Jump to content

Schimbare ulei cutie automata ZF


Rulipe

Recommended Posts

Buna ziua,

Vreau sa schimb uleiul in cutie. O recomandare de vreun service din judetul HD sau împrejurimi? Masina este Jaguar dar am vazut ca e aceeași cutie ca la BMW (8HP45).

Poate imi recomandati si pe cineva serios care schimba distributia, si asta e in plan.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri !

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca sant in Deva in cel putin 2 locuri unde au aparat si fac schimb ulei cutie,cu distributia vb.cu ei,le dai date despre masina si iti spun daca se baga sau nu,de regula unde sant motoare la care se scchimba distributia mai greu sau cu dureri de cap service ul spune pas.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Buna ziua,

Revin cu rugămintea. Stie cineva vreun service mai serios prin HD sau împrejurimi? A zis mai sus Adrian ca sunt vreo 2 serviceuri prin Deva dar nu a dat vreun nume sa stiu cu cine iau legatura.

Multumesc,

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ADRIAN HD said:

Prestige detailing service deva,pe varianta,exact peste drum de Dedeman,in spate la petrom.Alice Grem impex,putin mai la vale,langa spitalul veterinar ala mare,inainte de Socar.

Mersi. La Prestige astept raspuns si al 2-lea a spus ca nu da garantie pentru cutie.

Link to comment
Share on other sites

S-a contrazit singur, ca nu are ce ii trebuie pentru distribuție, ca nu poate face lucrarea, nu poate da garanție.

Nu stiu 100% la ce s-a referit (cutie sau motor).

Momentan s-a primit o oferta de 8600 lei, acceptabila ca si pret 

Link to comment
Share on other sites

8600 lei mi se pare enorm... un schimb de ulei cu kit original ZF ar trebui sa coste pana in maxim 2500-3000lei, cu metoda gravitationala.

E un pic mai departe de tine, dar iti pot recomanda sa faci un drum ( de aprox 190km ) pana langa Oradea, la AUTOTUSYAN ( ii gasesti pe google maps ) ( au si canal de youtube pentru mai multe informatii/impresii ) si fac in mare parte doar BMW si gama VAG ( Porsche, Audi, VW, Skoda, Seat ).

Link to comment
Share on other sites

On 7/15/2023 at 5:23 PM, Rulipe said:

Buna ziua,

Vreau sa schimb uleiul in cutie. O recomandare de vreun service din judetul HD sau împrejurimi? Masina este Jaguar dar am vazut ca e aceeași cutie ca la BMW (8HP45).

Poate imi recomandati si pe cineva serios care schimba distributia, si asta e in plan.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri !

distributia era inca din primul post, numa ca a fost sarita la citire.

 

de aia si a zis omul ca nu ii da garantie, evident pe distributie.

Link to comment
Share on other sites

Te duci la Arad la Ubydeal pentru schimb ulei cutie si la Optimal service tot in Arad pentru distributie care lucreaza bine si numai cu piese originale bmw.

 

L.E acu am vazut ca cei de la optimal schimba si ei uleiul in cutie deci le faci pe amandoua la ei si dau si garantie.

Edited by tzucul
Link to comment
Share on other sites

Salutari,

Ca sa nu mai citez mai sus, da pretul de 8600 era cu distributie(piese originale) si schimb ulei prin metoda flush.

Oricum după scoruri de 16000 lei distributia plus 6000 lei ulei cutie la reprezentanta, pretul asta pare chilipir, asta ca sa mai radem putin.

Pana la urma am gasit ceva mai local in care am incredere si se rezolva.

Multumesc tuturor pentru sugestii si o sa tin minte si restul service-urilor, mai ales ca am si o cutie 6HP care sughita serios.

O seara frumoasa,

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.