Jump to content

Noul BMW Seria 5 - G60


edit

Recommended Posts

Posted (edited)
2 hours ago, WIN60 said:

E mai comfortabil 275/30 decât 245/40? 
 

:))

 

Intreb ca mi au ajuns jantele de 19 de pe E60 :)))

Nu intekeg intrebarea, WIN.

nu pricep daca faci misto 🙂

49 minutes ago, sskkaa said:

@edit @Viper05 stiu cum se calculeaza talonul... relax... 🤣

Arata fain cu jante pe 20/21 dar la clasa asta vrei si ceva comfort... iar 35 din maxim 275 as zice, ca nu cred ca sare mai sus anvelopa spate in latime... e putin, zic eu.

 

Golanule, tu azi ai cotrobait netul sa vezi ce inseamna 35-ul ala 🙂

 

Anyway, eu daca imi iau batmobile-ul ala, primul lucru pe care il fac este o romaneasca.

Direct ii dau anvelopele jos si ii pun 255/40 pe fata si 295/35 spate. Cu jante ei de 20 cu care o sa vina.

Din 2 considerente, unul fiind rotile prea mici in diametru pt volumul ala de masina lunga, inalta si lata. Asta e problema perpetua la bmw, exceptand noul seria 7, X7 si cred ca si XM (la asta nu m am uitat ce roti are).

245/40R20 fata cu 275/35r20 spate are noul E, care are dimensiunea lui G30.

Eu pe A6 am 255/40R20 pe toate colturile, tot dimensiune de masina ca G30. Adica roti cat X3 din generatia anterioara.

 

Al 2-lea considernet este ca, pt fata, jantele late de 8.5 sunt pt anvelope 255/40,  iar pt spate 10 inch latime sunt pt 295/35...tras de par 285/35.

Sau, daca suferi de un handicap sever, poti imperechea asa cum a facut bmw cu sasiul ala, cu latimea aia de jante si dimensiunea aia de anvelope

 

 

 

Edited by edit
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Nu făceam misto, încerc să mă mint singur, minte mă și tu.

din 245/40R18 pe toate 4, o să am 245/35R19 față cu 275/30R19 spate… cam clar ca o sa scadă confortul, sper nu prea mult ca nici asa nu era cine stie ce confort. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, WIN60 said:

Nu făceam misto, încerc să mă mint singur, minte mă și tu.

din 245/40R18 pe toate 4, o să am 245/35R19 față cu 275/30R19 spate… cam clar ca o sa scadă confortul, sper nu prea mult ca nici asa nu era cine stie ce confort. 

De ce ai facut asta? 18 pe E60 sunt echivalente  cu 19 pe F10 si G30, respectiv 20 pe G60.

E ca si cum ai avea acum de 21 pe G60. Prea mult.

245/40 e profil indeajuns de bun si care arata bine.

Nu luteai sa pui staggered pe 18 si sa ai 275/35R18 spate?

Link to comment
Share on other sites

Aveam 8J pe toate 4, voiam neapărat anvelope spate de 275.. nu am găsit nimic satisfăcător așa ca am luat style 128 cu 9J față și 10J spate (Am), iar dimensiunile din carte sunt acelea de care ți am zis..

 

Sunt curios cum se va simți mașina, dacă e prea rău, le vând și aia e.. le am luat noi jantele. 

Link to comment
Share on other sites

Între 350 lei buget și până la 2000 lei, poți lua ceva premium pe la 800-1000. 
 

 

1 hour ago, sskkaa said:

Chinezarii si ieftineli.gasesti pe la 4 500lei, anvelope medii 7 800lei, alea premium 1000+

Ai pus prea mult la chinezării:))

9 hours ago, Viper05 said:

cat face o guma de 275 pe 19?

 

Edited by WIN60
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Posted (edited)
On 3/20/2024 at 12:04 PM, sskkaa said:

 

Verdele asta mi se pare frumos tare la E. Cu black package care include si oglinzile negre. Si fara grila iluminata 🙂

Eu nu sunt cu jantele negre, mai exista fix la fel ca astea din video, diamond cut si in rest gri inchis. Interiorul alb...se vede mai bine la minutul 5:10.

Displayul pt pasager nu mi-ar fi de folos, insa altfel displayul central vine atasat de bord si nu integrat. Se vede mai bine la 4:30.  Iar restul bordului nu mai este din sticla. Trebuie bifat si displayul pt pasager astfel incat cockpitul sa arate la maximul din ce poate.

Si seria 5 arata bine de tot (trebuie vazut live pt a putea aprecia), insa in continuare plasez sub E, mai ales la interior. Au si ei un verde interesant cat si un visiniu. Ambele culori apar in video. Ce sa le fac daca ei se adreseaza doar celor 20-30% din piata, consumatori de electric sau hibrid?!

 

Fix la 7.15 plec intr-o delegatie la Constanta cu shafu'. E italian. O sa il intreb daca firma poate plati rate si intretinere la Purosangue. Ma voi amuza.

 

 

 

 

Edited by edit
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

am stat si eu azi in noul seria 5 in showroom si l-am butonat. nu l-am condus

mi se pare foarte foarte misto. venind de pe seria 3 mi s-a parut absolut enorm.pacat ca nu se ofera un 530i, 530e e mult peste bugetul meu, am 320i deja si parca as vrea ceva cu mai multa vlaga.

am fost si la mercedes sa vad un glc, not cool

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.