Jump to content

Recommended Posts

Salutare, detin un BMW seria 5 E60 din 2007 cu motorul M47. Masina se comporta normal in mers, dar in timp ce spre exemplu am 30km/h si o scot pe liber sa opresc la un semafor,masina cand ajunge in 0km/h scade turatia cu 100-200rpm si se aude de parca motorul se lasa in tamponul drept(tampoanele motorului au fost schimbate). Asta ar fi una dintre probleme sa zic. In acelasi timp masina tremura destul de rau la relantiu , repet am schimbat tampoane motor + fulie arbore cotit (corteco), iar maneta schimbatorului trepideaza. 

Poate fi o problema la injectoare? Dar se simte mai mult acest tremurat sub masina (ma gandesc la cardan).

Imi puteti da va rog niste idei de la ce ar putea sa fie?Multumesc.

Tin sa mentionez ca masina are stage 1 si DPF OFF (doar din soft)

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Cristi Andrei said:

Tin sa mentionez ca masina are stage 1 si DPF OFF (doar din soft)

Cred ca mai am foarte putin pana cand voi adresa o cerere catre administratorul forumului, ca orice post / topic privind masini BMW Diesel cu DPF off sau EGR off sa fie interzis si ca oricine raspunde cu solutii la un astfel de topic sa fie penalizat. Ceea ce nu inseamna ca cererea va fi aprobata, dar cred ca va merita macar sa incerc.

Sunt mult prea multi indivizi care atenteaza la sanatatea celor din jur, doar pentru ca ei sa se afiseze cu un BMW pe care, in fapt, nu si-l permit. Raspunzand intrebarilor lor pe forum, noi nu facem decat sa perpetuam - si chiar sa incurajam - acest obicei.

Fisierul atasat ar putea explica atitudinea mea transanta, privind acest subiect. Foarte pe scurt:  One study found that diesel exhaust is 100 times more toxic than gasoline exhaust. [...] Diesel particulate matter is linked to a number of serious public health problems including aggravating asthma, heart and lung disease, cancer and premature mortality.

 

DieselEffectsReport.pdf

  • De acord! 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.