Jump to content

BMW E90 320D 163 CP


03Valentin92

Recommended Posts

Salutare am si eu o problema cu e90 ul meu , imi apare eroare abs dtc plus presiune roti , dar nu e numai asta  , cand apar erorile astea si accelerez mi se stinge navigatia , lumina din interior , si vitezometru  o iau razna , ma puteti ajuta va rog frumos !

Edited by 03Valentin92
Link to comment
Share on other sites

Prietene, m-ai prins pe subiect... am aceeasi problema  si o analizez de aproape 10 luni
Recent s-a rezolvat "de la sine"
Erorile alea sunt semnale sau pulsatii care iti dau un ECU si ii da peste cap toate sistemele

Din cate am citit eu poate fi din mai multe cauze avand mai multe simptome

1 - Borna + (plus) din panoul de sigurante de sub bordul masinii

2- Senzorii de presiune din roti

3- Senzorii ABS de la roti

4- Inelele de pe planetare

5- Calculatorul pompei ABS

6- Borna slaba baterie

7- Mufa ECU corodata

8- Spira din volan

9- Geometrie roti

La mine a fost un simplu cablu care venea din spatele masinii (banuiesc ca era de la senzorii ABS) si care era putin taiat... Imi picura apa pe el din cand in cand (am avut o problema la instalatia de racire a motorului si picura apa intr-una) si imi facea "scurt".

Aceleasi simptome ca tine am avut si eu, minus navigatia care se stingea... deci la tine cel mai probabil este borna "+" de la tabloul de sigurante (o problema bine stiuta la e90)
Sunt chiar si kit-uri originale pe internet (150-250 lei) cu care poti sa rezolvi problema asta, pentru ca BMW a avut un recall la toate modelele de e90, exceptie cele din 2006
Iti trebuie o presa hidraulica pentru cabluri care costa peste 300 lei.

Bafta!

f66cfe034591a962fe34b0560816.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ai verificat încărcarea? Vezi cât e în momentul când apar simptomele, că mai mult ca sigur e peste 15V și din cauza asta intră în rol protecția la supretensiune a modulelor, acestea sunt decuplate și apar erorile estea. Am avut această experiență și după schimbarea releului de încărcare totul a fost ok.

Link to comment
Share on other sites

On 8/10/2023 at 10:59 PM, Lancer said:

Ai verificat încărcarea? Vezi cât e în momentul când apar simptomele, că mai mult ca sigur e peste 15V și din cauza asta intră în rol protecția la supretensiune a modulelor, acestea sunt decuplate și apar erorile estea. Am avut această experiență și după schimbarea releului de încărcare totul a fost ok.

Bravo! Am uitat de releul de la alternator. Si el poate sa dea simptomele astea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.