Jump to content

Achizitie X1 benzina sau motorina?


Alina2000

Recommended Posts

15 minutes ago, Romulus said:

 

Am poluat topicul @Alina2000 mai rau ca un tractor din 1985... Ar trebui sa fac curat aici si sa mut pledoariile legate de hibrizi in topic separat si sa lasam topicul de fata ca si natura cu masini electrice alimentate din panouri solare.

🙈🙉🙊

Nu strica sa auzim comparatii intre modele, eu am citit si am gasit interesant postul tau cu x1 18i 

Si eu am mers cu varianta fara xdrive inainte de asta si se simte diferenta, nu as mai renunta acum la optiunea asta, nici la rotile mai mari. 

Edited by Alina2000
Link to comment
Share on other sites

Just now, Alina2000 said:

eu am citit si am gasit interesant postul tau cu x1 18i 

E o contrazicere undeva... Tot tu sustineai ca nu ai mai ascultat un interlocutor cand a mentionat 1,5l si 3 cilindri. Viata bate filmul.

3 minutes ago, Alina2000 said:

eu am citit si am gasit interesant postul tau cu x1 18i 

La acel moment, piciorul meu drept era prieten bun cu un F10 525d de 218 cp daca nu ma insel cu xdrive. am urat xdrive pe masina aia.

Link to comment
Share on other sites

Daca m-ar fi intrebat cineva acum 12 luni daca as lua un BMW electric, as fi spus fuck no! Asta posibil sa spun si acum. Daca m-ar fi intrebat tot atunci cineva daca as lua un BMW PHEV, as fi spus fuck no! Si uite ca mi-am schimbat parerea si am apasat tragaciul... Totul este sa lasam prejudecatile deoparte.

Link to comment
Share on other sites

Eu as cauta ( reformulez... as face un efort pentru ) un X3 G01 20i. Xdrive si cutie zf 8trepte. Are un coleg si e ideala pt oras. O clasa peste X1, finisaje mai bune, parca ofera si siguranta mai buna, iar ca dinamica e super suficient motorul. Iar benzina e fara stres, fara dpf, egr, adblue, regenerari, etc...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu am X3 30i, consumul in Bucuresti undeva la 13-14, ce-i drept doar drumuri scurte 2-5 km. La drum lung este chiar ok consumul,  am scos consum 7,8 pana in Grecia cu mers fara menajamente. Imi place cuplul de diesel dar nu imi place cum suna motorul, prefer sa dau 1-200 ron in plus pe luna pe combustibil si sa ma simt bine in masina.

  • Like 2
  • Love BMW 1
Link to comment
Share on other sites

M-am gandit si la x3, dar tot asa nu stiu nimic despre cele pe benzina, ar trebui sa mai maresc putin bugetul sa gasesc ceva care sa se incadreze in conditiile initiale, ma mai socotesc daca face sens sau nu. 

La prima vedere nu as vrea sa fie mai mare ca x1 si nici sa coste mai mult de 35mii dar e drept ca arata mai bine si e mai confortabila, daca as gasi in buget poate ar face sens.... 

Azi am vazut si una 25d, si un X2 f frumusel pe benzina, daca aveam cu 10 ani mai putin cred ca o luam pe aia 🙂

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Alina2000 said:

un X2 f frumusel pe benzina, daca aveam cu 10 ani mai putin cred ca o luam pe aia

Si eu ma gandesc pentru viitor la un X1/X2, ce vrei sa spui cu varsta ca imi scapa? Eu inclin mai mult spre X2 dar din pacate sunt putine pe piata asa ca probabil X1 va fi solutia.

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare o masina mai pt 20+ ani asa, nu pentru 40, plus ca are mai putin spatiu in spate, luneta aia mica si taiata asa, mi-a adus aminte de ce am renuntat la Gla pentru x1. 

Eu folosesc masina si pentru firma, am de multe ori de carat cutii si cum se adapteaza x1 e perfect, si pentru caine care sta foarte bine in spate cu sau fara bancheta rabatata. 

Sa stii ca acum in stoc la bavaria sunt mai multe x2 pe benzina decat x1, mai noi si mai ieftine putin. 

Edited by Alina2000
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Alina2000 said:

Mi se pare o masina mai pt 20+ ani asa, nu pentru 40, plus ca are mai putin spatiu in spate, luneta aia mica si taiata asa, mi-a adus aminte de ce am renuntat la Gla pentru x1. 

Eu nu cred in asa ceva.

 

2 minutes ago, Alina2000 said:

Eu folosesc masina si pentru firma, am de multe ori de carat cutii si cum se adapteaza x1 e perfect, si pentru caine care sta foarte bine in spate cu sau fara bancheta rabatata. 

La fel si eu.

Link to comment
Share on other sites

Mda, adevarat ca face sens sa iau x3, am tot auzit asta, nici nu am vrut sa merg cu una pentru ca imi e ca o sa trebuiasca iar sa maresc bugetul (de asta am exclus varianta). Deja am cam ajuns la concluzia ca nu e mare diferenta intre x1 asta din 2017 si unul din 2020, se pare ca varianta atractiva este de la 2022 care tot peste buget acum.... 

Am primit si vreo 2 oferte de leasing dar mi se par ridicole taxele si comisioanele, ajung sa platesc cu 10k mai mult peste 3 ani cand imi propun sa iau alta, deci nu cred ca voi apela la varianta asta. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Update si concluzia mea

Am platit avans pentru un X1 20D Xdrive, 2021, are cam toate optionalele cu exceptia camerei de mers cu spatele. Nu sunt 100% impacata nici de culoare, dar cand alegi una second nu poti sa le ai pe toate... Am fost la un drive test cu cea hibrid, 25e, nu m-a convins, era si la acelasi pret cu cea pe care am luat-o, mai putine dotari, poate daca negociau ceva la ea ii mai dadeam o sansa. 

Cele cu benzina erau putine in stoc si din cauza consumului nu le-am mai luat in calcul la final. 

Acum astept sa termine inspectia si sa o curete sau ce ii fac pe acolo pana o pot ridica, nu era la raft, am fost sa o vad inainte de a fi pregatita de vanzare. Ceva legat de preluare garantie sau extindere, plus ca am mai discutat eu sa schimbe oglinzile si anvelopele inainte de receptie. 

  • Love BMW 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Alina2000 said:

m mai discutat eu sa schimbe oglinzile si anvelopele inainte de receptie

Oglinzile? Ceva imi scapa erau lovite?

Anvelopele - fain daca le schimba, la mine nu au vrut, au dat 5l de ulei gratis si un filtru, dar eu sper si la bujii :)))

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am luat o de la Bavaria, masina are oglinzile scrise cu numerele actuale si este echipata cu anvelope de vara... 

Nu au vrut initial sa le schimbe, eu vreau sa imi iau jante de 18 nu de 19 cat are pe ea si sa pun anvelope allseason. Mi-a tinut un discurs cum nu recomanda ca as putea pierde garantia daca umblu cu alea allseason. Ma rog, daca m-au luat cu litera contractului am tinut si eu sa echipeze masina cu anvelope de iarna ca doar o livreaza iarna si dupa ce trec sarbatorile mai prospectez ce fac cu rotile astea frumoase de altfel dar prea sport pt mine. 

Adica am vrut sa cumpar eu cumva altele dar sa le monteze ei sa nu mai umblu si cu alea, de aici discutia cu recomandarile lor si faptul ca ei nu vand allseason deloc. 

Au facut revizia luna trecuta si au zis ca verifica si rezervorul ala cu adblue sau cum ii zice ca eu nu sunt inca educata cu asta si inteleg ca tre sa se intample rar sa pun solutie din aia acolo.

Edited by Alina2000
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc, mi-au promis ca max 2 saptamani va dura, asta dupa vaicareala ca ce aglomerat e serviceul lor, ca m-am cramponat eu de schimbat oglinzile, lor nu li se pare ridicol sa livreze o masina de peste 35mii cu niste oglinzi de capatat asa... 

A fost si amuzant ca au tot tinut cu gdpr ul sa nu imi dea info despre intrari in service, cine a folosit masina, dar eu am vazut primul lucru ce scrie pe oglinzi cand m-am urcat in masina. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La filaret.

Tot asa,razboi,china,d astea…

m as fi dus la Parpala in otopeni,ca e mai mare caciula acolo,dar deja deschisesem comanda la filaret

5 minutes ago, wolf20 said:

La filaret.

Tot asa,razboi,china,d astea…

m as fi dus la Parpala in otopeni,ca e mai mare caciula acolo,dar deja deschisesem comanda la filaret

Screenshot_20231114_202628_MyBMW.thumb.jpg.caff51da7318e02f27886f17e91dd69f.jpg

6 minutes ago, wolf20 said:

La filaret.

Tot asa,razboi,china,d astea…

m as fi dus la Parpala in otopeni,ca e mai mare caciula acolo,dar deja deschisesem comanda la filaret

Screenshot_20231114_202628_MyBMW.thumb.jpg.caff51da7318e02f27886f17e91dd69f.jpg

Acum 8 luni😄

  • Like 1
  • Crying 1
Link to comment
Share on other sites

Eu sper sa nu dureze mai mult, baietul asta parea hotarat asa ca rezolvam rapid... Nu are ce piese sa astepte ca m-am oferit sa iau masina cu oglinzile alea si sa revin cu ea cand le au acolo. 

Ar fi cam nasol pentru ca eu am optat pentru a lua de la ei si platind implicit in plus fata de alte masini de la vanzatori privati tocmai pt ca rezolvam rapid si ofera aceasta verificare si garantie. Masina mea s-a vandut prea repede, acum ma duc la munca cu un duster si pe 14 decembrie plec din tara, sper cu x1 nu cu dusterul... 

Tot ca fapt divers m-au pus sa semnez acolo in o anexa ca nu vand masina in Rusia si alte 2 tari de care nu am auzit... Radeam ca la receptie ma duc cu un prieten si zic ca e Ivan, soferul meu. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.