Jump to content

Tesla Cybertruck - va place?


Romulus

Ce parere aveti despre Cybertruck?  

39 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

omul trimite rachete in spatiu si nu stia nimic despre asta , probabil o sa-i iasa si jucaria asta daca si-a pus ambitia cu ea , personal nu-i vad sensul intre atatea masini , poate mai mult un sens militar , daca o exista vreo ratiune pt asta . Ca e legata cu sarma si lipita cu scoci nu prea conteaza cat e in teste . Realist in 2 ani probabil o va lansa si se vor gasi destui sa o cumpere mai ales daca e bullet proof 🧨

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Just now, eugentim said:

se va livra si in Europa ,sau se poate aduce daca ai de spart niste bani

Ma indoiesc ca trece de regulile EU relativ la protectia impotriva pietonilor si cele la crash test cu barile, etc. Nici daca o aduci tu, nu o vei putea inmatricula. La Americani? Sa aiba semnalizatoare rosii si pe lateral, ca in rest potopul.

Si ma bucur sincer, ca daca ies asa masini pe sosele, o sa iti fie frica sa te duci pe jos undeva.

 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Alex3245 said:

Nu pare așa nesigură cum spuneau mulți

...Poti sa fii sincer cu noi? Ai cumva bani bagati in ceva actiuni pe piata electricelor!? 🤭 Eu tare banuiesc asta.. ca prea cand ti se spune ceva despre celelalte tipuri de masini tu trebuie neaparat trebuie sa arati "avantajele" electricilor. Si nu vorbesti in din cunostinte tehnice, ca probabil nu le stapanesti - dar ce mai conteaza.. 

Stii, aproape orice afirmatie a ta e pro-electrice, de parca s-a inventat masina perfecta pentru tine si trebuie sa arati sau demonstrezi cumva (cu toate ca nu ai argumente solide... ci vagi, de viitor incert, in privinta multor, multor resurse, de tot felul; poluare asemanatoare- DA'N ALTE PARTI ALE PAMANTULUI) si altora.

Din pacate nu-i asa.

Pe topic, cyber-truck-ul e urata ca dracu' si foarte bine ca a fost proiectata tampit in privinta protectiei.. si ca nu poate fi importata in Europa! A fost facuta INTENTIONAT asa sa para facuta de un excentric, ca venind din partea unui "adevarat" profesionist (sau echipa lui si "profesionisti"..) care stie, el, Elon Musk, despre masini (cum se fac) mai bine decat toti ceilalti (de pe planeta asta) care ar fi indraznit sa gandeasca proiectia unei masini!

(L-am citat mai sus, nu i-am pus vorbe'n gura)

bbBLEAH; adica, ma, m-a lasi!?

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bimmer90f30 said:

...Poti sa fii sincer cu noi? Ai cumva bani bagati in ceva actiuni pe piata electricelor!? 🤭 Eu tare banuiesc asta.. ca prea cand ti se spune ceva despre celelalte tipuri de masini tu trebuie neaparat trebuie sa arati "avantajele" electricilor. Si nu vorbesti in din cunostinte tehnice, ca probabil nu le stapanesti - dar ce mai conteaza.. 

Stii, aproape orice afirmatie a ta e pro-electrice, de parca s-a inventat masina perfecta pentru tine si trebuie sa arati sau demonstrezi cumva (cu toate ca nu ai argumente solide... ci vagi, de viitor incert, in privinta multor, multor resurse, de tot felul; poluare asemanatoare- DA'N ALTE PARTI ALE PAMANTULUI) si altora.

Din pacate nu-i asa.

Pe topic, cyber-truck-ul e urata ca dracu' si foarte bine ca a fost proiectata tampit in privinta protectiei.. si ca nu poate fi importata in Europa! A fost facuta INTENTIONAT asa sa para facuta de un excentric, ca venind din partea unui "adevarat" profesionist (sau echipa lui si "profesionisti"..) care stie, el, Elon Musk, despre masini (cum se fac) mai bine decat toti ceilalti (de pe planeta asta) care ar fi indraznit sa gandeasca proiectia unei masini!

(L-am citat mai sus, nu i-am pus vorbe'n gura)

bbBLEAH; adica, ma, m-a lasi!?

Nu am bagati nici un ban in tesla si nici in alte companii din zona EV-urilor. Pai mi se pare normal sa spun si de bine si de rau, aia a fost parerea mea, din acel video nu pare asa rau impactul pentru sofer, pana cand apare versiunea euncap, inteleg ca zona de deformare este mult mai mica decat la vehiculele actuale. Acum cateva topicuri se specifica ca casting-ul dintr-o bucata era mult mai nesigura cand de fapt este invers.

Si eu am zis ca cyber truck-ul este urat, mie unul nu imi place si nu-l l-as cumpara dar imi place cand cineva mai face si altceva decat ideile copiate la nesfarsit de constructurii legacy de masini. 

E si normal sa arat avantajele electricelor cand majoritatea bun doar dezavantajele, ce dezbatare ar fi daca toti am pune doar dezavanatje? 

Inteleg ca esti impotriva EV-urile, nu am o problema cu asta dar daca nu ai incercat un EV cat de cat decent incearca-l si o sa iti schimbi parerea si eu eram impotriva EV-urilor inainte sa imi iau PHEV-ul.

22 hours ago, Romulus said:

La cum se opreste de brusc? Cred ca doar in anii 50 mai erau asa masini dezastru.

Banuiesc ca o sa fie incadrata la autoutilitara masina, acolo nu stiu cum e cu testele. Clar nu este la nivelul masinilor actuale la safety. 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Alex3245 said:

Inteleg ca esti impotriva EV-urile, nu am o problema cu asta dar daca nu ai incercat un EV cat de cat decent

O iau in ordine inversa citandu-te.

De unde stii ca nu am condus un EV si ce te face sa crezi ca nu pot sa imi dau seama cum trage un motor electric o masina fata de una ICE? SI NU, nu sunt deloc impotriva EV-urillor. E ca si cum ar trebui sa fiu impotriva electrocar-urilor sau stivuitoarelor electrice.., care probabil stii ce fac, cat de utile ne sunt! Doamne Fereste ce ne-am face fara ele in zilele astea cu atatea si atatea "prostii" create de om. Merg formidabil, ne ajuta enorm!

Da sa imi bagi pe gat ca din 2035 crap sau stau acasa daca nu imi iau electrica - asta mi se pare din calea afara de prost.. sau ca's luat pe sus fara sa am vreo vina, nici nu stiu cum sa pun in cuvinte, sa descriu idioteia si prostia pe care cei care ne conduc o implementeaza influientati de o mana in procente de "iubitori de mediu" cel putin... iubitori de mediu care sigur au ce nu am eu. Iar pentru mine o masina sigura si in care am incredere, poate imi pune pe masa painea pe luna asta! Ce zici, zic bine?

Asadat, ca sa te lamuresc o data pentru totdeauna, intre noi, asa, masinile electrice ISI AU LOC PE DEPLIN IN ORASE, cumparate de primarie, in grija primariei, sa li se puna cipuri sau draqu stiu ei ce, sa le gestioneze, sa avem AER MAI CURAT, sa taxeze si pe alea poluante, ce le au oamenii (..asa decent, sa nu ii lase in pace..) sa stie ce ii asteapta intr-un viitor indepartat DAR SIGUR.

Si ATUNCI cand avem aer curat si electrice prin orase de e mai frumos ca in padure, ca si aer respirabil.. trecem cu infrastructura (in dezvoltare), care DESIGUUUR INTRE TIMP s-a dezvoltat, adica sa avem centrale atomice suficiente, etc etc.         AATUNCI POTI SA DAI TERMEN DE LICHIDARE A ICE (daca nu au murit ele de inanitie intre timp..).

Intelegi acum punctul meu de vedere!? E clar.

Si sa iti mai expic un aspect ca sa imi pun in cap toata generatia de tineri cu pretentii de designeri.

Daca tot traim vremuri in care suntem (trebuie sa fim) corecti si fata de rama din coltz sa nu o ranim, apai nu ne batem joc si faceam troace de pus pe strada, adevarate distrugatoare de razboi, numai pentru ca sunt americane si probabil sunt bine gandite, sau ca arata diferit DAR SUNT GANDITE PROST de fapt in detrimentul altora..

Stii, chiar daca ne invartim intr-un cerc plictisitor din punct de vedera al aspectului (design, ne intrebam..), cu totii imbatranim cu zi ce trece si cand o sa ai o varsta... O SA TE INTERESEZE UN VEHICOL FIABIL CARE SA ITI MUTE CORPUL DE COLO-COLO. Design-ul o sa te intereseze.. ciu-ciu.

Pe un om normal la cap trebuie sa il intereseze zile astea daca tot trebuie sa iubim mediu, CATA POLUARE, adica cat de mult arunca, adica cat de des schimba masina, pentru ca dupa mine asta are un impact major, enorm.. asupra mediului. Asa ca, cu cat facem mai repede o masina universala pe zeci de ani, cu atat mai bine pentru mediu! Nu iti place design-ul!? "TOUGH!"  ..NU CONTEAZA, astea-s modelele! ..Un pic de comunism nu strica in sprijinul mediului desigur. Ce e rau in asta? Ce, mediu se plictiseste (sau ne putem plictisi noi..) cand ne da paduri si aer de sute de ani!? Arata ele diferit? Ia hai sa facem o chestie reciproca si sa nu mai lasam asa mult gunoi in urma.. schimband masini ca nu ne mai plac.

Parese ca nici mediul nu prea ne mai place - vezi furtuni nesteptate si din ce in ce mai puternice.. /nu suntem cumva vinovati indirect? Sau ne trebuie tancuri via Elon Musk ca sa ne protejam.. ?

Vreau o logica in armonie cu mediu din partea ta.

Cam asa.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Probabil ca nu e aici locul ci in "countdown to extintion"... Dar uite o parere super pertinenta.

Electricele sunt aici sa ramana, dar deocamdata au locul lor precis, pentru o mica nisa de populatie, ca masini de oras si pentru unii care vor sa invinga destinul, care au cumparat-o ca masina buna de orice. Dar deocamdata cam atat.

Tesla Cyberștiuk pare ca imparte parerile, unii ca e minunanta, altii ca e o monstruozitate. Eu fac parte din tabara cu monstruozitate.

Link to comment
Share on other sites

Impartasesc aceeasi parere cu cea a majoritatii de aici cel putin. Nu-mi place de nici o forma. O alta magadoaie tipica americanilor. Ei si cu rusii se bat la chestiile astea cu cine o are mai mare. N-are nici o sansa in forma actuala sa ajunga in Europa. Dar eu cred ca ei stiu lucrul asta, ca noi in general avem alte gusturi si prin urmare n-ar avea sane sa vand prea multe pe aici. 

Edited by RaYn3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Alex3245 said:

 inteleg ca zona de deformare este mult mai mica decat la vehiculele actuale. Acum cateva topicuri se specifica ca casting-ul dintr-o bucata era mult mai nesigura cand de fapt este invers.

 

referitor la asta, Smart-ul cand a fost lansat era considerat sigur (cockpoit monococa), avea zona mai mica (dar si o inertie mult mai mica)

referitor la cyber*uck, cred ca e candidatul principal la un viitor Mad Max sau Robocop car 😉

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Romulus said:

Probabil ca nu e aici locul ci in "countdown to extintion"... Dar uite o parere super pertinenta.

Pentru ca am muncit-o sa fie inteleasea natural si firesc o sa ii fac un link si pe topicul acela cand ma "inerve" 😉

Multumesc de apreciere.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, bimmer90f30 said:

 

Intelegi acum punctul meu de vedere!? E clar.

Un pic de comunism nu strica in sprijinul mediului desigur. Ce e rau in asta? 

Parese ca nici mediul nu prea ne mai place - vezi furtuni nesteptate si din ce in ce mai puternice..

Vreau o logica in armonie cu mediu din partea ta.

Cam asa.

La comentariile tale vrei sa-ti raspunda el cu logica? LMAO. Zi-ne si de isus cum e suparat pe noi si consider ca ai trecut prin toate :)))).

Viitorul se intampla indiferent de parerea ta, cu sau fara tine. Eu sunt de acord cu ce zice @Alex3245. Tu nu detii adevarul suprem, parerea oricui este la fel de valida ca a ta, deci poti sa te opresti sa le bagi pe gat ideile tale.

La final, sunt doar amuzat de tine, realitatea e ca nu-mi pasa ce fumezi. 

 

DA, imi place cum arata Cybertruck si are o gramada de tehnologie tare in el. Mi se pare ca e o masina foarte interesanta. Overhyped, dar interesanta.

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.