Jump to content

6 sfaturi pentru a ramane treaz la volan


alex_maniacu_91

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

In ultimi ani am bagat multe drumuri exagerat de lungi.

Idea e ca de la o vreme mi se intampla urmatorul fenomen:

Obosit fiind opream sa beau un expreso, sa ma intind, sa sar si niste rasuciri din saritura sa imi pocneasca spatele (la faza asta cine mai era in parcare se uita la mine ca la un descreierat)...oricum, reveneam in masina cu o cafea la pachet si un red bull din frigider (am unul portabil). Dupa ce terminam de baut mai mergeam trei minute si ma trezeam ca imi pica mainile de pe volan (groaznica senzatia), asa ca ma opream in prima parcare si pana masina sa fac stop eu adormeam cu capul pe volan si ma trezeam intr-o balta de saliva...TOTAL CRETIN.

Cea mai buna solutie a fost sa beau din abudenta apa, minim patru litri la zi si cand aveam pofta ma opream la un expreso scurt servit in bar.

Intre timp lucrurile s-au mai schimbat :blink: si acum chiar bag usor 2.000km, cu placere as spune.

Link to comment
Share on other sites

am facut timisoara-bruxelles-resita cu pauza de 4 ore la bruxelles.... da' fara somn. timisoara-bruxelles cu un passat, si bruxelles-resita cu un ford transit connect. am plecat luni pe la 18 din tm, si miercuri dimineata la 06:00 eram in cenad la vama, pe la 10 in resita... groaznic... nici nu mai stiu ce metode am aplicat pt alungarea somnului... oricum, inconstienta cat casa, n-am sa mai fac din astea.... :blink:
Link to comment
Share on other sites

[...]

si pana masina sa fac stop eu adormeam cu capul pe volan si ma trezeam intr-o balta de saliva...TOTAL CRETIN.

[....]

Intre timp lucrurile s-au mai schimbat  :)  si acum chiar bag usor 2.000km, cu placere as spune.

280138[/snapback]

1. :blink: :)

 

2. Lol!

Link to comment
Share on other sites

solutia mea este:2redbull/>1000km,spataru aproape de volan,o pozitie cat mai chinuita la volan,as prefera drumuri nationale ca ma mentin treaz,si muzica mai tare.autobanda e buuuna dar deja dupa 1000km ma doboara de plictiseala.

mai mult de 1300km dintr-una nu am condus.dar perioada cea mai defavorabila mi se pare in tre 4-6 dimineata.

fiecare are stilul lui de anduranta,faci ce te bate capu,pt ca esti pionu 1,asta e legea mea.

Link to comment
Share on other sites

2000km?cu ce masina?

280142[/snapback]

inainte bagam cu ce se nimerea. acum aleg eu cu ce bag, dar oricum, nimic exagerat. pur si simplu acum e atat de bine in comparatie cu ce era inainte incat....Twingo? e bine asa.

Edited by GTR
Link to comment
Share on other sites

no offence dar e o prostie.

dupa ce ca esti obosit mai mergi si tare. la peste 200 si la oboseala acumulata ce reflexe crezi ca mai ai?

raman la ideea de mai sus... zmeule care esti..

 

poate vrei sa spui ca in momentul in care esti obosit, dar totusi din varii motive nu poti sa opresti pt ca trebuie NEAPARAT sa nu intarzii undeva, mergi mai tare sau mai crosetezi din cand in cand ca sa iti mentii atentia treaza....

acu vb fie intre noi peste 200 nu ai unde sa mergi constant in RO. iar in afara ca mergi cu 150 sau cu 200 cam tot aia e... tot plictis pe autostrada...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

no offence dar e o prostie.

dupa ce ca esti obosit mai mergi si tare. la peste 200 si la oboseala acumulata ce reflexe crezi ca mai ai?

raman la ideea de mai sus... zmeule care esti..

 

poate vrei sa spui ca in momentul in care esti obosit, dar totusi din varii motive nu poti sa opresti pt ca trebuie NEAPARAT sa nu intarzii undeva, mergi mai tare sau mai crosetezi din cand in cand ca sa iti mentii atentia treaza....

acu vb fie intre noi peste 200 nu ai unde sa mergi constant in RO. iar in afara ca mergi cu 150 sau cu 200 cam tot aia e... tot plictis pe autostrada...

280355[/snapback]

 

 

pai asa m-am obisnuit sa merg tare, stiu ca nu e bine, iar cand sunt obosit merg mai tare...... daca sunt f obosit si merg incet ma ia somnu....daca merg tare ma simt perfect....... si eu conduc destul de mult....in ultimele 2 luni am facut 20 de mii km....

Link to comment
Share on other sites

ma pe autostrada ma ia oricum indiferent de situatie.

doar sa mai schimbi benzile sa te mai joci cu unu, cu altu... etc

asa si mie imi trece.

dar din ce zicea omu eu intelesesem ca el o da la peste 200 si gata.

pai ce mi-e cu 150 sau cu 170 sau cu 200 pe autobahn... tot plictis

Link to comment
Share on other sites

ma pe autostrada ma ia oricum indiferent de situatie.

doar sa mai schimbi benzile sa te mai joci cu unu, cu altu... etc

asa si mie imi trece.

dar din ce zicea omu eu intelesesem ca el o da la peste 200 si gata.

pai ce mi-e cu 150 sau cu 170 sau cu 200 pe autobahn... tot plictis

280395[/snapback]

parca ai Rolls si nu simti diferenta de la 150 la 200,sau 210 unde moare in cazul tau

de parca nu ar urla suficient la 200...

sau esti tu mai nesimtitor in contact cu masina?

Edited by Tesio
Link to comment
Share on other sites

OFFTOPIC:

vad ca ti-ai facut un obicei de a comenta ceea ce postez eu.

dezobisnuieste-te

 

ONTOPIC:

uimitor nu moare la 210 in cazul meu... iti pot dovedi oricand.

si nu, nu urla suficient. urla decent . dar pt mine adrenalina nu inseamna sa o ard pe linie dreapta. nu neg ca e altfel decat la 150, dar am exagerat ca sa subliniez ca tot plictisitor este si la 200 pe autobahn.

 

OFFTOPIC:

majoritatea inteleg din prima ce spun. va ca tie trebuie sa iti dau de fiecare data o explicatie suplimentara. nu crezi ca ar fi mai bine sa citesti de 2 ori inainte sa postezi?

Link to comment
Share on other sites

A trisa somnul la volan e ca si cum ai juca la cacialma o partida de carti unde miza este viata ta.Exista mari sanse sa castigi,dar daca pierzi trebuie sa te gandesti ca e posibil sa nu mai ai posibilitatea de a juca alta.Leacul cel mai bun pentru starile de somnolenta la volan este somnul.Nu va pacaliti singuri cu cafea,cu bomboane,cu tigari,cu red bul,cu viteza mare--astea sunt bune atunci cand esti obosit la volan,dar atunci cand simti ca oboseala da mai mult in somn,opriti si dormiti.Nu aveti nimic de dovedit nici voua si nici altora,sa nu credeti ca sunt soferi mai buni ca voi cei ce fac 1000 de km fara sa opreasca,sunt mai norocosi,dar si daca te paraseste norocul.....Nimic nu este mai important ca viata,si din pacate este una singura,nu pariati pe ea.....
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

A trisa somnul la volan e ca si cum ai juca la cacialma o  partida de carti unde miza este viata ta.Exista mari sanse sa castigi,dar daca pierzi trebuie sa te gandesti ca e posibil sa nu mai ai posibilitatea de a juca alta.Leacul cel mai bun pentru starile de somnolenta la volan este somnul.Nu va pacaliti singuri cu cafea,cu bomboane,cu tigari,cu red bul,cu viteza mare--astea sunt bune atunci cand esti obosit la volan,dar atunci cand simti ca oboseala da mai mult in somn,opriti si dormiti.Nu aveti nimic de dovedit nici voua si nici altora,sa nu credeti ca sunt soferi mai buni ca voi cei ce fac 1000 de km fara sa opreasca,sunt mai norocosi,dar si daca te paraseste norocul.....Nimic nu este mai important ca viata,si din pacate este una singura,nu pariati pe ea.....

280450[/snapback]

 

 

frumos scris

 

:blink:

Link to comment
Share on other sites

eu ascult manele cand ma ia somnu, imi provoaca o stare de nervozitate si clar nu mai pot adormi. am testat solutia asta la 2 drumuri anul trecut (adica intr-o singura zi) - dupa o noapte alba dimineata am plecat la constanta si seara dupa ce am terminat treaba m-am si intors... pe manele dupa 30 de ore de nesomn...

263985[/snapback]

As incerca si eu ... dar mi-e ca sparg ceva prin masina :)

Sau poate fac in infarct ceva ... :blink:

Mie imi creste tensiunea numai cand aud manele....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.