sunt diferente de nuanta,nu sunt lufturi in plus..in soare totusi se mai vad 2 3 puncte unde nu a fost bine pregatita.(slefuita)

la tinichigerie nu stiu,n am avut nevoie.

si la filaret am vazut de curand,cateva elemente revopsite,aratau bine,dar inauntru.Cand o scoti in soare,e altceva,se vede orice..

Merci, Allianz mi-au dat la înlocuit toate piesele afectate, inclusiv bara care este doar stearsa putin.
Ar trebui sa fie mai usor de vopsit, nemafiind nevoie de șlefuire.

Initial credeam ca se poate repara aripa, dar cica e de aluminium si nu merge. 
 

Am facut programare si la Bavaria si la Cobalcescu pentru 25 apr. O sa ma hotărasc saptamana viitoare unde merg.

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, claudiu1892 said:

Intre timp am observat un huruit care pare ca vine de la roata/rotile din fata, in special pe decelerare, pe la 50/60kmh. Inainte de accident nu se auzea. Ma gandesc ca s-a stricat si vreun rulment sau ceva.

 

Atașez si cateva poze cu urmările accidentului.

Sarbatori Fericite!

IMG_1541.jpeg

IMG_1506.jpeg

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut, intre timp am dus masina in service (Cobalcescu) si e gata devizul incluzand si reconstatarea.

Se propune a fi inlocuite janta, aripa, farul, un brat de la directie si caseta de directie (nu exista semne ca ar fi afectata, dar asta recomanda BMW in caz de lovitura in roata).

Astept acum raspunsul de la asigurator si incepe reparatia.

Intrebare: stie cineva daca am dreptul oare sa solicit piesele inlocuite (in special caseta de directie si janta)?. As face asta in primul rand sa ma asigur ca ei chiar vor schimba piesele afectate.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, claudiu1892 said:

Salut, intre timp am dus masina in service (Cobalcescu) si e gata devizul incluzand si reconstatarea.

Se propune a fi inlocuite janta, aripa, farul, un brat de la directie si caseta de directie (nu exista semne ca ar fi afectata, dar asta recomanda BMW in caz de lovitura in roata).

Astept acum raspunsul de la asigurator si incepe reparatia.

Intrebare: stie cineva daca am dreptul oare sa solicit piesele inlocuite (in special caseta de directie si janta)?. As face asta in primul rand sa ma asigur ca ei chiar vor schimba piesele afectate.

Multumesc

S-ar face asa ceva intr-o service BMW ? 

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, claudiu1892 said:

Salut, intre timp am dus masina in service (Cobalcescu) si e gata devizul incluzand si reconstatarea.

Se propune a fi inlocuite janta, aripa, farul, un brat de la directie si caseta de directie (nu exista semne ca ar fi afectata, dar asta recomanda BMW in caz de lovitura in roata).

Astept acum raspunsul de la asigurator si incepe reparatia.

Intrebare: stie cineva daca am dreptul oare sa solicit piesele inlocuite (in special caseta de directie si janta)?. As face asta in primul rand sa ma asigur ca ei chiar vor schimba piesele afectate.

Multumesc

In cazul meu, cand am avut dosarul de dauna, reparatie facuta la BMW Cobalcescu, asiguratorul a solicitat pentru fiecare piesa data spre inlocuire poze cu piesa noua montata pe masina alaturi de cea avariata langa masina si apoi poze cu piesa veche care a fost distrusa. Ca idee, pentru janta, au solicitat poze cu ea sparta efectiv, distrusa cu ciocanul/barosul sau taiata cu flexul. 

Pe mine m-au intrebat cei din service daca vreau sa iau piesele, daca am ce sa fac cu ele dar inca nu observasera solicitarea dovezii de distrugere. Asa ca, lesne de inteles ca nu am luat nimic dar am pozele cu ele distruse. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa te asiguri ca ti au schimbat o, poți cere sa vezi piesele vechi, implicit pe cele noi montate pe mașina. 
 

Daca vrei piesele vechi efectiv sa le ai de rezerva sau sa le vinzi, poți încerca sa vorbești cu consilierul, implicit sa înțeleagă ca i dai si tu ceva, daca te ajuta sa ti păstreze caseta de direcție sau jantele. 
 

Oricum piesele le iau baietii, in caz de nu se distrug si nu le ia nici proprietarul, mai ales la piese care sunt “bune” . 
 

Depinde de asigurator si inspectorul care se ocupa de dosar, unii cer distrugerea pieselor vechi, altii nu, nu prea ai cum sa controlezi treaba asta. 
 

De exemplu pe Casco nu prea se cere asta, pe RCA se cere mai mult. 

 

Daca îți zic din start ca nu-ti dau piesele vechi si ești nervos pe ei si nu ai cu cine sa te înțelegi, le spui ca vrei sa le vezi distruse, iar daca nu vor, faci o reclamatie la asigurator. 
 

Ia-le pe rând si vezi ce rezolvi. 

 

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

e chiar simplu sa vezi daca au schimbat caseta asta in conditiile in care accepta asigurator ,dai scutul jos si cauti un part no cu o data fabricatie , zic sa nu o mai dai in paranoia , imp e sa-ti iei masina reparata bine si in cel mai scurt timp .

Edited by Myx
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc!

Asiguratorul a acceptat toate propunerile facute de cei de la service, inclusiv inlocuirea casetei de directie (aprox 15000lei),si modulelor farului care costa impreuna vreo 4000lei (desi nu stiu cum au fost afectate, pentru ca doar capacul de la far e putin fisurat) iar devizul ajunge undeva la 45.000 lei (fara TVA).

Intr-adevar, piesele inlocuite se distrug, si nu pot fi predate asiguratului, asa ca ma voi multumi cu dovada ca cele vechi au fost distruse.

Abia acum reparatia, mai am de asteptat ceva...

Concluzia insa este ca daca nu aveam Casco era jale... Cel care m-a lovit are asigurare la Euroins.

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, claudiu1892 said:

Va multumesc!

Asiguratorul a acceptat toate propunerile facute de cei de la service, inclusiv inlocuirea casetei de directie (aprox 15000lei),si modulelor farului care costa impreuna vreo 4000lei (desi nu stiu cum au fost afectate, pentru ca doar capacul de la far e putin fisurat) iar devizul ajunge undeva la 45.000 lei (fara TVA).

Intr-adevar, piesele inlocuite se distrug, si nu pot fi predate asiguratului, asa ca ma voi multumi cu dovada ca cele vechi au fost distruse.

Abia acum reparatia, mai am de asteptat ceva...

Concluzia insa este ca daca nu aveam Casco era jale... Cel care m-a lovit are asigurare la Euroins.

reprezentantele fac totul ca in manual , de asta fug toti asiguratorii ca de dracu de ele , unii ca euroins n-ar fi platit asa ceva nici in perioada de functionare , probabil ca nici alti asiguratori. In genere pretul asigurarilor, Casco e umflat si de aceste costuri . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.