Jump to content

Sfat achizitie carlig remorcare X3 G01


goangaus

Recommended Posts

Salut,

As avea nevoie de un sfat pentru achiziția unui carlig de remorcare pentru un X3 30i G01 an fabricație 2020.

De la reprezentanta am oferte de 3700 ron cârligul fix + 1700 ron instalația electrica și 6700 ron cârligul rabatabil electric + 1700 ron instalația electrica, deși aici nu sunt sigur ca am primit oferta corecta, sa fie același preț ca la cârligul fix. Preturi fara montaj.

Preturile sunt foarte mari, cel puțin pentru varianta fixa care nu are cine știe ce tehnologie iar variantele non originale costa undeva în jur de 2000 ron cu tot cu instalație electrica. Problema este ca am primit recomandări de la o persoana de incredere sa montez doar în reprezentanta pentru ca pot apărea probleme pe parte electrica.

Legat de cârligul electric am citit aici o grămadă de probleme cu el, înțeleg ca se strica foarte ușor și nu poate fi reparat, nu știu acum dacă este vorba doar de modele mai vechi sau problema este încă prezenta și la modelele noi. 

Cârligul îl voi folosi în principal pentru un suport de biciclete, am avut pe vechea masina și este mult mai practic decât sinele de montat pe plafon, mai ales ca am ceva probleme cu spatele și nu e indicat sa ridic singur bicicleta deasupra capului.

Acum întrebările:

1. Sunt probleme cu senzorii de parcare spate dacă instalez cârligul fix și nu am nimic montat pe el?

2. A montat cineva carlig în zona Bucuresti în afara reprezentantei și este totul ok, imi puteti recomanda locatia?

3. Am găsit destule oferte de carlig rabatabil SH dar nu știu cum sa verific dacă este funcțional și ce part no sa aibă, sunt mai multe compatibile cu G01. Apropos, din reprezentanta mi-au spus ca nu au voie sa-mi dea part numberul. No comment.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mi se pare absurd pretul dar nu ma pricep ce implica.

image.png

ce pot spune ca cel de pe G30 e scump si ca optiune de fabrica. Deci sigur implica ceva. Daca-l dai la 1.200 euro in germania... Nu cred ca-l vor instala fara macar 2.000 dupa.

Cat despre cat romani, au carlig pe BMW? Probabil sub 1% fata de germania.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ciprian01 said:

Sunt multe variante aftermarket de carlig, gasesti inclusiv Wesfalia care cred ca este producatorul carligelor OEM, dar reprezentanta nu monteaza asa ceva si posibil sa pierd garantia, mai ales ca sunt multe alte repere necesare in afara de acel carlig. Exista un modul separat de carlig altfel care sa sesizeze folosirea carligului si sa dezactiveze senzorii de parcare spate si franarea de urgenta spate, altfel nu se poate merge. Si sa faci asta din meniu mereu enable/disable e cam neplacut.

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, daddy0307 said:

Ăla e cel original rabatabil.

Am avut pe E60. Nu l am folosit niciodată dar l am reparat o data. I se rupsese celebra roata dințată din mecanismul interior.

Asta mi se pare noaptea mintii, la pretul ala cum sa proiectezi un mecanism de rabatare de plastic pentru o piesa asa grea. Sau poate este gandit sa se strice, alta explicatie nu am.

Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2023 at 9:43 AM, goangaus said:

Acum întrebările:

Cred ca ai gasit raspuns la toate intrebarile. Despre costuri sau fragilitate, desigur ca ai dreptate. Mare lucru nu ai ce face; asta e la BMW.

Suport de biciclete, chiar si 3, se poate cumpara si se ataseaza lejer pe spatele masinii si fara ajutorul vreunui carlig..

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Adica cu piciorul? Ce pedala? Nu stiu unde si daca exista optiunea asta si pe ce masini... Nu mi-e clar in ce pachet intra. Masina mea are si comfort access si electric tailgate si nu am idee daca are senzor pentru picior. Dar oricum eu nu am reusit sa ma prea inteleg cu acel senzor. De fiecare data cand am incercat fie am esuat fie se gandea 2 secunde si era enervant. Apesi pe buton si game over.

 

Link to comment
Share on other sites

Da. Ma refer la senzor. Daca e optiunea de comfor access are si senzor de picior.  Cica nimeni nu reuseste din prima. 🙂 

Acum daca ai carlig de remorcare pierzi senzorul ca sunt cam un acelasi loc.. cel putin asa am auzit. La mine va veni cu carlig. Deci win some lose some. As fi vrut amandoua. Carlig nu o sa folosesc decat pt bicicletele copiilor daca.. daca va fi nvoie. Momentan incap intregi in portbagaj :))

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, bimmer90f30 said:

Cred ca ai gasit raspuns la toate intrebarile. Despre costuri sau fragilitate, desigur ca ai dreptate. Mare lucru nu ai ce face; asta e la BMW.

Suport de biciclete, chiar si 3, se poate cumpara si se ataseaza lejer pe spatele masinii si fara ajutorul vreunui carlig..

 

Daca te referi la cele ce se agata de hayon parca nu am curaj sa pun 3 biciclete acolo, ~ 50 kg. A folosit cineva un astfel de suport?

On 10/1/2023 at 2:04 PM, daddy0307 said:

Mai degrabă unul rabatabil SH decât să dai prețul absurd cerut de Bavaria.

Caută pe real oem part number.

De ex

https://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=TY51-EUR-12-2019-G01-BMW-X3_30iX&diagId=03_4354

Corect dar cine monteaza partea electrica cu modul pentru carlig si tot cablajul necesar? Reprezentanta monteaza doar noi, service-urile independente BMW nu se baga la retrofituri, cel putin din ce am intrebat pana acum, iar cei specializati in montaj carlige monteaza doar instalatii electrice universale, nu module si alte chestii specifice BMW.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, goangaus said:

Daca te referi la cele ce se agata de hayon parca nu am curaj sa pun 3 biciclete acolo, ~ 50 kg.

Nu am folosit dar sunt pe cale de a lua unul SH la un pret bun dar sa fie un fabricant cu reputatie ca Thule...

E drept ca o sa pun o bicicleta de adult si una de copil pentru inceput.. dar intelegi ideea; nu cred ca o sa ajungi sa dai pe un suport de biciclete cat dai pe un carlig pentru bmw.. + suportul aferent/dedicat.

Nu prea am auzit la stiri "biciclete risipite pe autostrada din cauza suportului" sau macar a neglijentei.. mai ales in zilelea astea cand nu poti sa tragi un partz si sa nu apari cel putin la stirile de senzatie!

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Bicicletele nu vor cadea dar nu stiu daca nu cumva hayonul sau balamalele hayonului vor avea de suferit. Sa nu mai spun ca nu mai poti deschide portbagajul cu ele montate, ceea ce e cam nasol. Apoi acele suporturi acopera numarul si stopurile si nu prea sunt ok, posibil sa ne luam amenzi.

Suportul de plafon este mult prea solicitant pentru spate, eu am si ceva probleme, deci pica. 

Tot cel pe carlig e cel mai comod, ai si numar suplimentar si stopuri, dar nu-mi imaginam ca e asa o aventura sa montez un amarat de carlig. Va tin la curent.

Edited by goangaus
  • Crying 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.