Jump to content

6 sfaturi pentru a ramane treaz la volan


alex_maniacu_91

Recommended Posts

Eu zic sa nu te bagi daca nu conveniti o oprire peste noapte. La atat de putina experienta nu cred ca merita sa risti sa te inhami la mai mult de 5-600km dintr-o bucata. Pe langa asta ar fi util sa te plimbi putin cu masina respectiva inainte. Sa te obisnuiesti cu ea, eventual o tura de 20-30km pana in orasele din apropiere pe autostrada. In niciun caz sa nu te urci in ea direct la drum si sa o "descoperi" pe parcurs.
Link to comment
Share on other sites

Vlh,RDCenemy va multumesc pt sfaturi.Am sa imi amintesc vorbele voastre :twoup:;

Ciupanezu ...nici tu!

 

 

cel mai important pe autostrada, e sa te asiguri, esti incepator, circuli pe banda 1, te asiguri inainte de depasiri si intri la loc, si buna ziua, opresti si tu in benzinarii sa te mai dezmortesti, mai tragi o poveste cu celalalt si asta e, nu-i chiar asa mare tragedie da sunt pe aici si useri mai catolici decat papa,

Link to comment
Share on other sites

mie mi se pare mult mai periculos sa conduci o masina incet, si sa te asiguri tot timpul si sa fii atent mai mult in spate decat in fata, decat sa mergi mai tare decat majoritatea. nu e nevoie mult mai tare, ci doar mai tare.

 

dar ca incepator, va trebui sa fii atent in toate partile.

Link to comment
Share on other sites

clau18: toti trebuie sa ne asiguram , ziceam doar ca poate la cineva care coduce de mai multa vreme i s-a format reflex sa se uite in oglinzi inainte sa se bage in depasire :twoup:, atata tot, nu am zis ca nu te asiguri sau ca experimentatii nu trebuie sa se asigure, daca tot ziceai ca esti incepator, asta a fost cel mai bun sfat care ti l-am putut da, care bineinteles se aplica la toata lumea... doar ca pe autostrada neasiguratu asta se taxeaza mai grav decat in oras...+
Link to comment
Share on other sites

Acum 1 luna si ceva am facut Germania(pe langa Koln)-Austria-Ungaria-Romania(Bucuresti) fara oprire.Cam 22 ore de condus...

 

Mai nasol e sa mergi incet(cel putin in cazul meu) pt ca te molesesti imediat.Daca mergi un pic mai grabit,mai faci o depasire,mai un redbull,o tigara ajungi pana la urma...

 

A si inca ceva:de la Valcea am inceput sa fredenez melodiile de la radio ca ma plictiseam groaznic :twoup:

 

L.E. Portiunea Nadlac-Sibiu te va obosi groaznic,mai ales daca prinzi noaptea...Mii de tiruri,drum nemarcat....

 

daca tot ziceai ca esti incepator, asta a fost cel mai bun sfat care ti l-am putut da, care bineinteles se aplica la toata lumea...

Are voie sa conduca in afara tarii daca e incepator? :twoup:

Edited by alexandru_83
Link to comment
Share on other sites

L.E. Portiunea Nadlac-Sibiu te va obosi groaznic,mai ales daca prinzi noaptea...Mii de tiruri,drum nemarcat

Uhm.. daca merge la Iasi intra pe la Satu-Mare si merge prin nord; nu ar avea de ce sa ajunga pe la Sibiu, nu? Sau sunt atat de rele drumurile pe acolo?

Edited by RDCenemy
Link to comment
Share on other sites

Acum 1 luna si ceva am facut Germania(pe langa Koln)-Austria-Ungaria-Romania(Bucuresti) fara oprire.Cam 22 ore de condus...

 

Mai nasol e sa mergi incet(cel putin in cazul meu) pt ca te molesesti imediat.Daca mergi un pic mai grabit,mai faci o depasire,mai un redbull,o tigara ajungi pana la urma...

 

A si inca ceva:de la Valcea am inceput sa fredenez melodiile de la radio ca ma plictiseam groaznic :D

 

L.E. Portiunea Nadlac-Sibiu te va obosi groaznic,mai ales daca prinzi noaptea...Mii de tiruri,drum nemarcat....

 

daca tot ziceai ca esti incepator, asta a fost cel mai bun sfat care ti l-am putut da, care bineinteles se aplica la toata lumea...

Are voie sa conduca in afara tarii daca e incepator? :twoup:

 

Alexandru_83: toti trebuie sa traim, daca trebuie sa conduca asta este. Interdictia mi se pare ca se aplica daca ai sub 1 an de permis, nu daca ai doar 1000 km parcursi :twoup:

Link to comment
Share on other sites

clau18: toti trebuie sa ne asiguram , ziceam doar ca poate la cineva care coduce de mai multa vreme i s-a format reflex sa se uite in oglinzi inainte sa se bage in depasire :twoup:, atata tot, nu am zis ca nu te asiguri sau ca experimentatii nu trebuie sa se asigure, daca tot ziceai ca esti incepator, asta a fost cel mai bun sfat care ti l-am putut da, care bineinteles se aplica la toata lumea... doar ca pe autostrada neasiguratu asta se taxeaza mai grav decat in oras...+

+1

Si sunt si patit :twoup:

 

Alexandru_83: toti trebuie sa traim, daca trebuie sa conduca asta este. Interdictia mi se pare ca se aplica daca ai sub 1 an de permis, nu daca ai doar 1000 km parcursi :D

Oricum ... aia cu 1000 de KM e aberatie ... intrebarea e .. si daca ar fi adevarata .. cum demnonstreaza ei ca tu ai mai putin de 1000 de km?

Link to comment
Share on other sites

:twoup: eu am zis ca experienta pt voi, sa va dati seama de ce sunt/as fi in stare :twoup: nicidecum sa ii demonstrez vreunui ...organ ceva :D.In noul cod rutier sa scos legea,ai voie sa mergi si la 2 zile de permis unde doresti
Link to comment
Share on other sites

Salut la toti,sunt nou pe aici.Am de facut un drum din Germania in Romania (Iasi). Si sunt incepator am abia 1000 de km facuti prin oras.Poate ajuta masina ca ar fi primul bmw pe care pun manutele :twoup:

 

 

Daca ai impresia ca daca o sa conduci un BMW va compensa lipsa de experienta la volan, te inseli amarnic. Ba s-ar putea sa fie chiar pe dos, aici depinde de tine, in oarecare masura. Eu zic sa iei pe cineva cu mai multi km la ,,bord,, si cu ceva experienta de condus la drumuri lungi cu tine.

 

are dreptate Ciupanezu, eu cand am luat permisul am plecat la mare (drumul vechi)... era sa o comit in prima depasire :twoup: daca nu ai nici macar un drum lung facut prin tara, nu are sens sa te gandesti la germania si la drumuri cu adevarat lungi...

Link to comment
Share on other sites

Salut la toti,sunt nou pe aici.Am de facut un drum din Germania in Romania (Iasi). Si sunt incepator am abia 1000 de km facuti prin oras.Poate ajuta masina ca ar fi primul bmw pe care pun manutele :twoup:

 

 

Daca ai impresia ca daca o sa conduci un BMW va compensa lipsa de experienta la volan, te inseli amarnic. Ba s-ar putea sa fie chiar pe dos, aici depinde de tine, in oarecare masura. Eu zic sa iei pe cineva cu mai multi km la ,,bord,, si cu ceva experienta de condus la drumuri lungi cu tine.

 

are dreptate Ciupanezu, eu cand am luat permisul am plecat la mare (drumul vechi)... era sa o comit in prima depasire :twoup: daca nu ai nici macar un drum lung facut prin tara, nu are sens sa te gandesti la germania si la drumuri cu adevarat lungi...

 

da probabil iti venea pe contrasens ceva... asa ca lasa omu si nu generaliza, idiot nu trebuie sa fii si te descurci ....

Clau18: asa pe viitor sa-ti fie invatatura de minte, sa nu mai ceri voie la userii de pe forum sa faci ce drumuri vrei tu, probabil e mai usor sa faci depasiri cand iti vin masini din fata, decat daca trebuie sa fii atent doar in spate, in fine, cum ziceam sunt cativa care-s mai catolici decat papa...

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Sa nu faci greseala sa mergi singur atata drum, la experienta ta, o sa te saturi de condus acasa....neamtul semnalizeaza si poti sa fii sigur ca s-a si aruncat in fata ta in depasire, e foarte probabil sa ajungi ok acasa, dar sansele ca sa adormi sau sa o agati noaptea sau pe ploaie pe cele autostrazi, sunt foarte mari.....

 

 

 

p.s.: e drept ca masina te ajuta si nu adormi asa usor, ca ti-e drag sa o conduci....dar, oboseala te ajunge....

Edited by Dizlpower
Link to comment
Share on other sites

adorm adorm...mai atipesti la volan, iau si o sticla de whisky pe drum sa fiu sigur ca atipesc putin :twoup: .

Am zis mai inainte ca drumul sa mai amanat :D.

Nu tremur la parcarea cu spatele,mi se pare fun.

Trecand de la fabia pe un bmw (nu e al meu :D( ) erau ceva emotii sa ma tina treaz.

Imi era cam frica sincer cu tractiunea spate,nu stiu am auzit lucruri neplacute pt incepatori :twoup:.

Am deviat cam mult de la subiect oricum voi pareti pt mine niste zei ...30plus de ore cu covrigu in mana e ceva pentru mine :D ...incetul cu incetul va ajung :)

Edited by clau18
Link to comment
Share on other sites

Eu in locul tau nu m-as arunca la un drum atat de lung, dar daca este neaparata nevoie de tine si tu ai permisul si nu poti sa gasesiti alta solutie te duci ca doar ti-ai luat permisul ca sa conduci nuu.

Asculta sfaturile celorlalti si o sa vezi ca o sa te intalnesti cu toate situatiile de care se vorbeste aici, in mare o sa cam stii ce sa faci doar ca trebuie sa simti pe pielea ta, fiecare am trecut prin asta.

Pleci mai bine cu 2-3 zile mai repede si cand te simti obosit tragi pe dreapta, dormi 2-3 ore si o sa vezi ca esti al om. In rest o sa iti fie foarte greu, replex de frana, masina te mai ademeneste sa mergi tare sunt multe, important e sa mergi cum te simti tu in siguranta si sa nu faci pe grozavul mai ales pe autostrazi.

 

Bafta si drum bun cand o sa pleci!

PS: fa un drum de 150km dus intors intr-o zii (asa in plimbare)!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
1. Prima solutie si cea mai simpla este cafeaua. Continutul mare de cofeina al acesteia ajuta la indepartarea senzatiei de somn si mentine simturile ascutite.

acum e demonstrat si stiintific :)

In urma studiului s-a descoperit faptul ca cei carora le-a fost administrata doza de cofeina au reusit sa isi mentina timpii de reactie si starea de alerta neschimbata timp de trei ore.

 

 

http://www.automarket.ro/stiri/s-a-dovedit...olan-15943.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.