Jump to content

Bmw seria 5 INFO


Recommended Posts

Buna ziua tuturor , de curând am achiziționat un bmw seria 5  motor 2.0 biturbo 231 CP din 2019! Mașina are undeva la 100.000km și de curând zilele acestea coboream o pantă și când am ajuns pe drept am primit un mesaj pe display cum ca uleiul meu este la minim și ar trebui sa completez 1L ! Am sunat la bmw sa îmi fac o programare sa o verifice și după ce le-am povestit toată întâmplarea aceasta au spus ca nu e nimic anormal și doar dacă găsesc ulei sub mașina sau mai pățesc asta peste o sapt,doua sa merg la ei ! Păreri ? 

Link to comment
Share on other sites

@Balazs Lorand trebuie sa te obisnuiesti cu ideea ca nu este neobisnuit, pentru un motor modern (indiferent de producator), sa consume ulei. Cauzele sunt multiple si au legatura atat cu proiectarea motorului, cat si cu istoricul de intretinere al acestui - mai ales atunci cand nu esti primul proprietar al masinii.

Este necesar sa verifici frecvent nivelul uleiului si sa completezi atunci cand este necesar. Monitorizeaza si consumul de ulei; o valoare prea mare poate indica o defectiune. De asemenea, este necesar sa utilizezi un ulei recomandat de BMW, iar intervalele de schimb sa nu depaseasca in niciun caz 15.000 Km (in mod ideal, chiar si mai putin decat atat, in functie de regimul de utilizare).

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Balazs Lorand said:

Nu am jojă , am completat cu ulei, dar de ce a scăzut uleiul la minim asta ma interesează pe mine ! 

Vrei sa punem pariu ca ai joja? Ai motor b47 are joja in dreapta spate cum te uiti din fata

Scade uleiul ca mai consuma si masina ceva ulei, ori nu am pus la revizie cat trebuie...

Ori daca faci intervale prea lungi de service ...

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, branevl said:

Vrei sa punem pariu ca ai joja? Ai motor b47 are joja in dreapta spate cum te uiti din fata

Scade uleiul ca mai consuma si masina ceva ulei, ori nu am pus la revizie cat trebuie...

Nu are jojă mașina , doar electronic din bord pot sa verific uleiul ! Poate modelul tău o fi având dacă e din 98’ !

17 minutes ago, FiveThreeFive said:

@Balazs Lorand trebuie sa te obisnuiesti cu ideea ca nu este neobisnuit, pentru un motor modern (indiferent de producator), sa consume ulei. Cauzele sunt multiple si au legatura atat cu proiectarea motorului, cat si cu istoricul de intretinere al acestui - mai ales atunci cand nu esti primul proprietar al masinii.

Este necesar sa verifici frecvent nivelul uleiului si sa completezi atunci cand este necesar. Monitorizeaza si consumul de ulei; o valoare prea mare poate indica o defectiune. De asemenea, este necesar sa utilizezi un ulei recomandat de BMW, iar intervalele de schimb sa nu depaseasca in niciun caz 15.000 Km (in mod ideal, chiar si mai putin decat atat, in functie de regimul de utilizare).

Sunt al 2 lea proprietar , masina a avut schimburile făcute mereu la timp, acuma o sa urmăresc , am completat pana a ajuns nivelul uleiului la jumate și de acum înainte voi monitoriza sa văd care e treaba ! Mulțumesc de răspuns oricum ! 

  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Dupa ce ca esti un habarnist fara masura mai si aberezi, g30 are joja, s au poate te ai suit tu din caruta in g30 si ai crezut ca te ai urcat in naveta spatiala si crezi ca esti singurul care are.  De cand aveam eu g30 tu nici nu stiai ce e ala , credeai ca e un fel de biscuiti.

  • Like 2
  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

Stati ca ungurul bulan imi scrie in privat ca eu sunt prost si el e mare destept:))  a aflat si el ca are masina cu joja fizica si  joja electronica si nu accepta asta , el e mare destept si stie el mai bine.  Specimene ca estea trebuie doar banate.

  • Like 2
  • Haha 2
  • Fara comentarii 1
  • Facepalm 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.