Jump to content

6 sfaturi pentru a ramane treaz la volan


alex_maniacu_91

Recommended Posts

Eu in locul tau nu m-as arunca la un drum atat de lung, dar daca este neaparata nevoie de tine si tu ai permisul si nu poti sa gasesiti alta solutie te duci ca doar ti-ai luat permisul ca sa conduci nuu.

Asculta sfaturile celorlalti si o sa vezi ca o sa te intalnesti cu toate situatiile de care se vorbeste aici, in mare o sa cam stii ce sa faci doar ca trebuie sa simti pe pielea ta, fiecare am trecut prin asta.

Pleci mai bine cu 2-3 zile mai repede si cand te simti obosit tragi pe dreapta, dormi 2-3 ore si o sa vezi ca esti al om. In rest o sa iti fie foarte greu, replex de frana, masina te mai ademeneste sa mergi tare sunt multe, important e sa mergi cum te simti tu in siguranta si sa nu faci pe grozavul mai ales pe autostrazi.

 

Bafta si drum bun cand o sa pleci!

PS: fa un drum de 150km dus intors intr-o zii (asa in plimbare)!

mi-ati amintit de topicul asta...pie uitasem ce ai zis tu dar a trebui sa fac un drum de 150 de km...chiar in zilele alea cand era topicul activ, dupa drum nici nu mai puteam sta in picioare :)...acum nu mai sunt asa incepator am ceva km la bord, adevarul e ca mare prostie faceam...deci recunosc ca erau momente cand ma pierdeam tot la volan! ce bine e acum :)

Link to comment
Share on other sites

Eu in locul tau nu m-as arunca la un drum atat de lung, dar daca este neaparata nevoie de tine si tu ai permisul si nu poti sa gasesiti alta solutie te duci ca doar ti-ai luat permisul ca sa conduci nuu.

Asculta sfaturile celorlalti si o sa vezi ca o sa te intalnesti cu toate situatiile de care se vorbeste aici, in mare o sa cam stii ce sa faci doar ca trebuie sa simti pe pielea ta, fiecare am trecut prin asta.

Pleci mai bine cu 2-3 zile mai repede si cand te simti obosit tragi pe dreapta, dormi 2-3 ore si o sa vezi ca esti al om. In rest o sa iti fie foarte greu, replex de frana, masina te mai ademeneste sa mergi tare sunt multe, important e sa mergi cum te simti tu in siguranta si sa nu faci pe grozavul mai ales pe autostrazi.

 

Bafta si drum bun cand o sa pleci!

PS: fa un drum de 150km dus intors intr-o zii (asa in plimbare)!

mi-ati amintit de topicul asta...pie uitasem ce ai zis tu dar a trebui sa fac un drum de 150 de km...chiar in zilele alea cand era topicul activ, dupa drum nici nu mai puteam sta in picioare :) ...acum nu mai sunt asa incepator am ceva km la bord, adevarul e ca mare prostie faceam...deci recunosc ca erau momente cand ma pierdeam tot la volan! ce bine e acum :)

 

???? hm????

Link to comment
Share on other sites

Salut la toti,sunt nou pe aici.Am de facut un drum din Germania in Romania (Iasi). Si sunt incepator am abia 1000 de km facuti prin oras.Poate ajuta masina ca ar fi primul bmw pe care pun manutele :)

Rares, inainte sa ti se para deplasat iata care sunt datele initiale ale problemei. :)

Link to comment
Share on other sites

Am condus pe ruta urmatoare Romania-Ungaria-Slovenia-Italia-> -> Romania si am dormit in Italia doar 30 de minute ...am condus mai mult noaptea fiindca noaptea nu am somn ..eu de obicei dorm ziua ...fara cafea(tin sa mentionez ca nu am baut niciodata cafea ! nici macar sa vad ce gust are ) / energizante / oameni in masina / muzica la maxim ... doar seminte de floarea-soarelui si ceai :)
Link to comment
Share on other sites

Am condus pe ruta urmatoare Romania-Ungaria-Slovenia-Italia-> -> Romania si am dormit in Italia doar 30 de minute ...am condus mai mult noaptea fiindca noaptea nu am somn ..eu de obicei dorm ziua ...fara cafea(tin sa mentionez ca nu am baut niciodata cafea ! nici macar sa vad ce gust are ) / energizante / oameni in masina / muzica la maxim ... doar seminte de floarea-soarelui si ceai :)

 

aici e cheia

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
lucrez pe microbuz si nu pot sa trag pe dreapta cu calatorii si sa dorm putin, asa ca dupa tura de noapte, 4 nopti la rand, ies jumatate epilat... <_< cand ma ia somnul, incep sa-mi smulg parul de pe picioare...crede-ma iti trece si mama somnului de la durerea aia... :)
Link to comment
Share on other sites

lucrez pe microbuz si nu pot sa trag pe dreapta cu calatorii si sa dorm putin, asa ca dupa tura de noapte, 4 nopti la rand, ies jumatate epilat... <_< cand ma ia somnul, incep sa-mi smulg parul de pe picioare...crede-ma iti trece si mama somnului de la durerea aia... :)

 

ia baga degetul in gura si pe urma introdu-l la bricheta .. :bashwall: ..iti garantez o autonomie de inca 12 ore fara somn

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ma fratilor adevarul este ca somnul este cel care te pazaeste e rele

dar cum unii muncim nu prea ai timp sa dormi

asa ca atunci cand sunt obosit avand in vedere ca am mers mult cu un microbuz de marfa dadeam geamul jos maxim sa vina vant rece,muzica tare,fumam ca turcu,cafea ,energizante si daca mai dadea dumnezeu si era zi si treceam prin sate mai si strigam dupa te miri ce oameni care se uitau la mine ca la cine stie ce aratare

eu nu am facut multi km in afara tarii

dar fac in tara de exemplu conduc 400 de km repar mashini de cusut vreo 8 ore apoi vin spre casa

credetima ca sunt praf si oricat ai vrea sa nu fii obosit tot esti

poti sa bei o galeata de cafea si redbul ca te apuca toate cele si mai si tremuri de nebun si tot obosit esti

era sa o patesc de cateva ori si nu mai vreau

prefer daca sunt obosit sa trag pe dreapta ma odihnesc iara daca suna sefu si ma intreaba de ce intirzii ii spun ce fac

s sincer nici odata nu ma intrebat de ce m-am oprit

cel mai bun remediu cateva ore de somn macar ca le dormi sub masina dar dupa esti odihnit si poti sa o iei de la capat

bafta si multi km fara incidente tuturor

Link to comment
Share on other sites

Asa este, 20 de minute de atipit puse acolo unde trebuie, fac minuni. Eventuale cafele, energizante etc sunt bune luate la inceputul calatoriei si pe parcursul acesteia, dar exista si o limita a organismului, pe care, atunci cand o depasim, realizam cea mai mare inconstienta.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
eu ascult manele cand ma ia somnu, imi provoaca o stare de nervozitate si clar nu mai pot adormi. am testat solutia asta la 2 drumuri anul trecut (adica intr-o singura zi) - dupa o noapte alba dimineata am plecat la constanta si seara dupa ce am terminat treaba m-am si intors... pe manele dupa 30 de ore de nesomn...

Fii foarte atent , eshti in mare pericol ,s-ar putea sa inceapa sa-ti placa manelele fara sa i-ti dai seama :) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Va dau un singur sfat desi nu sunt in masura sa dau sfaturi SOMNUL este cel mai bun remediu in cazul oboseli,daca ignorati sau nu aveti timp este posibil sa regretati.deci concluzia cnd esti obosit trage pe dreapta sau undeva sa poti dormi chiar si 20 minute si trage un pui de SOMN. Edited by b_78_fez
Link to comment
Share on other sites

A incercat cineva bomboane cu cofeina, eventual e dispus sa spuna si ce producator sau firma? Altceva ma enerveaza sa maninc in masina ca ori imi e ca minjesc volanul, ori fac firimituri, nu-mi place. La mine redbull-ul nu da nici un rezultat, mult mai bine imi e cu espresso. Ah, si un site de downloadat manele gratis stie careva? Sa-mi fac si eu un CD. Am un mare talent de a atipi la volan, mi s-a intimplat in 13 ani de vreo 8-9 ori, de fiecare data am scapat fara sa zgarii macar masina :).
Link to comment
Share on other sites

myxage ca de obicei, esti perspicace.

Ultima data mi s-a intimplat sa atipesc acum vreo 2 ani si jumatate, chiar pe iesirea de pe autostrada. De atunci mi-am propus sa ma las de sportu' asta.

 

P.S: cu un site de manele nu ma ajutati si pe mine mai bine? Ca cu chestii de "ptiu' drace!" pot sa ma ajut si singur, sint cel mai bun consilier al meu.

Edited by Smudo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.