Jump to content

Întrebare legată de roți


Liviu Filip

Recommended Posts

Salutare,

Întreb deoarece nu mă pricep foarte bine, dar azi mă contraziceam cu cineva pe tema roților. Persoana cu, care discutam zicea că “chiar dacă pe cartea la mașină (mașina mea) scrie la un anumit tip de roți compatibile pentru mașina mea (mai exact 225/55/17) se pot pune și alte jante, gen de 18 sau chiar alte dimensiuni compatibile pe F10”

Din ce știam eu, nu ai voie acest lucru, doar ca el era foarte sigur pe ceea ce spune.. repet, nu mă pricep, de aceea întreb și poate e cineva care mă lămurește.

Mulțumesc! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In general in talon se trece o singura dimensiune. Foarte rar si a doua cu dimensiune alternativa (*mentiuni). Pentru toate dimensiunile producatorului trebuie mers la RAR si trecute in carte (implicit in sistem deoarece cartea nu o ai in masina in cazul unui control). De regula se pot trece fara probleme toate dimensiunile de pe stalpul masinii. Pentru alte dimensiuni sau modificari facute se face omologare.

Link to comment
Share on other sites

Scrie pe stalpul de la sofer ce combinatie de jante si cauciucuri merg pe masina ta.Ai specificat acolo si combinatiile in 2 dimensiuni ce merg exact pe modelul tau plus presiunea indicata.Daca nu ai trecut in talon dimensiunea pe care vrei sa o montezi dar e trecuta pe stalp o sa fie nevoie sa mergi la RAR pentru a o trece in talon.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, tzucul said:

Scrie pe stalpul de la sofer ce combinatie de jante si cauciucuri merg pe masina ta.Ai specificat acolo si combinatiile in 2 dimensiuni ce merg exact pe modelul tau plus presiunea indicata.Daca nu ai trecut in talon dimensiunea pe care vrei sa o montezi dar e trecuta pe stalp o sa fie nevoie sa mergi la RAR pentru a o trece in talon.

Scrie, intr-adevar, e o buna indicatie, dar atentie, nu e sigur ca sunt omologate toate, sau ca nu sunt omologate mai multe. Dar da, scrie pe stalp.

Link to comment
Share on other sites

Sunt omologate toate...abtibildul ala se pune dupa ce masina a fost configurata inclusiv cu sitemul de franare (normal sau M).daca ai optiunea cu frane M,dimensiunile minime nu mai pusca cu cele care au frane normale.De ex. un 540i are probabil trecuta si dimensiunea pe 18 daca are frane normale dar daca are frane M (mai mari) dimensiunea minima e de 19 iar pe stickerul de pe usa nu o sa mai fie trecuta dimensiunea pe 18.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, tzucul said:

Sunt omologate toate...abtibildul ala se pune dupa ce masina a fost configurata inclusiv cu sitemul de franare (normal sau M).daca ai optiunea cu frane M,dimensiunile minime nu mai pusca cu cele care au frane normale.De ex. un 540i are probabil trecuta si dimensiunea pe 18 daca are frane normale dar daca are frane M (mai mari) dimensiunea minima e de 19 iar pe stickerul de pe usa nu o sa mai fie trecuta dimensiunea pe 18.

ok.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, goangaus said:

Stiu de la cineva in domeniu ca daca dimensiunea rotilor de pe masina nu este trecuta in cartea de identitate nu este legal. Acum daca se aplica sau nu e alta poveste. Eu am in carte toate dimensiunile.

Daca sunt omologate, ilegal nu e, dar posibil sa te zbati sa dovedesti. Eu de aia intotdeauna am intrebat la dealer, nu m-am bazat pe nimic. Si daca era ceva, ceream actele de omologare de la BMW Group Romania.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, goangaus said:

Stiu de la cineva in domeniu ca daca dimensiunea rotilor de pe masina nu este trecuta in cartea de identitate nu este legal. Acum daca se aplica sau nu e alta poveste. Eu am in carte toate dimensiunile.

Daca nu sunt trecute in carte, nu e legal sa le folosesti, indiferent ce scrie pe stalpul masinii, trebuie sa te duci tu sa omologhezi pe optional/suplimentar dimensiunile cu certificatul de autencitate.

Long story short, masina mea, 530i, are dimensiuni de la 17-21 si erau omologate si in CIV-ul nemtesc toate.

Luata de la Bavaria, dusa la RAR, pe prima dimensiune pe carte sunt cele pe 17 si la omologate la option e trecut doar 245 45 18, adica fix jantele de pe ea, nu si celelalte. Astfel, voi ramane doar cu cat am pe carte.

Edited by Ciprian01
Link to comment
Share on other sites

cartea de identitate este acasa in sertar, iar in talon, nu se mai trec dimensiunile de ceva vreme, din ce stiam eu, daca nu s-a modificat intre timp.

Asa ca, daca ai acele dimensiuni de pe stalp, omologate de producator, nu cred ca o sa fie probleme la un control rutier al politiei.

Cred ca acestea au fost scoase din talon pentru problemele cauzate de identificarile facute initial de RAR in care nu treceau toate optiunile de anvelope.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, dismalskin said:

la o cautare simpla pe G31 sunt de la 17" la 20"

Nici eu.

Sursa acestei foto: 

Corectie: SLOVENIA!

4 minutes ago, dismalskin said:

fie e o particularitate pentru Polonia

La cat ma pricep la limbile slavice... corectie. Slovenia. Este langa Zagreb reprezentanta din imagini.

 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, mgi said:

Și la mine la f30 e o singura dimensiune pe stâlp, 16"

Este Efficient Dynamic, a avut și nasul meu la F30 lui ( 163hp din soft) , avea doar anvelope de 16 pe stâlp, carte și talon. Teoretic nu ai voie sa pui decât varianta aia, a umblat vreo 2-3 ani cu ceva pe 17 vara, l a oprit poliția insa niciodată nu s a luat de asta. 
El nu avea X drive. 

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Pe scurt :

- pe stalp poti sa ai mii de anvelope , pentru RAR e irelevant ei se uita la ce ai scris in carte .

-saltarea "talonului" are loc in general daca ai anvelope care sunt in mod evident neconforme si daca ai ajuns acolo cel mai probabil mai ai un milion de modificari pentru care te pot lua

-Probleme mai pot apare la ITP - din nou daca ai anvelpele neconforme sau difera mult vs cele originale , ex cand aveam Patrolul aveam un set de table cu 33uri si m-am chinuit ceva sa iau ITP , in final am luat un set de 17uri de fabrica  ca sa nu ma stresez.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.