Jump to content

Ce marca de pneuri preferati pentru BMW-ul vostru?


Romulus

Ce marca de pneuri preferati pentru BMW-ul vostru?  

49 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

N-am preferințe, în general iau ce e pe locul 1-2 în momentul ala în teste. Nu mai iau nicodata continental totuși, pentru ca am luat 4 bucăți de sportcontact 5 exact când au apărut și într-un an le-am spart pe toate. Cu nicio alta marca n-am pățit asa ceva. 

Link to comment
Share on other sites

Până acum 6-7 ani foloseam Pirelli și Continental. Pe urmă având casa in construcție a trebuit să fac economii și am trecut pe Tigar si Riken. Am folosit de atunci 4 seturi pe mașinile mele și sunt foarte mulțumit. Au aderenta buna și cele de vara și cele de iarna, nu s-au deformat, au un preț ok. Daca conduceti  normal și nu duceți mașina la extreme chiar le recomand. Sunt făcute de Michelin in Serbia nu sunt chinezarii.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/27/2023 at 3:44 PM, Romulus said:

Ce marca de pneuri preferati pentru BMW-ul vostru?

Pai eu as prefera multe, dar BMW in combinatie cu * si RFT, prefera sa-mi limiteze maxim optiunile 😄 

Pe 21 aveam doar Bridgestone Alenza sau Pirelli PZ4 de vara, si nicio optiune de iarna.

Pe 20 am Bridgestine Alenza, Pirelli PZ4 - pe care le si am pe masina, sau Michelin Latitude Sport 3 - toate anvelope de generatie foarte veche, nimic imbunatatit de ani de zile... trist... , iar de iarna am o singura optiune - Pirelli Winter Sottozerro 3... si mai trist...

Parca pe 19 ar fi fost ceva mai multe optiuni, dar vorba aia... la tatz ni greu...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

VREDESTEIN Quatrac Pro - a avut cineva asa ceva pe masina? Cum pare ca nu se inghesuie lumea sa cumpere 140ul probabil ca va trebui sa iau ceva gume pentru iarna,si cum sunt adeptul all season am gasit gumele astea la un pret destul de bun. Ma rog mutumita 245/35/18 de pe spate sunt desul de limitat ca isi optiuni ar mai fi CrossClimate de la Michelin si AllSeason Contact de la Continental . Gume de iarna ... Sottozero de la Pirelli sau Alpin de la Michelin dar nu ma incanta nici una dintre ele .

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Michelin CrossClimate mi-au placut ca si comportament - aderenta foarte buna pe ud/ zapada, zgomot redus.

Pentru mine a fost un best buy, dar eu le-am avut pe masina de naveta acum cativa ani (Seat Mii 🙂 ). Nu stiu cum s-ar descurca sa puna puterea jos la M140i.

Link to comment
Share on other sites

Am avut CrossClimate erau ok clar nici o guma din asta nu va face fata daca exagerez, https://www.tyrereviews.com/Tyre/Vredestein/Quatrac-Pro.htm

asa in mare pare ca se descurca bine pe ud, si cum iarna la noi a cam disparut asta m-ar interesa mai mult cumva e intre Crossclimate si Continental ca si rezultate.

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti de anvelopele Nexen? Anul trecut am luat un set de anvelope de vara de la ei, Nfera Sport 2 parca le zice. Tinand cont ca nu merg pe circuit cu diesel-ul, n-am avut nici o problema pana in acest al doilea an. Ma bate gandul sa iau acum un set si de iarna, Winterguard Sport 2. Din ce am citit, Nexen este un producator din Coreea de Sud si produce anvelope cu performante aflate intre zona de buget si premium, cu un raport f bun dpdv pret-performanta. 

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, RaYn3 said:

Ce parere aveti de anvelopele Nexen? Anul trecut am luat un set de anvelope de vara de la ei, Nfera Sport 2 parca le zice. Tinand cont ca nu merg pe circuit cu diesel-ul, n-am avut nici o problema pana in acest al doilea an. Ma bate gandul sa iau acum un set si de iarna, Winterguard Sport 2. Din ce am citit, Nexen este un producator din Coreea de Sud si produce anvelope cu performante aflate intre zona de buget si premium, cu un raport f bun dpdv pret-performanta. 

Sunt ok, mai poti incerca kumho sau falken care sunt peste nexen si la fel ok la bani.

  • Like 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, RaYn3 said:

Ce parere aveti de anvelopele Nexen?

Nexen am eu pe e39, doar ca sunt all seasson. Abia astept sa scap de ele 😄

Carna inca au pe ele, nu prea s-au tocit, nu fac foarte mult zgomot nici dupa 20.000+ de km si 3 ani cu ele.

Daca e ud carosabilul cam dezamagesc. Pe uscat sunt ok, mai putin cand treci pe langa tiruri cu 110+.

Link to comment
Share on other sites

Eu am pus pe un seria 3 care este mai mult de oras, hankook allseason kinergy 4s2 si sunt foarte ok pana acum si pe umed  si uscat,  sa vad pe zapada cum o sa fie la iarna. Dar hankook sunt peste nexen ca anvelope.

Anvelopele allseason sunt mai ok cele de acum, modelele noi aparute,  dar de la firme bune.

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea e foarte gresit pusa. Una e sa preferi si alta e sa iti permiti. Evident ca majoritatea vor prefera Michelin, Pirelli, Bridgestone, Continental... 

Problema e ca majoritatea au niste preturi foarte foarte nesimtite. Adica sa dai cel putin 1000 de euro pe niste anvelope pe 19 de top mi se pare exagerat. 

Eu unul am avut noroc sa iau jante cu anvelope Michelin Pilot Sport 4, dar sincer nu as fi dat niciodata 4000 lei cat costa acum ele noi. Eu mi-am luat pentru iarna anvelope Fulda, mi se par foarte bune ca pret raportat la calitatea lor, avand in vedere ca sunt Made in Germany. 

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu nu, dar nu cred ca pe stalpul B al masinii scrie ca poti pune doar anvelopele mentionate de pe mine ( ma refer ca braduri) pentru ca ele au steluta... Este o tehnica pur marketing si nu zic ca nu au testat masinile cu acele brand-uri de anvelope pe circuite sau unde le mai testeaza ei, dar nu cred ca daca-i pui alte brand-uri, masina nu mai merge, se strica sau mai stiu eu ce alte teorii ale conspiratiei mai exista sau se inventeaza. Masinile in zilele de azi sunt pur marketing si cam atat. Cine gandeste cu cap stie cum sa aiba si bani de zile negre pentru alte probleme in viata si nu mai pune botul la toate tehnicile astea cu stelute si panselute sau mai stiu eu ce inventeaza unii...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, wolf20 said:

Nu recomand Fulda. [...] Am avut si nu sunt cine știe ce.

Da-mi voie sa dezvolt. Dupa 20+ ani de experimente cu anvelope pe diverse masini, in principal BMW dar si alte marci, am ajuns la concluzia ca cei 6 producatori premium (Bridgestone, Continental, Dunlop, GoodYear, Michelin si Pirelli) ofera anvelope net superioare, tehnologic si calitativ, fata de restul producatorilor. Diferenta este atat de evidenta, incat as spune ca exista cei 6 si restul lumii. In mod natural, ele sunt totodata si sensibil mai scumpe. Nota: unii includ in marcile premium si pe Hankook. Nu sunt de aceeasi parere: am avut Ventus V12 si Ventus S1; in cazul ambelor, realitatea a fost sub asteptari.

Aceasta nu inseamna ca nu exista si producatori de pneuri din esalonul II care ofera un produs bun, fara insa a fi la acelasi nivel cu anvelopele premium. Exemple notabile: Falken, Hankook, Vredestein, Yokohama. Am fost in mod particular dezamagit de Nokian: desi pneurile de iarna s-au comportat decent, nu au ajuns la nivelul marcilor premium. Iar pneurile de vara Nokian au fost un dezastru.

De asemenea, multi producatori din esaloanele inferioare sunt in fapt sateliti "low-cost" ai celor 6 mari. Unii considera ca - spre exemplu - daca Barum face parte din grupul Continental, un pneu Barum este aproape la fel de bun ca un penu Continental, dar mult mai ieftin. Nu este deloc asa: Barum este net inferior.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Am cumpărat 2 anvelope de iarna ,alte 2 fiind bune,Nexen winguard 2,205 60 16,ieri le-am pus pe masina,azi una din ele prezintă o deformare serioasa pe flanc.Sun la cei de la care le-am luat,o tantiță imi zice la tel.ca reclamațiile se depun doar pe mail,le scriu,fac câteva poze să fie dovadă da nimeni nimic.Ați mai pătit careva asa ceva,ați reușit să le schimbați?sau o bagă pe aia clasică,păi domne nu s-a montat corect?mă mai incurc să le trimit guma ?Pâna la urmă sant banii mei.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.