Jump to content

F21 M140i


PzKpfW

Recommended Posts

Masina are suspensie fixa, nu ma intereseaza fitmentul, cum s-a zis image.png.008d054f933dfbd167edc692173a53c1.png

Asta e si "durerea" mea cu suspensia stock, nu ma pasioneaza fitment nu merg pe circuit, mai degraba pun B12 si  banii ramasi pana la B16 ai redirectionez spre un LSD. Dar cum am zis pt moment mai merg asa si studiez ce alte optiuni mai sunt mai ales ca repet nu vreau sa cobor masina.  Culmea pare ca exista si varianta "M performance" 

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, alex230ro said:

Masina are suspensie fixa, nu ma intereseaza fitmentul, cum s-a zis image.png.008d054f933dfbd167edc692173a53c1.png

Asta e si "durerea" mea cu suspensia stock, nu ma pasioneaza fitment nu merg pe circuit, mai degraba pun B12 si  banii ramasi pana la B16 ai redirectionez spre un LSD.

Vise la lsd pt diferenta de suspensie😀

Si ce sa faci cu lsd daca vrei confort

Capra si varza ….

Fixa suspensia pe inaltime, ai buton pt “taria” amortizoarelor?

 

Link to comment
Share on other sites

LSD=ul e cam 2200 eur, B12 e 700 eur( ma rog Eibach)  B16 ma tot plimb pe diverse siteuri si pare sa fie catre 2000 eur.Vise sau asta ramane de vazut, buton de tarie sa fac ce cu el daca din start vad in descriere 

Bilstein B16 :

 

Bilstein B16 coilover with the mechanical 1 way adjusting system (rebound / bump) offers the best way to modify the vehicle behaviour following your needs.

The even front and rear height can go from -30 mm to -50 mm with a 20 mm mounted threaded area. This offers an high flexibility and customization.

 

cu ce ma ajuta taria daca eu scad garda la sol ? Adica ok va fi mai confortabila pe denivelari dar clar nu o sa pot intra pe unele strazi, drumuri, am luat masina sa merg cu ea nu pentru fitment sau track. LSD as pune pentru ca am avut pe E30 si este foarte util in conditii de aderenta scazuta ( ud sau iarna ), poate la iarna vreau sa urc la cota 1400 🙂 

Putem sa discutam pana maine e clar ca avem opinii diferite si e normal , inteleg ideea de B16 dar pentru mine personal nu are sens avand in vedere ca , cu B12 fac cam tot ce imi doresc eu .

edit: am pus preturile doar pt piese deoarece la manopera sa zicem ca am "discount" .

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Tzitzicat said:

Si ce sa faci cu lsd daca vrei confort

Înțeleg ce zice @alex230ro. Mașina poate fi deranjantă pe suprafețe denivelate. Eu nu am prea mers cu ea pe așa ceva pentru că am ieșit în majoritatea cazurilor de plăcere. Și cum am menționat, pe curbe este foarte bună suspensia actuală.

LSD-ul e bun cam la orice mașină cu tracțiune spate, cu atât mai mult la una ca asta. Oferă mai multă predictibilitate și control. Părerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Saptamana trecută, trecut linia lui 41 la Cașin dat talpa - în ecopro, eram la 1200 ture a 2-a parca "talpa"= acceleratie mai hotărâtă nu kick down și spre cuprinderea mea a dansat de spate practic am avut acceleratie 1200-3800 4000 rpm în mod ecopro, sincer nu îmi explic anvelopele sunt 2021 pe Cheia am intrat mai decis în ceva viraje și da pe ace de par tot clipea controlul tracțiunii. Pe scurt eu am așa drumuri de oraș: aici merg ecopro, apoi avem diverse vacante weekenduri - aici aș merge confort și sport pe zonele "plăcute" gen Cheia, Praul Rece, Transalpina .Ce aș dori:

-suspensie care sa nu zgâlțâie la denivelările care le întâlnesc în oraș și care sa nu fie mai joasa vs ce este acum pe masina

-LSD putem spune ca e un moft 🙂 

PS: am urcat în Poiana și cota 1400 cu E30 cu LSD pe zăpadă destul de mare cam 20cm adică evident cu gume dedicate de iarna.As zice ca ar fi plăcut de urcat dinspre Râșnov spre Poiana cu LSD și un pic de zăpadă 😄 

Nu stiu pana la urma cred ca am mai îmbătrânit și eu , treaba e ca B58ul asta împinge ceva de speriat.

Edit: nu este problema banilor în mod special , problema e ca trebuie "autorizație" când am zis soției ca vreau sa schimb suspensia nu a fost extrem de fericita :)) așa ca trebuie sa am maaaare grija pe ce și cum cheltui banii.😆

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Bun, am avut ceva indoitori , unele mostenite unele capatate fix in prima zi, rezolvate in proportie de 99% la Turbocon, au facut treaba buna , acum sa vad unde ajung pentru ceva"detailing" exterior nu caut avioane ceva basic as vrea gen spalare mai profi 🙂 .

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
13 hours ago, alex230ro said:

Da o sa fie interesant, tocmai am descoperit ca masina e "gazata" pe capota plafon plus toata partea dreapta .Pare vopsea de marcaje rutiere .

Salutare,

Du-te initial la o spalatorie de cartier si lasa spuma activa sa actioneze 10-15 min, pana dizolva substanta.

Apoi data cu presiune. Daca tot nu iese asa, alcool izopropilic. Daca nu, Mircea de la Perfect Finish 🙂

Link to comment
Share on other sites

Da , pare ca asta e solutia decontaminare cu argila plus eventual polish si ceva ceramica, am gasit ceva baieti pe langa mine care zic ca pot rezolva .Aia e aia e  :)) am testat cu spuma ceva sonax ( ma rog e pt insecte) daca dai usor cu unghia si apa pare sa "iasa" dar sunt nspe mii de puncte baietii cu care am vorbit ziceau ca iese cu argila .

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alex230ro said:

Da , pare ca asta e solutia decontaminare cu argila plus eventual polish si ceva ceramica, am gasit ceva baieti pe langa mine care zic ca pot rezolva .Aia e aia e  :)) am testat cu spuma ceva sonax ( ma rog e pt insecte) daca dai usor cu unghia si apa pare sa "iasa" dar sunt nspe mii de puncte baietii cu care am vorbit ziceau ca iese cu argila .

Pentru polish, vezi sa nu te duci la oricine, ca risti sa o faci sa arate ca un ocean plin de valuri.

Nu o sa scriu aici recomandari la cine sa te duci,ca sa nu fac reclama, sigur gasesti singur pe net - un polish basic + ceara facute profi costa undeva la 300+ eur.

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

In final toata schema s-a lasat cu polish 2 pasi si protectie ceramica, intre timp am mers in concediu ocazie cu care am trecut de 60k km,vacanta am facut-o in tara prin zona Avrig apoi prin zona Baia de Fier pentru ca in final sa ajung in Vama Veche, asadar am mers pe toate tipurile de drum ( Transalpina,autostrazi, Valea Oltului ) .Nu am facut consumul dar asa "ochiometric " pare sa fie pe la 10-11% mers in toate stilurile de la "sport" pana la "cuminte" ,e greu de tot sa nu mergi mai "sportiv", masina sta bine pe sosea desi acum inteleg ce zice lumea de instabilitatea spatelui . Motorul pare sa aiba momente intre 1600-1800 rpm unde da "in nas" mai ales "la rece"  (am "simit" de 4-5 ori asta)  probabil si am mai avut 2 momente cand ,stand pe loc la relanti unde turatia a "cazut" la 400 rpm ca apoi sa isi revina  .O sa vad cand am timp sa ajung la ceva service pun o diagnoza sa vad daca apar erori, treaba cu 1600-1800 rpm din ce tin minte e de la vanos, sa vad care din ele exact, caderea de turatie nu imi e clar sincer de unde vine stiu ca la M54 aveam la fel de 4-5 ori pe an ceva asemanator cand relantiul o lua razna .

Link to comment
Share on other sites

100 OMV / Petrom 🙂  si cred ca odata Rompetrol o sa bag si 95 sa vad daca se schimba ceva . Sau incerc si de la Mol , pe vremuri avea benzina buna .

Ma bazez cumva si pe ce spune colegul aici 

 

boala lor domne  🤣

Oricum verific toata treaba si daca e la revizie schimb actuatoarele.In cazul meu nu este pierdere de putere asta e clar .Ma rog posibil sa "caut" si eu prea multe "probleme" 

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Am facut si un "consum"  alimentat Constanta, venit pe autostrada destul de tare ma rog primii 10 km legal apoi  la viteze peste cea legala dar cat sa raman cu permis , cateva reprize catre zone unde as fi ramas fara permis, plus cativa km in Bucuresti  . 251.9 km cu 29,4 litri = 11,67 . 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.