Jump to content

Ce marca de pneuri preferati pentru BMW-ul vostru?


Romulus

Ce marca de pneuri preferati pentru BMW-ul vostru?  

49 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

11 minutes ago, ADRIAN HD said:

Am cumpărat 2 anvelope de iarna ,alte 2 fiind bune,Nexen winguard 2,205 60 16,ieri le-am pus pe masina,azi una din ele prezintă o deformare serioasa pe flanc.Sun la cei de la care le-am luat,o tantiță imi zice la tel.ca reclamațiile se depun doar pe mail,le scriu,fac câteva poze să fie dovadă da nimeni nimic.Ați mai pătit careva asa ceva,ați reușit să le schimbați?sau o bagă pe aia clasică,păi domne nu s-a montat corect?mă mai incurc să le trimit guma ?Pâna la urmă sant banii mei.

@Viper05 are dreptate, nu au vazut cei care au montat? au pus o anvelopa cu asa deformare?

Link to comment
Share on other sites

@ADRIAN HD am mai vazut in trecut deformari similare - si nu o data.

Tind sa cred ca este cauzata de o neuniformitate a mesh-ului din nailon / otel ("ply") s carcasei ancelopei sau din turnarea cauciucului. Cu alte cuvinte, foarte probabil este un defect de fabricatie.

Ca sa te asiguri (desi e evident), demonteaz-o si monteaz-o iar pe janta, in alta pozitie. Urmareste-i sa faca operatiunea corect, inclusiv privind presiunea la asezarea talonului pe janta. Daca defirmarea persisista in acelasi loc, solicita garantie / apeleaza la OPC.

Nota: fiind un pneu de iarna, cred ca il poti folosi chiar asa cum e, fara probleme. Dar, pentru linistea ta, merita sa incerci sa il schimbi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asa am patit la un e90,pe calea de rulare era franjurat de parca dadusei cu lama,doar pe exterior,si uruiau la peste 80.

Am lasat o 2 zile la Otopeni,sa vina expertu’ vietii de la continental,concluzia : cauciucuri bune,nu se schimba.

M am chinuit asa inca 10k de km si le am aruncat,am luat pirelli.

masina era in garantie,nu depasise 15k km.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ADRIAN HD said:

Eu le-o trimit ,ei zic că trimit guma la producător să o verifice,depinde peste ce kim jong um am norocul să dau.Ce pare ciudat e ca exact in dreptul deformării ,exact sub ea e o săgeată indreptata spre in sus, care nu stiu ce indică.Boo.

Eu zic sa le dai înapoi pe amândouă sau toate 4 și sa iei altceva.

Unde sunt făcute? 

Link to comment
Share on other sites

Pai cum să le dau inapoi dacă deja am rulat cu ele?dacă refuźa sa-l schimbe pe cel cu buba cum îi fac retur?m-am gândit si eu la asta dar nu cred că e viabilă.După ce le-am luat pe astea am vazut pe bavauto jante aliaj cu tmps si gume dunlop rft la doar 890 ron bucata.Fuck.Da nu-i târziu nici acum.

Edited by ADRIAN HD
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ADRIAN HD said:

Nu stiu sa-ți spun că nu dau detalii despre dot,da clar e ceva la mijloc.Si au 9 seturi pe stoc.Dacă erau cu dot bun clar se vindeau repede.

https://www.leebmann24.de/themenwelt/bmw-winterreifen.html#navigation:attrib[cat_url][0]=%2Fthemenwelt%2Fbmw-winterreifen.html&attrib[l24_reifentyp][0]=Winterreifen&attrib[l24_reifenhersteller][0]=Dunlop&first=0

Cel mai ieftin e pe 16 si dot 2020,100 eur

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ADRIAN HD said:

Cam așa arată,nu se vede daca te uiți perpendicular pe ea ,eu am descoperit-o pipaind zona aia.Am pus de-a lungul vremii multe gume noi,si trompete si mai de calitate dar asa ceva nu am pățit până azi.

rsz_20231114_125905.jpg

Aia nu este galma si nici defect de fabricatie, acolo se imbina cauciucul, la foarte multe anvelope se poate observa asta, la unele este mai proeminent, la altele mai putin. 
Mergi linistit ca anvelopa nu are nici o problema. 

Lucrez in domeniul auto si iti spun ca ma lovesc mereu de astfel de probleme. 
Iti pot face maine cateva poze cu anvelope de renume unde se poate observa inbinarea(Conti,dunlop, Gy, etc)

Btw, lot nou Michelin.

99FD14C0-1F66-430F-9B3A-775F899C6C2B.jpeg

IMG_9524.jpeg

Edited by enders
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Viper05 said:

cum adica acolo imbinarea de cauciuc? adica sugerezi ca anvelopa e facuta din doua sau mai multe parti lipite? ca un tort taiat daca vrei?

Ezact, mai multe “pliuri”. 
uite si o prezentare Michelin cum sunt lipite. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, enders said:

Aia nu este galma si nici defect de fabricatie, acolo se imbina cauciucul, la foarte multe anvelope se poate observa asta, la unele este mai proeminent, la altele mai putin. Mergi linistit ca anvelopa nu are nici o problema.  Lucrez in domeniul auto si iti spun ca ma lovesc mereu de astfel de probleme. 
Iti pot face maine cateva poze cu anvelope de renume unde se poate observa inbinarea(Conti,dunlop, Gy, etc)

Sunt de acord ca - hai sa ii spunem - "neuniformitatea" de pe flancul anvelopei lui @ADRIAN HD ar putea fi considerata in limitele de toleranta ale fabricantului si nu reprezinta un pericol. Pe de alta parte, intrucat astfel de "neuniformitati" nu sunt standard la toate anvelopele, eu as considera-o drept o problema de fabricatie. Cu alte cuvinte, la acelasi pret poti primi o anvelopa mai "uniforma" decat alta; pe care o preferi?

Consecinta principala este riscul ca anvelopa sa vibreze, chiar montata pe o roata corect echilibrata. O anvelopa poate fi considerata ca fiind virtual formata dintr-un numar urias de arculete radiale; daca modulul de elasticitate al acestora variaza prea mult, anvelopa va vibra. Poate desenul atasat este mai intuitiv decat explicatia mea in cuvinte. Pneul lui @ADRIAN HD sunt convins ca are, in zona aceea de "neuniformitate", o variatie a fortei radiale. Ramane de vazut cat de mult se va manifesta in utilizare. Vezi si link-ul urmator: https://en.wikipedia.org/wiki/Radial_force_variation

10 hours ago, enders said:

Btw, lot nou Michelin.

Un lot nou Michelin "Made in China" chiar este o veste dezamagitoare. Vestul, pur si simplu, nu se invata minte.

RadialForceVariation_tire.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 11/8/2023 at 3:11 PM, RaYn3 said:

Ce parere aveti de anvelopele Nexen? Anul trecut am luat un set de anvelope de vara de la ei, Nfera Sport 2 parca le zice. Tinand cont ca nu merg pe circuit cu diesel-ul, n-am avut nici o problema pana in acest al doilea an. Ma bate gandul sa iau acum un set si de iarna, Winterguard Sport 2. Din ce am citit, Nexen este un producator din Coreea de Sud si produce anvelope cu performante aflate intre zona de buget si premium, cu un raport f bun dpdv pret-performanta. 

Salutare!Eu folosesc de 3 ani Nexen pe f10,nu am ce să le reproșez. De vară am 19 Nfera SU1 si de iarnă 17 Winguard Sport 2. 

Nexen e o anvelopă ce a progresat serios în ultimii ani, dovadă fiind și faptul că sunt echiparea OE pt multe mărci/modele.

Cred că e nevoie de review-uri și pt alte anvelope decât cele din gama premium,aparent pe forum toate lumea montează doar Pirelli,Michelin,Dunlop,Conti😂😂😂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.